Ei sunt sportivii care ne reprezintă la Jocurile Olimpice de la PyeongChang FOTO&VIDEO

28 de sportivi, dintre care o rezervă, şi 27 de tehnicieni şi oficiali vor reprezenta România la 6 sporturi, bob, schi (alpin, fond şi sărituri), patinaj (viteză), biatlon, sanie şi skeleton.

Echipa Olimpică a României care va participa la Jocurile Olimpice de la PyeongChang, programate în perioada 9-25 februarie, a fost prezentată oficial de COSR în cadrul unei ceremonii care a avut loc, miercuri, la Sala Polivalentă din cadrul Complexului Sportiv Sydney 2000 din Izvorani.

În cadrul evenimentului, Marius Petru Ungureanu a preluat drapelul României de la Eva Tofalvi, cea care l-a purtat la ceremonia de închidere a ultimei ediţii a Jocurilor Olimpice de iarnă (Soci 2014). De asemenea, Ungureanu a depus jurământul olimpic în numele sportivilor români.

Din echipa olimpică a României pentru PyeongChang 2018 vor face parte 28 de sportivi, dintre care o rezervă, şi 27 de tehnicieni şi oficiali, după cum urmează:

Bob (8 sportivi): Maria Adela Constantin şi Andreea Grecu (bob-2), Mihai Cristian Ţentea şi Nicolae Ciprian Daroczi (bob-2), Dorin Alexandru Grigore, Florin Cezar Crăciun, Levente Bartha (bob-4), Beatrice Puiu (rezervă), antrenori Paul Neagu (bob-2 – feminin), Iulian Daniel Pacioianu (bob-2 – masculin), Silviu Dan Scurtu (bob-4);

Schi alpin (2 sportivi): Alexandru George Barbu, Ania Monica Germaine Caill – antrenor Sebastian Petruş Barbu;

Patinaj viteză (o sportivă): Alexandra Ianculescu – antrenor Gregg Douglas Planert;

Schi fond (3 sportivi): Alin Florin Cioancă, Paul Constantin Pepene, Timea Lorincz – antrenori Carlo Zoller şi Constantin Daniel Borca;

Sărituri cu schiurile (o sportivă): Daniela Vasilica Haralambie – antrenor Csaba Magdo-Nemeth;

Biatlon (6 sportivi): Eva Tofalvi, Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Răzvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu – antrenori Gheorghe Gîrniţă, Gheorghe Vasile, Simon Marton; masor – Cristian Marian Mosoiu; serviceman – Roland Ciprian Gerbacea;

Raluca Strămăturaru

Sanie (5 sportivi): Raluca Strămăturaru (simpu feminin), Valentin Creţu, Andrei Ţurea (simplu masculin), Cosmin Atodiresei, Ştefan Musei (dublu masculin) – antrenori Eugen Teodor Radu (sanie dublu), Alexandru George Comşa (sanie simplu);

Skeleton (2 sportivi): Maria Marinela Mazilu, Dorin Dumitru Velicu – antrenor Delia Ivas.



INAPOI LA PRIMA PAGINA