Cea mai tristă prințesă din lume, deja dată la o parte pentru a-i face loc viitorului împărat al Japoniei
Deși e fiica actualului Împărat al Japoniei, Prințesa Aiko a devenit irelevantă la Palat, lucru care s-a văzut cu ochiul liber la ceremonia tradițională de majorat a Prințului Hisahito.
Pentru un ochi neavizat, monarhia japoneză a traversat cel mai fericit moment al său în weekend, când mezinul Prinţului Fumihito - denumit Prinţ Akishino, în aşteptarea succesiunii la tron, precum titlul de Prinţ de Wales pentru britanici - şi-a celebrat majoratul în cadrul unui ritual istoric, ceremonia Kakan No-gi, prin care trec toţi succesorii la Tronul Crizantemei. Însă momentul în sine este unul îngrijorător, pentru că Familia Imperială traversează una dintre cele mai dificile perioade ale sale, Prinţul Hisahito fiind primul membru de sex masculin care a ajuns la maturitate în Japonia în ultimii 40 de ani!
Practic, conducerea de la Tokyo are o problemă de natalitate şi de producere a unor urmaşi de sex masculin ori, în contextul şubred de azi, de legitimare în continuare a unei legi salice străvechi, pe care împăraţii aflaţi la conducerea Japoniei nu şi-au dorit-o abolită - în ciuda faptului că ei au o fiică, pe Prinţesa Aiko, căreia i-ar fi putut fi predată astfel puterea.
Astăzi, chiar dacă prin absurd Împăratul Naruhito şi Împărăteasa Masako (consideraţi a fi suverani moderni şi de la care existau anumite aşteptări) ar decide peste noapte să o numească succesoare directă pe fiica lor, Prinţesa Aiko ar fi complet nepregătită pentru acest rol, întrucât încă de la naşterea sa a fost crescută să rămână în umbră, obedientă şi supusă, fără a emite dorinţe, păreri sau pretenţii în ceea ce priveşte conducerea statului. Astfel, Prinţesa Aiko cea atât de timidă, ba chiar timorată am spune, s-a retras în studiile sale şi într-o lume nealterată de cele lumeşti, fiind considerată de ani buni "cea mai tristă prinţesă din lume".
Şi chiar dacă am avut un licăr de speranţă văzând-o cum începuse să participe la câteva evenimente, de mică însemnătate ce-i drept, în imaginile difuzate de agenţiile de presă cu participarea ei la ceremonia Kakan No-gi pentru Prinţul Hisaito am înţeles pe deplin ce se aşteaptă de la ea: să stea cât mai în umbră şi mai în spate, practic să se dea la o parte pentru a-i face loc viitorului împărat al Japoniei. Asta în condiţiile în care tatăl ei, Împăratul Naruhito, este încă în putere la cei ani ai săi şi va fi succedat direct de unchiul ei, Prinţul Akishino, şi abia apoi de Prinţul Hisahito!
Aşa cum se poate vedea în imagini, Prinţesa Aiko şi-a pierdut până şi locul de drept de lângă părinţii săi, Împăratul Naruhito şi Împărăteasa Masako, care i-au avut în dreapta lor pe fratele împăratului şi cumnata lor, Prinţul Akishino şi Prinţesa Kiko, şi în stânga lor pe doamnele de la Palatul Imperial. În sală, Prinţesa Aiko era prima aşezată din acest şir de doamne, însă la plecare ea era ultima din acest grup, ceea ce reflectă clar poziţia sa actuală în cadrul Casei Imperiale. Trist, cu adevărat trist pentru fiica împăratului celei mai vechi monarhii din lume.
FOTO: Profimedia