Cine îi plătește școala nepoatei Reginei Sofia a Spaniei? Infanta Cristina nu-și permite!

26 august, 2024

În nicio familie, oricât de importantă ar fi ea, taxele de școlarizare nu sunt ușor de suportat. Iar în Familia Regală spaniolă, nu părinții îi plătesc facultatea lui Irene Urdangarin.

Irene Urdangarin și Regina Sofia. FOTO: Profimedia
Irene Urdangarin și Regina Sofia. FOTO: Profimedia

Era suficient că părinții ei, Infanta Cristina și Iñaki Urdangarin, au divorțat, după ce au fost subiectul rușinii pe primele pagini ale ziarelor din Spania, în urma scandalului de fraudă fiscală și apoi de infidelitate... Acum, ei nu-și mai permit să aibă nici o locuință pe măsura statutului lor, nici să-i plătească suma exorbitantă de școlarizare.

Irene Urdangarin a rămas, de ceva timp, în grija bunicilor ei - și ei la fel de distanți unul față de altul și obligați să trăiască separat, Regina Sofia la Madrid și Regele Juan Carlos la Abu Dhabi. Dar, în mijlocul acestui tumult, Irene Urdagarin a reușit să găsească și un cămin mai stabil și mai liniștit în care să locuiască, alături de Regina Sofia la Palatul Zarzuela, dar și să rezolve spinoasa problemă a taxei de școlarizare, pe care o suportă acum Regele Juan Carlos.

Fiica lui Iñaki Urdagarin și a Infantei Cristina ar fi putut alege Soria, Cuenca sau Valladolid pentru a studia, dar ea a ales să meargă la Londra. Universitatea ei costă „între 120.000 și 150 000 de euro, în funcție de diploma pe care o alege, la o rată de 30.000 de euro pe an”, după cum publică „Informalia”. Asta fără a pune la socoteală cazarea, mâncarea, transferurile și alte cheltuieli.

Cu alte cuvinte, studiile fetei costă o mulțime de bani, iar sora Regelui Felipe, cu toate că are un salariu bun, întreține patru copii și viața ei la Geneva nu este tocmai ieftină. Cât despre Iñaki Urdangarin, acesta caută cu disperare un loc de muncă. Și cine să-l angajeze cu dosar penal și cu titulatura de „paria”?

Nu este prima dată când Regele Juan Carlos face acest lucru. După cum subliniază Silvia Taulés în cartea sa, „Los sobrinos del Rey”, Regele emerit a plătit și pentru studiile fratelui lui Irene, Froilán de Marichalar, la CIS The College for International Studies (care costă 20.000 euro pe curs); și pentru toți cei patru frați Urdangarin la Școala Internațională din Geneva (Ecolint), al cărei preț pe curs este de 30.000 de euro pe an, potrivit „Vozpopuli”.

E bine că, în toată controversa ce-l înconjoară pe Juan Carlos, acesta a găsit să facă și un lucru bun pentru familia fiicei sale.

FOTO: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Meghan Markle foto profimedia (3) jpg
Prințul William a ajuns la Rio de Janeiro, Profimedia (2) jpg
Prințul Philippos şi aleasa lui, Nina Nastassja Flohr, Instagram jpg
Împăratul Naruhito și Împărăteasa Masako, Prințul Fumihito Akishino, Prințesa Kiko, Prințesa Kako, Prințesa Aiko la Spring Garden Party   Agenția Imperială 2 jpg
Prințesa Thyra a Danemarcei, 1910   profimedia 0964315729 jpg
Prințesa Rajwa și Prințul Moștenitor Al Hussein, Foto Instagram (7) (1) jpg
Lalla Salma și Regele Mohammed al VI lea al Marocului   GettyImages 1124543 jpg
FotoJet (51) jpg
Regele Charles și Prințul Harry foto profimedia jpg
Kate Middleton  foto   GettyImages jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Prințul George și Kate Middleton foto profimedia jpg
Regele Juan Carlos la Sanxenxo   Profimedia jpg
Regele Constantin al Greciei și Anne Marie a Danemarcei   GettyImages 562652359 jpg
Charlotte versus Isla Phillips colaj jpg
Cati bani are Meghan Markle jpeg
Letizia vs Diana jpg
regina elisabeta printul philip gettyimages 53221098 jpeg