Casa Regală, mesaj emoționant la moartea Papei Francisc: „Suveranul Pontif a avut România în inima sa”

Actualizat:

Acest Paște a adus nu doar bucuria Învierii pentru ambele mari biserici creștine, cea Ortodoxă și cea Catolică, ci și tristețea pierderii Suveranului Pontif, după o îndelungă suferință.

Papa Francisc și Majestatea Sa Margareta în 2022   Casa Majestății Sale jpeg

În anul în care Biserica Catolică și Biserica Ortodoxă au celebrat în aceeași duminică Învierea Domnului Iisus Christos, Papa Francisc a murit chiar în a doua zi de Paște, după lungi întregi de suferință. La cei 88 de ani ai săi, Suveranul Pontif se lupta cu o pneumonie bilaterală, diabet și probleme grave la genunchi, el suferind și o intervenţie chirugicală abdominală în 2023. Totuși, cauza morții sale a fost un accident vascular cerebral și o insuficiență cardiacă ireversibilă. Moartea sa a venit ca un șoc pentru toată lumea, întrucât se afla în convalescență și, în ciuda unor limitări evidente, el a participat la slujba de Înviere și și-a scris tradiționalul discurs de Paște, Urbi et Orbi.

„Suferința care s-a făcut simțită în ultima parte a vieții mele o ofer Domnului pentru pacea în lume și fraternitatea între popoare“, a scris Papa Francisc în testamentul său, în care a cerut să fie înmormântat „în pământ, fără decorațiuni speciale”, dar cu inscripția „Franciscus”.

Vestea morții sale a fost primită cu adâncă tristețe și de Familia Regală română, care a ținut să transmită un mesaj public în cadrul căruia să-și exprime regretele.

„Majestatea Sa Custodele Coroanei și Principele Consort au aflat cu nespusă tristețe vestea trecerii la Domnul a Sanctității Sale Papa Francisc”, se arată în mesajul postat de Casa Regală. „Plecat dintre noi în Lunea Albă, a doua zi a sfintei sărbători de Paște, Papa Francisc a fost un exemplu de credință, umanitate, dăruire și har, pentru oamenii de pe tot întinsul globului, indiferent de religia lor, în special pentru cei aflați în nevoie”, continuă mesajul emoționant al Casei Regale.

Scrisoarea semnată de Majestatea Sa Maragareta către Cardinalul Giovanni Battista   Casa Majestății Sale jpeg

Suveranul Pontif a avut România în inima sa, iar acest lucru se simțea de fiecare dată când vorbea despre țara sau oamenii noștri. Majestatea Sa și Alteța Sa Regală păstrează vii în suflet și cuget fiecare dintre clipele petrecute alături de Papa Francisc, la București, Blaj și la Vatican, clipe pline de candoare, modestie, generozitate și bunătate sufletească Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, se mai arată în mesajul semnat de Majestatea Sa Margareta Custodele Coroanei române.

FOTO: Casa Majestății Sale



Recente pe Ok! Magazine

Regele Charles, Regina Camilla, Kate Middleton, Prințul William și copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Marius Borg judecat   Profimedia jpg
FotoJet (66) jpg
Regina Sofia la întâlnirea cu Papa Leon   profimedia 1109007887 jpg
Regele Charles al II lea  foto   profimedia 0431988007 jpg
Grigore Alexandru Ghica, ultimul domnitor al Moldovei, lăsat fără mormânt   FOTO Mihai Chirica, Primăria Municipiului Iași jpg
Prințul William, Profimedia (4) jpg
Prințesa Kate, ziua 2 în Italia, Profimedia (5) jpg
Prințesa Bajrakitiyabha a Thailandei, Profimedia (2) jpg
Nunta nepotului Prințului din Liechtenstein foto Daily Mail png
sarah  diana  prrofi jpg
Mette Marit, profimedia 1099926194 jpg
THE TUDORS, Jonathan Rhys Meyers, Natalie Dormer profimedia 0098989833 jpg
Letizia, Felipe, Papa, Sagrada Família, Profimedia (5) jpg
nuntă regală  Kate Middleton, Meghan Markle, Prințesa Diana  foto   Profimedia jpg
Regele Ludovic al XIV lea al Franței  foto   profimedia 0431767784 jpg
Regele Charles, Regina Camilla, Kate Middleton, Prințul William foto profimedia 1081449726 jpg
Principesa Sofia la adăpostul de câini condus de Hilde Tudora   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg