„The Shape of Water“ este favorit la Premiile Academiei Britanice de Film. Întreaga listă cu nominalizările la BAFTA 2018!

Citeste tot despre:

Iată că au fost făcute publice și nominalizări la BAFTA din 2018 și, fără să ne surprindă, filmul „The Shape of Water“  este printre favoritele la râvnitele premii, cu nici mai mult, nici mai puțin de 11 nominalizări la cele mai populare categorii.

De altfel, filmul regizat de Guillermo del Toro și pentru care a fost premiat cu Leul de Aur la Festivalul de Film  de la Veneția, a dominat și lista de la Globurilor de Aur cu șapte nominalizări, însă a reușit să aducă doar două trofee. Așa cum era de așteptat, Guillermo del Toro a primit duminică seară premiul pentru cel mai bun regizor pentru filmul „The Shape of Water”, iar filmul a primit un Glob de Aur și pentru coloana sonoră, fiindu-i decernat compozitorului francez Alexandre Desplat.

The Shape of Water.

Acum, producția se bucură de un real succes și în ceea ce privește nominalizările la BAFTA 2018, gală de premiere care va avea loc pe 18 februarie. De la celebra producție „The Shape of Water“, la filme precum „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“ și „Darkest Hour“ cu 9 nominalizări, „Dunkirk“ cu 8 nominalizări și filmul „God’s Own Country“, nominalizat la categoria Cel mai bun film britanic și în care joacă actorul român Alec Secăreanu, iată întreaga listă cu favoriții la Premiile BAFTA 2018!

„God’s Own Country“

Nominalizări BAFTA 2018:

Cel mai bun film

 „Call Me by Your Name“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun film britanic

„Darkest Hour“

„The Death of Stalin“

„God’s Own Country“

„Lady Macbeth“

„Paddington 2“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun regizor

Denis Villeneuve, „Blade Runner 2049“

Luca Guadagnino, „Call Me by Your Name“

Christopher Nolan, „Dunkirk“

Guillermo Del Toro, „The Shape of Water“

Martin McDonagh, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cea mai bună actriţă în rol principal

Annette Bening, „Film Stars Don’t Die in Liverpool“

Frances McDormand, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Margot Robbie, „I, Tonya“

Sally Hawkins, „The Shape of Water“

Saoirse Ronan, „Lady Bird“

Cel mai bun actor în rol principal

Daniel Day-Lewis, „Phantom Thread“

Daniel Kaluuya, „Get Out“

Gary Oldman, „Darkest Hour“

Jamie Bell, „Film Stars Don’t Die in Liverpool“

Timothée Chalamet, „Call Me by Your Name“

Cea mai bună actriţă în rol secundar

Allison Janney, „I, Tonya“

Kristin Scott Thomas, „Darkest Hour“

Laurie Metcalf, „Lady Bird“

Lesley Manville, „Phantom Thread“

Octavia Spencer, „The Shape of Water“

Cel mai bun actor în rol secundar

Christopher Plummer, „All the Money in the World“

Hugh Grant, „Paddington 2“

Sam Rockwell, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Willem Dafoe, „The Florida Project“

Woody Harrelson, „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun debut al unui regizor, producător sau scenarist britanic 

„The Ghoul“ – Gareth Tunley (scenarist/regizor/producător), Jack Healy Guttman şi Tom Meeten (producători)

„I Am Not a Witch“ – Rungano Nyoni (scenarist/regizor), Emily Morgan (producător)

„Jawbone“ – Johnny Harris (scenarist/producător), Thomas Napper (regizor)

„Kingdom of Us“ – Lucy Cohen (regizor)

„Lady Macbeth“ – Alice Birch (scenarist), William Oldroyd (regizor), Fodhla Cronin O’Reilly (producător)

Cel mai bun film străin

„Elle“

„First They Killed My Father“

„The Handmaiden“

„Loveless“

„The Salesman

Cel mai bun documentar

„City of Ghosts“

„I Am Not Your Negro“

„Icarus“

„An Inconvenient Sequel“

„Jane“

Cea mai bună animaţie

„Coco“

„Loving Vincent“

„My Life as a Courgette“

Cel mai bun scenariu original

„Get Out“

„I, Tonya“

„Lady Bird“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun scenariu adaptat

„Call Me by Your Name“

„The Death of Stalin“

„Film Stars Don’t Die in Liverpool“

„Molly’s Game“

„Paddington 2“

Cea mai bună coloană sonoră

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„Phantom Thread“

„The Shape of Water“

Cea mai bună imagine

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun montaj

„Baby Driver“

„Blade Runner 2049“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

„Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“

Cel mai bun design de producţie

„Beauty and the Beast“

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

Cele mai bune costume

„Beauty and the Beast“

„Darkest Hour“

„I, Tonya“

„Phantom Thread“

„The Shape of Water“

Cel mai bun make up & hair

„Blade Runner 2049“

„Darkest Hour“

„I, Tonya“

„Victoria & Abdul“

„Wonder“

Cel mai bun sunet

„Baby Driver“

„Blade Runner 2049“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

„Star Wars: The Last Jedi“

Cele mai bune efecte vizuale

„Blade Runner 2049“

„Dunkirk“

„The Shape of Water“

„Star Wars: The Last Jedi“

„War for the Planet of the Apes“

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie britanic

„Have Heart“

„Mamoon“

„Poles Apart“

Cel mai bun scurtmetraj britanic

„Aamir“

„Cowboy Dave“

„A Drowning Man“

„Work“

„Wren Boys“

EE Rising Star (alegerea publicului)

Daniel Kaluuya

Florence Pugh

Josh O’Connor

Tessa Thompson

Timothée Chalamet

Foto: Cinemagia



INAPOI LA PRIMA PAGINA