Ce se alege de Palatul Palatul Buckingham? Regele nu vrea să locuiască aici, de ce se ferește
Regele Charles și Regina Camilla confirmă că nu vor locui niciodată la Palatul Buckingham, în ciuda renovărilor de 369 de milioane de lire sterline.
Regele Charles și Regina Camilla locuiesc și în prezent la Clarence House, reședința lor londoneză din 2003, dar nu se vor muta la Palatul Buckingham.
Regele și Regina nu vor locui niciodată la Palatul Buckingham, în ciuda faptului că aproape 370 de milioane de lire sterline au fost cheltuite pentru modernizarea acestuia pe parcursul a un deceniu.
Charles și Camilla vor rămâne la Clarence House chiar și după ce proiectul gigant va fi finalizat anul viitor.
Emblematicul Palat Buckingham va rămâne însă sediul monarhiei la Londra, iar cuplul regal va păstra acolo câteva camere private pentru a le folosi în timpul zilei de lucru sau pentru o ședere peste noapte, dacă găzduiește un șef de stat în vizită, de exemplu.
„Majestatea Sa păstrează o afecțiune imensă pentru Palatul Buckingham și un respect profund pentru rolul său în viața regală și publică”, a declarat un purtător de cuvânt al palatului. „Va fi un hub de activitate regală în toate celelalte privințe.”
De ce nu vor locui Regele Charles și Regina Camilla la Palatul Buckingham?
Charles va continua să găzduiască public acolo, alături de petreceri în grădină și alte recepții, iar stindardul regal va continua să fluture de pe acoperiș atunci când se află la Londra.
Regele consideră că palatul ar trebui folosit „pentru un beneficiu public mai mare, nu pentru un beneficiu privat mai mare”, a adăugat purtătorul de cuvânt regal.
„Va rămâne o locuință funcțională, dar căutăm să extindem accesul public tocmai pentru a maximiza beneficiul național al unei clădiri finanțate din fonduri publice.”
Palatul Buckingham nu a mai fost folosit ca reședință a monarhului în ultimii șase ani.
Regreta regină Elisabeta l-a părăsit pe 18 martie 2020, când ea și Prințul Philip s-au mutat la Windsor pentru a locui acolo în timpul carantinei pandemice, la 183 de ani după ce Regina Victoria și Prințul Albert se mutaseră acolo cu familia lor în plină expansiune și l-au stabilit ca sediu oficial al Curții.
Palatul Buckingham a devenit oficial Palat Regal al monarhului britanic la urcarea pe tron a Reginei Victoria în 1837, fiind primul monarh care a avut reședința permanentă aici. Ultimele modificări structurale au fost făcute la sfârșitul secolului XIX și începutul secolului XX, incluzând fațada estică a palatului care cuprinde bine-cunoscutul balcon de unde Familia Regală salută mulțimile din Piața Victoria.
foto: Profimedia & GettyImages