Claudia Schiffer a făcut senzație la Castelul Windsor ca Lady Vaughn, unul dintre oaspeții surpriză ai banchetului de stat

Actualizat:

Fostul topmodel s-a remarcat de departe printre invitații de onoare de la banchetul oficial organizat de Familia Regală a Marii Britanii pentru președintele Germaniei.

Claudia Schiffer și premierul britanic Keir Starmer la bachetul de stat de la Castelul Windsor dat pentu cuplul prezidențial german   GettyImages 2249178872 jpg

Președintele federal Frank-Walter Steinmeierși soția sa, Elke Büdenbender, s-au bucurat miercuri seara de un banchet de stat de excepție la Castelul Windsor – prima vizită a unui șef de stat german în ultimii 27 de ani. Printre cei 152 de invitați selectați cu grijă, o vedetă germană s-a remarcat în mod special: supermodelul Claudia Schiffer, astăzi ajunsă la vârsta de 55 de ani.

Schiffer a fost menționată pe lista oficială a invitaților ca „Lady Vaughn”. Ea poartă acest titlu nobiliar de când soțul ei, Matthew Vaughn, în vârstă de 54 de ani, a fost numit cavaler anul trecut pentru meritele sale în industria creativă britanică. Regizorul, cunoscut pentru blockbustere precum „Kingsman” și „X-Men: First Class”, și-a însoțit soția la acest eveniment plin de glamour.

Loc de onoare lângă premier

În ceea ce privește ordinea locurilor, Claudia Schiffer s-a bucurat de o onoare specială: în fotografii, se poate vedea că nativa din Düsseldorf stătea chiar lângă premierul britanic Keir Starmer. Doar două locuri o despărțeau de Regele Charles al III-lea și patru de Prințesa Kate. Pentru această seară specială, fostul topmodel a ales o rochie neagră mulată, cu aplicații aurii vizibile la cusături. Pe partea din față, rochia era împodobită cu pietre prețioase mari. Ea a purtat pantofi negri cu baretă și tocuri mici.

Pe lângă Claudia Schiffer, printre invitați s-au aflat și alte personalități germane cunoscute: compozitorul Hans Zimmer, ilustratorul Axel Scheffler, fostul fotbalist profesionist Thomas Hitzlsperger și jurata „Let's Dance” Motsi Mabuse au luat masa la masa festivă lungă de 45 de metri. Ministrul german de externe Johann Wadephul a primit chiar locul de onoare din stânga Regelui Charles în St. George's Hall.

Cariera de model a lui Schiffers a început în 1987, când a fost descoperită la vârsta de 17 ani într-un club de noapte din Düsseldorf. Debutul ei pe coperta revistei franceze „Elle” și asemănarea cu Brigitte Bardot au făcut-o rapid preferata lui Karl Lagerfeld și, astfel, imaginea Chanel. Împreună cu Cindy Crawford, Naomi Campbell, Linda Evangelista și Christy Turlington, ea a marcat o epocă pentru care a fost inventat termenul „supermodel”.

FOTO: Getty Images



Recente pe Ok! Magazine

Kate, Meghan, Charles, Profimedia jpg
Meghan și Lilibet, Foto As Ever (1) jpg
Kate Middleton Prințul William nuntă 2011 GettyImages 113272767 jpg
Familia Princiară la vizita Papei Leon în Monaco   Palatul princiar jpg
FotoJet (58) jpg
Infanta Sofia vs Prințesa Irene   Casa Regală spaniolă jpg
Sarah Ferguson și Prințul Andrew foto profimedia 1048755914 jpg
Meghan Markle, Prințul Harry  foto   GettyImages 2240185105 jpg
Șeicul Hamdan bin Mohammed Al Maktoum, succesorul emirului Dubaiului   GettyImages 481320615 jpg
Kate William Charles GettyImages 2265161216 jpg
Majestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei, și Alteța Sa Regală Principele Radu au urcat la bordul Navei Școală „Mircea”, Foto Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale 8 jpg
Prințesa Elisabeta, Prințesa Eleonore și Prințul Emmanuel, Profimedia (2) jpg
Prințul Harry, ianuarie 2026, Profimedia (2) jpg
Kate Middleton, Meghan Markle jpg
Diana și Charles jpg
nuntă regală  Kate Middleton, Meghan Markle, Prințesa Diana  foto   Profimedia jpg
Încoronare, William îl sărută pe Charles pe obraz, GettyImages PNG
Regele Harald în cârje   Casa Regală norvegiană 2 jpg