Charles nu are liniște! După ce s-a aflat că își "alintă" un prieten Funinginosul, un nou scandal de rasism zguduie Palatul

18 iulie, 2025

În plus, și surorile Venus și Serena Williams s-ar afla în centrul remarcilor rasiste făcute de Familia Regală britanică.

Totul a izbucnit în urma afirmațiilor șocante făcute de autorul Aatish Taseer, conform căruia un membru al familiei regale britanice ar fi făcut afirmații rasiste la adresa celebrelor jucătoare de tenis.

williams serena venus epa efe h 54193340m jpeg

Taseer, un fost iubit al lui Lady Gabriella Windsor, verișoara de gradul doi a Regelui Charles, a acuzat-o pe mama acesteia, Prințesa Michael de Kent, că și-a numit cele două oi negre pe care le crește în reședința de la țară după Venus și Serena.

Conform acestuia, chiar și Charles ar fi folosit un cuvânt peiorativ la adresa unui prieten indian, numindu-l “Sooty”/„Funinginos”, un termen folosit pentru a descrie ceva de culoare neagră sau maro.

Într-un episod din podcastul „Spune-mi despre tatăl tău”, Taseer a discutat despre natura controversată a rasismului în familia regală.

Prințesa Michael de Kent
Prințesa Michael de Kent

„Clasele superioare trăiesc într-o bulă a lor. Prințul Charles are un prieten pe nume «Sooty», un prieten apropiat, și cred că povestea cu Venus și Serena a fost doar o parte din acel fel de aer ciudat care există în jurul acestor oameni, iar ei nici măcar nu știu cât de șocant sau ofensator ar putea fi”, a explicat autorul.

Acuzații de acest fel nu sunt noi. În 2021, Meghan Markle a făcut o serie de afirmații bombă despre membri nenumiți ai familiei regale. Ducesa de Sussex i-a vorbit lui Oprah Winfrey despre îngrijorările exprimate de familia regală britanică cu privire la culoarea pielii fiului ei și al Prințului Harry, Archie.

regele Charles Samoa 4 jpg

În celebrul ei interviu, Meghan i-a spus lui Winfrey că au existat „îngrijorări și conversații despre cât de închisă ar putea fi pielea lui când se va naște”. În timpul interviului, Harry a confirmat că a fost întrebat despre culoarea pielii fiului său, dar a refuzat să dea numele celor acuzați.

„Una dintre cele mai grăitoare și, cred, cea mai tristă parte a acestui fapt a fost că peste 70 de femei membre ale Parlamentului, atât conservatoare, cât și laburiste, au denunțat nuanțele coloniale ale articolelor scrise despre Meghan”, a adăugat Harry în interviu. „Totuși, nimeni din familia mea nu a spus niciodată nimic pentru a o apăra. Asta doare.”

1 meghan oprah jpg jpeg

După difuzarea interviului lor, Palatul Buckingham a emis o declarație care a abordat această controversă. „Problemele ridicate, în special cea legată de rasă, sunt îngrijorătoare. Deși unele amintiri pot varia, acestea sunt luate foarte în serios și vor fi abordate de familie în privat”, se arată în declarație, adăugând că „Harry, Meghan și Archie vor fi întotdeauna membri foarte iubiți ai familiei”.

Foto: Getty Images, Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Andrew, eliberat FOTO Captură video
Sarah Ferguson, fosta Ducesă de York   profimedia 1013082806 jpg
Prințesa Eugenie, Prințesa Beatrice și tatăl lor, Prințul Andrew alias Andrew Mountbatten Windsor   GettyImages 539186900 jpg
fostul Print Andrew si Jefferey Epstein jpeg
Prințul Andrew alias Andrew Mountbatten Windsor și Prințul Harry   GettyImages 539186898 jpg
Charles Încoronare, familia regală britanică, profimedia 0774632262 jpg
Kate și William, GettyImages (16) jpg
printul andrew foto getty images
Regele Charles  foto   profimedia 1076535788 jpg
Regele Charles foto profimedia 1076540486 (1) jpg
Prințul Andrew, Ducele de York   GettyImages 1252754598 jpg
Prințesa Desiree a trecut la cele veșnice (7) jpg
Sarah Ferguson, Ducesă de York, GettyImages jpg
Prințesa Beatrice Prințesa Eugenie și Sarah Ferguson schi GettyImages 2987688 jpg
Regele Abdullah al II lea al Iordaniei și regina Rania îi primesc pe președintele german Frank Walter Steinmeier și pe prima doamnă Elke Büdenbender la Palatul Al Husseiniya din Amman, Iordania, Profimedia 1076375454 jpg
Fosta Printesa Mako a Japoniei   GettyImages 1182646446 jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 0810531311 jpg
Charlotte Kate colaj Instagram jpg