Regal de fashion by Cătălin Botezatu

Actualizat:
13509080 979150088865906 5980692011925528022 n jpeg

Aseară, creatorul de modă a transformat una dintre clădirile aparţinând corpului diplomatic rus într-o mică Rusie de poveste.

image

Centrul Rus de Ştiinţă şi Cultură a găzduit, ieri seară, Întâlnirile Sankt-Petersburgului cu Bucureştiul, din cadrul Zilelor Sankt-Petersburgului. Evenimentul, gândit şi organizat de Dana Săvuică, a atras numeroşi oaspeţi din corpul diplomatic, din zona culturală şi cea artistică, care au asistat la o adevărată transpunere în lumea magică sankt-petersburgheză.

image image

Seara a debutat cu recitalul sopranei Tatiana Pavlovskaia, care are în CV un concert de gală la Palatul Buckingham, alături de Placido Domingo şi orchestra Filarmonicii Regale din Londra, condusă de Valeri Ghergiev. Aceasta a fost acompaniată de piantistul Anatoli Kuzneţov, artist emerit al Republicii Osetia de Nord-Alania.

După recitalul oferit în sala de gală a Centrului Rus de Ştiinţă şi Cultură, cei prezenţi au fost invitaţi să asiste la prezentarea de modă a lui Cătălin Botezatu, "Ţarina", prezentată în premieră în România, dar care a fost foarte apreciată în străinătate şi chiar a primit elogii la New York.

  

image image

Astfel, în cocheta grădină din faţă impozantei clădiri care tronează pe bulevardul Lascăr Catargiu, designerul s-a prezentat la superlativ, şocând asistenţa prin extravaganţă, strălucire şi atenţia la detalii, de la croielile somptuoase la materialele preţioase din tafta, dantelă, mătase şi brocart, de la compilaţia muzicii ruseşti clasice până la coafurile sub formă de coroană şi machiajul cu ştrasuri şi pene colorate de struţ.

Coafurile elaborate au fost realizate de talentatul Laurent Tourette, iar machiajul futurist a fost opera Mirelei Vescan - adevărate examene de beauty care au completat ţinutele inspirate din hainele imperiale şi din cultura rusească.

Printre invitaţi s-au aflat şi Eli Lăslean, Clara Rotescu, Cristina Spătar, Raluca Bădulescu, Maria Constantin şi Marcel Toader, Mircea N. Stoian.

Evenimentul s-a desfăşurat în prezenţa Ambasadorului Rusiei la Bucureşti, E.S Oleg Malginov şi a delegaţiei oficiale din Sankt Petersburg, sosită la Bucureşti cu această ocazie.

Vedeţi mai jos galeria foto.



Recente pe Ok! Magazine

IQ 0463 2 jpg
okmagazine ro pexels makrufinmuhammad 38154583 jpg
par vopsit jpg
pexels katerina holmes 5911145 jpg
OKMAGAZINE dimitris chapsoulas 0JZgnNL2N8s unsplash jpg
primark scallop embellished waistcoat 16 eur18 ron90 pln80 czk470 primark stripe midaxi smock dress 20 eur22 usd30 ron110 pln95 czk570 ref2352843 jpg
HVD Reina cover  jpg
placa Heal the World adusă de Michael Jackson la București jpeg
Poza 1 jpg
1781690597 fEF4 jpg
pexels czapp arpad 3647289 11010066 jpg
okmagazine ro pexels rdne 12323034 jpg
okmagazine ro (4) jpg
pexels karola g 6957154 jpg
NIBIRU  Promenada
okmagazine ro pexels thelazyartist 1667506 jpg
Kaufland Untold jpg
Fatete dentare fara pilire cand sunt posibile si ce trebuie sa stii jpg