AUDIO Tudor Turcu participă la Eurovision cu o piesă plagiată?

4 martie, 2015
horia moculescu tudor turcu plagiat eurovision jpeg

Scandal la Eurovision România, cu câteva zile înainte de selecţia naţională. Câştigătorul celui de-al doilea sezon al concursului muzical „X-Factor“ e acuzat că a participat la preselecţie cu o piesă copiată după cea a trupei ruseşti t.A.T.u.

Scandal la Eurovision România, cu câteva zile înainte de selecţia naţională. Câştigătorul celui de-al doilea sezon al concursului muzical „X-Factor“ e acuzat că a participat la preselecţie cu o piesă copiată după cea a trupei ruseşti t.A.T.u.

Mai sunt doar câteva zile până la finala naţională Eurovision 2015, spectacol ce va avea loc duminică, 8 martie, la Craiova, şi va fi transmis în direct la TVR 1, TVR Internaţional şi TVR HD.

Dar, ca întotdeauna, spiritele se încing chiar mai înainte de concursul naţional final. Acum, în centrul scandalului se află Tudor Turcu, câştigătorul celui de-al doilea sezon al concursului muzical „X-Factor“, care e acuzat că se prezintă cu o piesă plagiată după hitul „All About Us“ al celebrei trupe ruseşti t.A.T.u.

Controversa a început pe YouTube, unde fanii concursului Eurovision au sesizat similarităţi între cele două melodii.

Contactat de reporterii WOWbiz.ro, compozitorul Horia Moculescu, şef al comisiei profesioniştilor de la UCMR ADA, unde se discuta problemele de plagiat din Romania, a tras concluzia.

image

„Nu avem plagiat. Este ca şi cum ai lua două lucrări de Puccini şi ai realiza că aparţin aceluiaşi gen. Nu există niciun fel de lege care să stabilească dacă avem de-a face cu un plagiat. Plagiatul poate să fie dovedit şi ca intenţie, dacă se caută nod în papură. Aici, însă, poate fi vorba cel mult despre o potrivire a lucrurilor, o asemănare pe o suprafaţă foarte largă, dar doar atât. Nu e plagiat! Credeţi-mă, am făcut un efort să ascult piesa fetelor de la t.A.T.u pentru că ştiţi că eu sunt de modă veche, un sentimental, iar fetele astea au alte inclinaţii sexuale care mă fac să le displac (n.r. componentele trupei t.A.T.u s-au promovat ca lesbiene)“, a dat verdicul Horia Moculescu.

Foto: pagina oficială



Recente pe Ok! Magazine

pexels pavel danilyuk 7674645 jpg
Care sunt cele mai recomandate suplimente pentru păr în 2025 jpg
OKMAGAZINE pexels liliana drew 9462141 jpg
Separator de Hidrocarburi
secretist 4 jpg
spa acasa jpg
e140515367e8608553362fa16dd198ceb7 jpg
1765781714 ybNZ jpg
stylish lady great mood leaned window with black wooden frame girl dressed jeans hat red jacket posing jpg
RM 1920x1005 FB Event png
Revelion la Marriott  jpg
barman pentru o seara petrecere acasa jpg
Cum alegi corect destinația pentru nunta pe plajă ghid practic care îți economisește timp, bani și stres jpg
Cum gestionezi corect răceala și îți întărești organismul ghid complet pentru sezonul rece jpg
P112764 jpg
cum sa construiesti o trusa de machiaj compacta jpg
16 9 1 png
e1dbac7d55bbb9cacff43bcc0d71d15f72 jpg