Ce au avut în meniu soții Zelenski la prânzul oferit de Regina Margrethe a Danemarcei?

Invitat la Christiansborg, cuplul prezidențial ucrainean a fost tratat regește de unica suverană europeană de sânge rămasă în viață.

Olena si Volodimir Zelenski la pranzul regal oferit de Regina Margrethe a II a   Instagram (7) jpg

Aflați într-un adevărat „turneu european”, Olena și Volodimir Zelenski au ajuns tocmai în Danemarca, unde au fost primiți mai întâi de Prințesa Moștenitoare Mary, iar apoi de însăși Regina Margrethe a II-a a Danemarcei. Întâlnirea cu ultima dintre reginele de sânge domnitoare din Europa a fost un eveniment în sine, pe lângă lobby-ul susținut pe care președintele ucrainean îl face, de obicei, pe lângă orice șef de stat de la care poate obține finanțare, trupe sau sprijin militar care să-l ajute să țină piept invaziei rusești.

La Christiansborg, Majestatea Sa Regina, împreună cu Prințul moștenitor Frederik și Prințesa Mary i-au primit pe soții Zelenski cu multă căldură, în mai multe ocazii, suverana octogenară exprimându-și sprijinul deosebit pentru poporul ucrainean. După salutul și schimbul de politețuri, Regina Margrethe a Danemarcei i-a oferit lui Volodimir Zelenski un cadou special: un tablou intitulat „Copacul Vieții”, pictată chiar de Majestatea însăși în anii 1990 la Castelul Marselisborg.

Pe lângă simbolistica acestui inedit cadou, vizita cuplului prezidențial ucrainean a fost, la modul cel mai concret, un semn al sprijinului Danemarcei pentru Ucraina în lupta sa, cu un accent deosebit pe acordarea de asistență militară concretă și sprijin pe termen lung Ucrainei și poporului său.

După ce a oferit cadoul și semnarea tradițională în Cartea Oaspetilor de Onoare, Regina a oferit o masă oficială în Biblioteca palatului, la care au mai luat parte și președintele și Prima Doamnă ai Danemarcei, premierul danez, ministrul Apărării și ambasadorul Ucrainei în Danemarca.

Cum era de așteptat la un asemenea prânz regal, floarea-soarelui, ca floare națională a Ucrainei, s-a aflat pe masă, onorând astfel tradiția ucraineană.  Ce au avut în meniu la prânzul regal? Ei bine, bucătarul Reginei Margrethe a II-a pregătit halibut prăjit, homar, Chanterelles cu sos beurre blanc, chifle cu cafea și cremă de fructul pasiunii și mocca.

Un răsfăț culinar, cum numai la casele regale mai găsești și care îi dă de înțeles lui Volodimir Zelenski că are încă parte de o mare susținere din partea liderilor europeni.

FOTO: Casa Regală daneză



Recente pe Ok! Magazine

Contesa sângeroasă  foto   Profimedia jpg
Kate Middleton și Prințul William profimedia 1093305752 jpg
Kate William Charles GettyImages 2265161216 jpg
Prințul Harry, Meghan Markle, Archie, Lilibet foto Instagram Meghan jpg
FotoJet (65) jpg
Diana și Charles obișnuiau să își ducă cei doi copii în vacanță în aceeași locație jpeg
Marițica Maria Bibescu portret realizat cu AI png
Regina Elisabeta si Regele Charles jpg
Elisabeta tânără, Charles tânăr, Andrew mic, Anne tânără, profimedia 0599559281 jpg
Kate Middleton, Meghan Markle  foto   Profimedia jpg
FotoJet (61) jpg
Prințesa Amalia, viitoarea regină a Țărilor de Jos, Profimedia (1) jpg
Colaj soțiile ultimului Șah al Iranului profimedia getty images jpg
Vizita Principelui Radu în Egipt 2026 2 jfif
Regina Rania cu Prințesa Iman, nepoata ei Foto Instagram 3 jpg
Regele Felipe și Regina Mary profimedia colaj jpg
Meghan și Harry la Muzeul Veteranilor din Melbourne, Profimedia (1) jpg
Regina Elisabeta inel de logondă profimedia 0021189539 jpg