Mai empatici decât mulți ”activi regali”, Harry și Meghan au vizitat refugiați sirieni și o fată rănită din Gaza

26 februarie 2026   Royals

Sunt retrași din viața regală din 2020, dar fac mai multe pentru regalitate decât mulți ”activi” ai monarhiei britanice. Turneul cu iz regal continuă în Iordania.

Ducii de Sussex au avut parte de o zi de miercuri plină! Prima zi a vizitei în Iordania a fost emoționantă.

Ducele și Ducesa de Sussex au discutat cu personalul medical în timpul întâlnirii cu Maria, o tânără de 14 ani din Gaza, victimă a arsurilor, în timpul unei vizite la Spitalul de Specialități din Amman, Iordania, miercuri, 25 februarie 2026.

Prințul Harry și Meghan Markle au vizitat tabăra de refugiați Za'atari din nordul Iordaniei, lângă orașul Mafraq.

În timpul vizitei lor la unul dintre cele mai mari centre pentru refugiați sirieni, au vorbit cu familii strămutate din casele lor din cauza conflictului sirian și au solicitat detalii despre programele educaționale și comunitare pentru tineri. Un alt moment puternic pe parcursul călătoriei a fost o întâlnire la un spital specializat din Amman, unde cuplul a întâlnit-o pe Maria, în vârstă de 14 ani, victimă a arsurilor grave din Fâșia Gaza. Ducesa și Ducele au petrecut ceva timp discutând cu ea și sprijinind personalul medical dedicat tratării pacienților copii din zonele de război.

Între cei doi duci este o legătură minunată și durabilă. Se înțeleg din priviri și nu putem să nu remarcăm ce echipă minunată fac. Ca pe vremuri, când erau reprezentanții familiei regale.

Acum, sunt cumva oile negre ale monarhiei, deși nu despre ei citim că au comis erori impardonabile la Palat. Vina lor, dacă îi putem spune așa, a fost neadaptarea la mediul scorțos și părtinitor al regalității britanice,

Detaliile ies la iveală aproape zilnic, nu putem contesta asta. Viața are frumusețea ei aparte în a tria singură binele de rău.

Prințul Harry ne amintește atât de mult de regretata sa mamă, Diana, Prințesa Inimilor. În ochii săi strălucește aceeași lumină. Mezinul regal a fost profund impresionat de emoționantele povești ale tinerilor refugiați sirieni și ale cadrelor medicale, care au grijă de ei.

Ducii de Sussex sunt în turneu în Iordania cu OMS și World Central Kitchen

Această călătorie vine într-un moment crucial, se concentrează pe sănătatea globală și sprijinul pentru sănătatea mintală, una dintre cauzele care îi interesează cel mai mult pe Ducii de Sussex, și va dura două zile, până joi.

Foto: Profimedia

Mai multe