Biograful Prințesei Diana a dat verdictul în polemica Megxit: „Viitorul monarhiei britanice...”

23 mai, 2025

Biograful regal britanic Andrew Morton a dezvăluit motivele pentru care Prințul Harry și Meghan Markle au părăsit Familia Regală britanică.

Prințul William, Kate Middleton, Prințul Harry și Meghan Markle, Getty (2) jpg

Biograful Prințesei Diana spune că Megxit a pornit de la o fotografie cu Regina Elisabeta

În ianuarie 2020, Prințul Harry (40) și soția sa, Meghan Markle (43), au anunțat că părăsesc Familia Regală britanică. După multe speculații, ei au oficializat acest lucru și s-au mutat în Statele Unite. S-a vorbit mult despre motivele care i-au determinat pe Ducele și Ducesa de Sussex să ia această decizie drastică. Cu toate acestea, Andrew Morton, celebrul biograf regal englez, a dorit să dezvăluie motivele reale ale acestei plecări, care sunt legate de o anumită fotografie.

Ceea ce s-a întâmplat în această perioadă i-a marcat pe britanici. Celebrele memorii ale celui mai tânăr fiu al Regelui Charles al III-lea au provocat o schismă care nu și-a găsit rezolvare până astăzi. De fapt, lupta lui Harry cu rudele sale a fost foarte dezbătută în ultima vreme, mai ales din cauza celebrei bătălii în instanță pe care mezinul lui Charles și al regretatei Prințese Diana a pierdut-o solicitând securitate de fiecare dată când călătorește cu familia sa în Regatul Unit. Cu toate acestea, este destul de probabil că există încă mai multe părți ale acestei povești care urmează să fie spuse.

Controversa din jurul deciziei lui Harry și Meghan este încă foarte vie, deși la momentul respectiv a adus în mod evident o mulțime de critici. Cuplul a precizat deja că nu a fost un acces de furie, ci mai degrabă o decizie luată cu calm și gestionată pe o perioadă lungă de timp. Cu toate acestea, a existat ceva care a făcut ca totul să explodeze.

Andrew Morton, cunoscut și ca biograful Prințesei Diana, a scris o carte cu unele dezvăluiri despre actriță. Una dintre ele este tocmai faptul care a determinat-o să fugă în țara natală împreună cu familia sa pentru a părăsi regalitatea britanică. Adevăratul motiv al acestei plecări a fost o fotografie publicată de Casa Regală Britanică în care apar Regina Elisabeta a II-a, Regele Charles al III-lea, Prințul William și fiul său, Prințul George.

Această imagine este mai mult decât o simplă fotografie, deoarece este un gest care i-a făcut pe Harry și Meghan să realizeze cât de puțină importanță au în monarhia britanică. "Cuplul regal a suspectat că întreaga instituție conspira împotriva lor. În ochii lor, dovezile erau peste tot în jurul lor. Codul tacit era simplu: viitorul monarhiei britanice era asigurat, cu sau fără Meghan și Harry", explică biograful.

Imaginea o arată clar pe Regina Elisabeta a II-a alături de viitorii rege și regină ai țării în Sala Tronului de la Palatul Buckingham, dar a mers mai departe de atât, întrucât monarhia era garantată și fără ei. De fapt, acest instantaneu a fost publicat pe 3 ianuarie 2020 și abia cinci zile mai târziu Ducele și Ducesa de Sussex au emis o declarație privind retragerea lor din Familia Regală.

Cu toate acestea, tensiunea a fost pregătită de ceva timp. Atât de mult încât biograful însuși a oferit un detaliu revelator din urmă cu doi ani. „Harry discuta cu Oprah Winfrey într-un hotel din Londra în noiembrie 2018, la șase luni după ce el și Meghan s-au căsătorit. Deci se gândeau la o cale diferită încă de-atunci", a exprimat biograful intențiile lor clare.

Și, mai grav de atât, Regele Charles a ajuns la concluzia că situația nu poate fi inversată sau nu poate ajunge la bun sfârșit. „Familia consideră că discuțiile private cu Harry nu sunt posibile”, afirmă Andrew Morton, care crede că sub domnia lui William atât Harry, cât și Meghan vor fi și mai irelevanți..

FOTO: Getty Images, Casa Regală britanică



Recente pe Ok! Magazine

Kate Middleton și Prințesa Diana foto colaj Profimedia Getty Images jpg
Kate și William la concert, Profimedia (6) jpg
Louis, Trooping the Colour 2025, Profimedia (2) jpg
Prințul Albert de Monaco cu Prințesa Charlene, Prințesa Gabriella și Prințul Jacques la Întâlnirea Siturilor Istorice Grimaldi 2025   Palatul Princiar (1) jpg
Umberto si Sofia de Saxa Coburg, copiii lui Konstantin al Bulgariei si al spanioloaicei Maria Garcia de la Rasilla   profimedia 0289651007 jpg
Regele Felipe al Spaniei în uniforma militară   GettyImages 1911991861 jpg
Sophie, Ducesă de Edinburgh, și viceamiralul Sir Timothy Laurence  laTrooping The Colour 2025, GettyImages (2) jpg
Meghan Marle, Prințul Harry și Lilibet Diana   Instagaram jpg
Prințesa Charlotte foto Profimedia jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis foto Instagram 5 jpg
Prințul Louis la Trooping the Colour foto Profimedia (2) jpg
Kate Middleton și Prințesa Charlotte foto Profimedia (2) jpg
Alina Maria și Nicolae al României la Belgrad   Casa Regală a Serbiei (8) jpg
Prințul Carl Philip alături de fiica sa, Prințesa Ines, și Prințesa Sofia, în timpul botezului Prințesei Ines, la Capela Palatului Drottningholm din Stockholm, Suedia, pe 13 iunie 2025  Foto Profimedia (9) jpg
Prințul Ioachim și Prințesa Marie ai Danemarcei, cu copiii, Profimedia (11) jpg
Familia regală suedeză la Premiile Nobel profimedia 0945173162 jpg
Regele Abdullah II Al Hussein și Regina Rania Al Abdullah la Amman, 12 martie 2023, Profimedia jpg