Cuplul regal român a petrecut weekendul cu marea atletă Gabriela Szabo la Săvârșin

Crosul de pe Domeniul Săvârșin i-a prins pe Majestatea Sa Margareta și pe Principele Radu „acasă”, la castel, unde au avut-o invitată și pe fosta campioană olimpică la atletism.

Weekend activ la Săvârșin, cu Crosul Cetăților găzduit pe domeniul regal. FOTO: Daniel Angelescu
Weekend activ la Săvârșin, cu Crosul Cetăților găzduit pe domeniul regal. FOTO: Daniel Angelescu

Crosul Cetăților a ajuns la a cincea ediție, iar etapa de la Săvârșin a fost a treia din acest traseu. Startul competiției, care a reunit mai multe sute de concurenți de toate vârstele, a fost dat în Satul Regal de pe Domeniul Săvârșin, avându-i ca gazde pe Custodele Coroanei și pe Principele Consort. De asemenea, ceremonia de premiere a fost găzduită în Satul Regal.

Crosul s-a desfășurat pentru prima oară în comuna Săvârșin și a fost organizat de primăria localității, în parteneriat cu Fundația Colecția Regală, având alături Asociația Proactivi pentru Viitor. Majestatea Sa Margareta și Alteța Sa Regală Principele Radu au invitat-o pentru această ocazie și pe atleta Gabriela Szabo, campioană olimpică și multiplă campioană mondială.

Gabriela Szabo, care a fost numită 10 ani la rând cea mai buna atletă a României și care, în 1999, a fost desemnată cea mai bună atletă a lumii și cea mai bună sportivă a Europei, a petrecut un weekend memorabil pe Domeniul regal Săvârșin, postând și câteva instantanee din timpul șederii sale la castel.

De altfel, ea și Principele Radu au dat startul Crosului Cetăților, iar la finalul competiției, Majestatea Sa Custodele Coroanei, Principele Radu și Gabriela Szabo au înmânat premiile, trofeele și medaliile câștigătorilor. Cu toții s-au bucurat de un weekend cu soare, în prezența unei mulțimi de copii și tineri - având în vedere că acest Cros al Cetăților este un eveniment sportiv destinat atât amatorilor, cât și profesioniștilor, având ca scop promovarea alergării și a mișcării în natură, precum și valorificarea patrimoniului natural. Competiția a inclus semimaraton, cros, cursa populară de doi kilometri și cros pentru copii.

FOTO: Daniel Angelescu/Casa Majestății Sale, Instagram



Recente pe Ok! Magazine

Kate, William, George, Charlotte și Louis de Wales, Paște 2026, Profimedia (1) jpg
Prințul George, Prințesa Kate, Regele Charles și Camilla   GettyImages 2245164499 jpg
Mette Marit, Profimedia (1) jpg
Regina Camilla și Geri Halliwell aka Ginger Spice din Spice Girls   FOTO Getty Images jpg
Prințul Charles, Prințesa Diana  foto   profimedia 0722031437 jpg
Infanta Cristina   profimedia 1043517086 jpg
Kate Middleton Zara Tindall Harriet Phillips profimedia getty images jpg
Kate Middleton de Ziua Jartierei, Profimedia (3) jpg
FotoJet (67) jpg
Regele Charles  foto   profimedia 1044327803 jpg
Prințul Laurent cu Prințesa Claire, Prințul Lorenz cu Prințesa Astrid și Regele Philippe al Belgiei   GettyImages 80685409 jpg
Prințesa Madeleine Nobel 2025, GettyImages (3) jpg
Arthur Chatto, fiul lui Lady Sarah Chatto   FOTO  Profimedia, Instagram jpg
Prințesa Diana în roz, Profimedia (2) jpg
Prințul George și Charlotte GettyImages 2281372816 jpg
Ziua Jartierei 2026, Profimedia (2) jpg
Împăratul Naruhito, Împărăteasa Masako, Regele Willem Alexander și Regina Maxima umărind meciul Japonia Olanda din FIFA World Cup   FOTO Casa Regală olandeză jpg
Regina Isabella a Franței  foto   profimedia 1065557880 jpg