Cât costă să iei cina la castelul Balmoral al Regelui Charles? Șapte feluri de mâncare vor fi servite

3 octombrie, 2024

Vrei să iei masa ca un rege? Acum acest lucru e posibil pentru că Regele Charles le oferă doritorilor, pentru prima dată, șansa de a mânca și de a explora domeniul Castelului Balmoral din Scoția.

Regele Charles la expozitia florala a Royal Horticultural Society   Casa Regala britanica (1) jpg

Castelul Balmoral este locul unde Regina Elisabeta a murit în 2022 și unde Regele Charles și Camilla își petrec vacanțele. Acum, publicul va avea șansa de a vedea cu ochii săi domeniul, savurând o masă cu șapte feluri de mâncare inspirată de cele șapte camere pe care oaspeții le vor vizita în timpul unui tur al castelului. Masa va fi, de asemenea, combinată cu vinuri și muzică live.

Mâncărurile vor face parte din prima experiență culinară disponibilă la Balmoral, care a fost deschis și în timpul verii, dar fără opțiunea de a lua cina. Vara trebuia să plătiți 100 de lire sterline doar pentru un tur sau 150 de lire sterline pentru a include ceaiul de după-amiază. Dar acum prețurile cresc. Doritorii care vor să ia cina la Castelul Balmoral din Scoția trebuie să plătească 250 de lire sterline. Domeniul a numit-o o „experiență intimă și unică”.

„Alăturați-vă nouă pentru o „Seară la Balmoral” specială în această iarnă. „La sosire veți fi întâmpinați de un cimpoier tradițional înainte de a experimenta un tur exclusiv al interiorului castelului.

În urma turului, vă puteți bucura apoi de o experiență culinară special cu șapte feluri de mâncare rafinată, inspirată de cele șapte camere pe care le vizitați în cadrul turului interior al castelului. Masa va fi completată cu vinuri alese și muzică live, servită în restaurantul nostru recent reproiectat, creând o experiență cu adevărat memorabilă”.

Deși este o ofertă tentantă să mănânci o masă somptuoasă, completată cu vinuri excelente și să te bucuri de ambianța muzicii live, există, desigur, alternative mai ieftine pentru a vizita Castelul Balmoral. 

Get Your Guide oferă un tur din Aberdeen, pe un Balmoral Estate & Royal Deeside Tour, dar acest lucru nu include mâncare, însă prețul e mult mai mic. Puteți să vă plimbați în jurul domeniului pentru 85 de lire sterline. Civitatis oferă, de asemenea, o excursie de o zi la Castelul Balmoral și Royal Deeside pentru 85 de lire sterline.

Foto: Getty Images, Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Prințul Andrew foto profimedia jpg
Regina Rania foto Profimedia (1) jpg
Principesa Sofia la gala anuală a Camerei de Comerț Elveția–România   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale (1) jpg
Familia Regală la balcon   Profimedia jpeg
Prințul William a ajuns la Rio de Janeiro, Profimedia (2) jpg
Prințul William și Prințesa Kate la dineul de stat pentru soții Trump   FOTO Casa Regală britanică jpg
Infanta Elena a Spaniei cu Felipe, Cristina, Regele Juan Carlos și Regina Sofia profimedia 0680645183 (1) jpg
Prințul William atunci și acum  jpg
Prințul William i a întâmpinat pe Kylie Minogue și Shawn Mendes, GettyImages 2244720231 jpg
Prințul William, Kate Middleton  foto   Profimedia jpg
Meghan Markle, Prințul Harry, Profimedia (1) jpg
Cei patru regali (16) jpg
Regele Charles la Chatfield Health Care, GettyImages 2244613975 jpg
Regina Letizia și Kate Middleton foto profimedia jpg
Margareta și Radu, Foto Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale 7 jpg
Elisabeta, Camilla, Kate, GettyImages (2) jpg
Diana, Charles, William și Harry în 1995, Getty jpg
Regina Sofia a Spaniei cu cumnata sa, Infanta Margarita de Bourbon, sora Regelui Juan Carlos   GettyImages 146224190 jpg