FOTO Prima nuntă regală din Grecia, după mai bine de cinci decenii. Finul Prinţesei Diana s-a cununat cu fiica unui afacerist elveţian

Actualizat:
1 nunta regala grecia philippos si nina flohr 18 jpg jpeg

Cel mai tânăr fiu al fostului suveran grec s-a căsătorit religios, la un an de la cununia civilă.

Prinţul Philippos al Greciei a oferit Atenei unul dintre cele mai fastuoase evenimente regale, invitând la căsătoria sa religioasă cu Nina Flohr toate rudele sale cu sânge albastru din Europa.

Frumoasa catedrală din Atena a strălucit în lumina acestui octombrie auriu, primindu-şi oaspeţii regali cu porţile deschise, la mai mult de o jumătate de secol de la abdicarea Regelui Constantin al Greciei, forţată de lovitura de stat militară.

7 nunta regala grecia philippos si nina flohr 8 jpg jpeg

Astăzi, acelaşi rege, ajuns la vârsta de 81 de ani, a revenit în acest loc simbolic pentru creştinătatea greacă pentru a asista la căsătoria celui mai tânăr fiu al său, dintr-un scaun rulant. Evenimentul a reunit întreaga familie, care se înrudeşte, de un an, cu cea elveţiană a Ninei Flohr. Mirii s-au căsătorit civil în 2020 într-un cadru restrâns, în Elveţia, lăsând pentru toamna aceasta jurămintele religioase pe care să şi le spună în faţa tuturor apropiaţilor şi prietenilor.

De altfel, apariţia miresei chiar a fost una de poveste. Nina a ales o superbă creaţie a casei Chanel, cu decolteu în V, pe umeri, cu fundă în talie şi o impresionantă trenă. Diadema de pe cap i-a fost dăruită de soacra sa, fosta regină Anne Marie.

12 nunta regala grecia philippos si nina flohr 15 jpg jpeg

Printre invitaţii străini s-au aflat Regina Sofia a Spaniei (mătuşa mirelui), prinţesele Beatrice şi Eugenie, venite împreună cu soţii lor, cuplul monegasc Tatiana Santo Domingo Rechulski şi Andrea Casiraghi, Prinţesa Benedikte a Denmarcei ori Prinţesa Moştenitoare Ekaterina de Hanovra.

Prinţul Philippos este apropiat al familiei regale britanice, numele lui fiind ales după cel al ducelui de Edinburgh. El s-a născut în Londra, în 1986, la spitalul St. Mary, şi a crecut într-o casă cu 13 dormitoare, alături de fraţii şi surorile sale, prinţesa Alexia, prinţul Pavlos, prinţul Nikolaos şi prinţesa Theodora. Prinţesa Diana, cea care îi era naşă, îl vizita constant în copilărie, alături de prinţii William şi Harry.

Nina Flohr este fiica afaceristului elveţian Thomas Flohr, fondatorul companiei aeriene VistaJet, sponsor al echipei Scuderia Ferrari şi pilot competitor în cursele motorsport, precum Raliul Safari Est-African, cursa de 24 de ore Le Mans şi FIA World Endurance Championship. În 2018, el a figurat pe lista miliardarilor lumii întocmită de "Forbes", cu o avere de 2,3 miliarde de dolari, dar, în 2019, ajunsese să aibă sub un miliard de dolari.

FOTO: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Kate Middleton GettyImages 2275431493 jpg
Meghan de Sussex png
Perlele Reginei, Elisabeta, Kate, Profimedia (3) jpg
Regele Charles și Contele Tibor Kalnoky   jpg
Charles și Margareta foto Instagram Facebook jpg
Prințesa Diana, Prințul Charles, Camilla Parker Bowles  foto   Profimedia jpg
Prințul Carl Philip și Ines profimedia 1095399002 jpg
Principesa Elena, îngrijorător de slabă   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg
Prințul de William la Birmingham, Profimedia (1) jpg
FotoJet Kate (6) jpg
Charles și Camilla, profimedia 1098322769 jpg
Greta Garbo (2) jpg
prințesa indiană de la Met Gala foto Getty Images Instagram jpg
Camilla, Eugenie, Beatrice, Profimedia (1) jpg
Principesa Elena, Principesa Sofia și Prințul Leka al Albaniei la Concertul Regal de la Ateneu de Ziua Regalității   FOTO Dan Rădulescu (5) jpg
Printesa Caroline, Printesa Charlene de Monaco, Printul Albert de Monaco la Balul rozelor  Palais Princier de Monaco (3) jpg
Charlene de Monaco și fratele ei Gareth foto Facebook jpg
Prințul William, vizită la Yorkshire, Profimedia (5) jpg