Camilla, varianta spaniolă, cea mai scandaloasă amantă a Regelui Juan Carlos. Se pare că au avut și un copil!
Faimoasă pentru excesele sale, aceasta s-a iubit cu spaniolul până cu câteva zile înainte ca acesta să se căsătorească cu Sofia.

Se poate spune că și Regele Juan Carlos a avut o Camilla a lui. Anume o amantă pe care a ținut-o în preajma sa până aproape de căsătoria sa cu Prințesa Sofia a Greciei, ba poate că, neoficial, și după aceea.
La sfârșitul anului 1956, regalii exilați se adunau la clubul Muxaxo din Cascais. Copiii contelui de Paris, prinții italieni, cei din Bulgaria, cei din familia Bourbon... Juan Carlos purta o panglică neagră la mânecă în memoria fratelui său decedat (se pare, ucis chiar de el, printr-o descărcare nefericită a armei), dar era cel mai vesel de la petrecere. Deodată, o femeie voluptuoasă și cu forme generoase s-a apropiat de el, unduindu-și șoldurile. Era scandaloasa Contesă Olghina de Robilant, în vârstă de 23 de ani, faimoasă pentru excesele sale, până la punctul în care a apărut în filmul „La dolce vita” al lui Fellini.
Olghina de Robilant l-a invitat pe Juan Carlos să danseze cu ea pe melodia „Madrid, Madrid, Madrid”, în vogă la acea vreme, iar el, îmbătat de prezența ei ispititoare, îi șoptea cuvinte de amor la ureche. Uimită, contesa italiană l-a întrebat dacă nu era deja împreună cu Prințesa Maria Gabriela de Savoia, iar el a răspuns cu nonșalanță: „Da, dar ea este în Elveția, iar tu îmi placi foarte mult”, potrivit celor relatate de biografa regală Pilar Eyre. „S-au așezat împreună, el nu înceta să o atingă... ea își retușa nervos buzele, iar el i-a spus: „Nu-ți mai picta buzele, pentru că o să te sărut din nou...”. I-a smuls rujul și a scris pe șervețel: „Te iubesc”.
Atrași iremediabil unul de altul, se pare că Juan Carlos și Contesa Olghina de Robilant au ieșit noaptea și au făcut dragoste pe bancheta din spate a Volkswagenului lor. „M-a sărutat cu buzele lui fierbinți, uscate și experimentate... Era foarte priceput la sex, deși avea doar 18 ani. Se comporta ca un bărbat, nu ca un copil!”, povestea Olghina în memoriile sale, „Reina de corazones” („Regina inimilor”).
A fost prima dată din multele lor întâlniri pe ascuns. „Relația lor a durat patru ani!”, ne spune biografa Pilar Eyre, subliniind faptul că viitorul Rege al Spaniei avea și alte iubite, dar se întorcea mereu la Olghina, un vulcan de neuitat care înnebunea bărbații. Ea îl însoțea chiar și la nunțile familiei. Odată, pentru a o include într-o călătorie la Rapallo, Juan Carlos a trebuit să se bată cu pumnul în masă în fața tatălui său, care voia să-i despartă - Olghina nefiind nici de rangul, nici de morala necesară unei partenere regale.
„Regele este tatăl fiicei mele”
În cele din urmă, inevitabilul s-a produs! Ultima dată când s-au culcat împreună a fost la pensiunea Passiello din Roma, cu câteva zile înainte de nunta lui Juan Carlos cu Prințesa Sofia a Greciei, iar el i-a arătat inelul de logodnă pe care i-l făcuse dintr-un nasture cu rubine al tatălui său. Olghina i-a povestit că în acel an în care nu se văzuseră, ea avusese o fiică: „Prințul a devenit rece ca gheața și a spus: «Sper că nu încerci să mi-o pui în cârcă»”.
Apoi i-a cerut bani pentru a plăti camera, după care, potrivit memoriilor ei, Juan Carlos i-a returnat prin intermediul tatălui lui Alessandro Lequio. Au schimbat 47 de scrisori de dragoste în care el se comporta așa cum era, un tânăr îndrăgostit: „În seara asta, în pat, am crezut că te sărut, dar mi-am dat seama că nu erai tu, ci o pernă murdară și mirositoare (sincer, dezgustătoare)”.
În anul 1988, Contesa Olghina de Robilant a venit în Spania pentru a-l șantaja pe rege cu aceste scrisori. Jaime Peñafiel a făcut pe intermediarul și a reușit să-l convingă pe Sabino Fernández Campo să-i plătească contesei 8 milioane de pesete, care, totuși, făcuse copii ale scrisorilor și le publicase în revista italiană „Oggi”. În aceleași pagini, pe 13 septembrie 1989, ea a declarat: „Regele Spaniei este adevăratul tată al fiicei mele, Paola, nu am vrut să-l dau în judecată pentru a nu-i compromite viitorul”. În memoriile sale, doi ani mai târziu, a negat acest lucru și a spus că Paola, astăzi profesoară universitară, era fiica unui italian brunet (Juan Carlos s-a născut la Roma). A fost plătită pentru a nega acest lucru? După tot ce știm despre activitățile emeritului, nu există nicio îndoială.





Cronicară la nunta lui Felipe și Letizia
Mulți ani mai târziu, Contesa Olghina de Robilant a reapărut ca un fantomă din trecut la nunta Prinților de Asturias, Felipe și Letizia, pe 22 martie 2004. Ea a venit în Spania ca trimisă specială a ziarului „La Repubblica” și a blogului său „Dagospia”, deoarece devenise jurnalistă. Se pare că Olghina a participat la cina privată organizată la Palatul Zarzuela, deoarece a relatat cearta dintre Humberto de Savoia și Ducele de Aosta, care se urăsc de moarte, în ciuda faptului că, potrivit zvonurilor, sunt frați.
Contesa a făcut cea mai nemiloasă și feroce critică a nunții care a fost scrisă în acele zile. În articolul său, ea detalia că Paloma Rocasolano „purta o pălărie care arăta ca un vas de noapte” și că rochiei sale roșii „îi lipseau doar secera și ciocanul”, că Regina Sofia „avea cearcăne impresionante, se vedea că se simțea foarte rău”, iar Letizia „a făcut-o să aștepte douăzeci de minute cu aroganța unei dive, are o privire de oțel și se crede Evita Perón. Coroana Miss Spania Ortiz părea din plastic”. Și încheia rezumând ceremonia cu aceste cuvinte otrăvitoare: „A fost un spectacol matrimonial la fel de fals ca banii din Monopoly!”.
Despre fostul ei iubit, însă, vorbea cu o anumită nostalgie: „Bietul Juan Carlos, atât de transparent pentru mine, expresia lui încă mă face să râd! Mi-ar plăcea să-i cânt un vechi cântec mexican: «O veche iubire nu se uită și nu se pierde...».
Se spune despre Contesta Olghina de Robilant că s-ar mai fi iubit și cu scriitorii Ernest Hemingway și Truman Capote și cu actorul Alain Delon...
Cine i-a spus emeritului că fosta lui iubită, femeia care l-a învățat totul despre sex, a murit în 2021? Oare a fost prințesa Maria Gabriela de Savoia, prima lui iubită, care avea o anumită relație cu ea? Juan Carlos va zâmbi indulgent pentru micile păcate ale acelui Juanito îndrăgostit și poate că va răspunde cu câteva cuvinte din ultima scrisoare pe care a schimbat-o cu Olghina: „Așa e viața, ne petrecem viața visând la un lucru, în timp ce Dumnezeu decide altceva!”.
FOTO: Getty Images

































