Camilla uimește într-o ținută albă, regală, în prima zi în Kenya! Omagiul adus Reginei Elisabeta

Actualizat:

Regele Charles și Regina Camilla au avut parte de o primire călduroasă în Kenya, odată cu începerea turneului de cinci zile al cuplului.

Regina Camilla și Regele Charles au ajuns în Kenya (1) jpg

Regina Camilla a impresionat în prima zi a turneului în Kenya, ea a avut o apariție elegantă într-o rochie albă din mătase de la brand-ul Anna Valentine. Cunoscută pentru stilul său simplu, dar clasic, regina a optat pentru o rochie cu mânecă trei sferturi, care e lungă până la genunchi.

Rochia avea detalii uimitoare la mijloc și un decolteu în V în partea de sus. Regina Camilla a accesorizat rochia cu o broșă cu diamante care a aparținut regretatei Regine Elisabeta. A fost un omagiu special pe care I l-a adus regretatei sale soacre, care era legată emoțional de Kenya. Regina Elisabeta vizita o rezervație de animale din Kenya când a aflat că a devenit monarh în 1952.

Detalii despre vizita Regelui Charles și a Reginei Camilla în Kenya

Regele Charles și Regina Camilla au sosit luni în Kenya, pregătiți pentru într-o vizită de stat de cinci zile. Ieri au marcat prima lor apariție publică în această țară din Commonwealth, unde au fost primiți în mod ceremonial la reședința oficială din Nairobi.

Ei au fost întâmpinați de președintele Kenyei, William Ruto, și de soția sa, prima doamnă Rachel Ruto, și au avut fiecare întâlniri bilaterale după fastul militar.

Charles și Camilla au fost invitați de președinte pentru a sărbători cea de-a 60-a aniversare a independenței față de Marea Britanie. Regele este nevoit să meargă pe o linie prudentă, întrucât recunoaște aspectele "mai dureroase" ale relației coloniale a Marii Britanii cu Kenya, în special atrocitățile perpetuate în timpul rebeliunii Mau Mau, scrie The Express.

Cu toate acestea, în ciuda apelurilor din partea protestatarilor și a unor istorici, nu se așteaptă ca el să își ceară scuze. Scriind în ziarul britanic The Observer, profesorul de la Universitatea Harvard și autorul cărții Imperial Reckoning: The Untold Story of Britain's Gulag in Kenya (Povestea neștiută a Gulagului britanic din Kenya), Caroline Elkins a declarat duminică: „În primul rând, Rege Charles al III-lea, trebuie să încetezi să te mai îneci cu aceste două cuvinte: "Îmi cer scuze"".

Foto: Getty Images



Recente pe Ok! Magazine

Regina Elisabeta Philip Andrew Charles Edward și Anne profimedia 0118978125 jpg
Kate versus Meghan getty images jpg
Jonas Lauwiner, marocanul care s a autoproclamat Regele Elveției   Instagram (1) jpg
3 printul andrew rusine regala jpg jpeg
Regele Charles, Zara Tindall, Mike Tindall   GettyImages 2219861838 jpg
Regina Rania și socra ei Prințesa Muna profimedia 0880399816 jpg
Hugh Grosvenor nuntă Foto profimedia (3) jpg
Regele Charles, Helen Mirren, Profimedia (3) jpg
Prințesa Kate la fermă în Italia, paste, mâncare, Profimedia (3) jpg
familia regala daneza  foto   profimedia 1044018338 jpg
Prințesa Kate, ziua 2 în Italia, Profimedia (9) jpg
Regele Charles cu mașina, Profimedia (1) jpg
Regele Harald și Regina Sonja cu  Prințesa Astrid, Prințul Haakon și prințesa Mette Marit, Casa Regală norvegiană jpg
Majestatea Sa Margareta își reciclează ținutele, aici în compleu alb cu fir strălucitor jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 1098647830 jpg
Máxima a Olandei, Profimedia (5) jpg
Kate a vorbit cu copiii în Italia, Profimedia (2) jpg
Prințesa Kate în Reggio Emilia pe 13 mai 2026, Profimedia (9) jpg