David Beckham, prezent la dezvăluirea unui nou soi de trandafir numit „King’s Rose”, creat în onoarea Regelui Charles
Pe 19 mai 2025, Regele Charles al III-lea și David Beckham au avut o întâlnire remarcabilă în cadrul prestigiosului Chelsea Flower Show din Londra, eveniment care a evidențiat atât colaborarea lor în cadrul Fundației Regelui, cât și prietenia lor personală.

Regele Charles și Regina Camilla au fost însoțiți de David Beckham la standul Highgrove Shop, unde au fost prezentate produse din grădinile Highgrove, inclusiv noul „King’s Rose” – o floare cu petale albe și roz, creată în onoarea monarhului.
Este un nou soi de trandafir. Această floare, cu petale în dungi roz-fucsia și albe și un parfum ușor de mosc, a fost dezvoltată de David Austin Roses pe parcursul a 12 ani, din peste 60.000 de răsaduri, și este vândută la standul Highgrove Gardens Shop pentru a sprijini activitatea Fundației Regelui.
David Beckham, în calitate de ambasador al Fundației Regelui, a participat la eveniment și a purtat cu mândrie „King’s Rose” la reverul sacoului său. El și-a exprimat admirația sa pentru floare, spunând: „Este atât de frumoasă, atât de frumoasă, felicitări” .
A marcat astfel angajamentul său față de inițiativele ecologice ale Fundației Regelui.

În timpul evenimentului, Regele Charles l-a întrebat pe Beckham dacă a primit cadoul său de ziua de naștere, la care fostul fotbalist a răspuns cu recunoștință, sugerând că a fost vorba despre un dar floral.
David Beckham a impresionat prin eleganța sa, purtând un costum clasic, completat de „King’s Rose” la rever. Regele Charles a optat pentru un costum bej deschis, cu o cravată albastră, reflectând stilul său rafinat și apropierea de natură.
David Beckham s-a întâlnit cu Regele Charles și cu Regina Camilla în prima zi a expoziției de flori de la Chelsea
Relația dintre Regele Charles și David Beckham s-a consolidat în ultimii ani, având la bază interese comune precum grădinăritul și apicultura. David Beckham a devenit ambasador al Fundației Regelui în iunie 2024, după o întâlnire privată la reședința Highgrove, unde au discutat despre proiecte de sustenabilitate și educație pentru tineri.
Într-un interviu recent, David Beckham a declarat: „Sunt onorat să lucrez cu Fundația Regelui. Împărtășim pasiuni comune pentru natură și educația tinerilor”.





Presa britanică a remarcat că apariția publică a lui Beckham alături de Regele Charles vine la scurt timp după ce Prințul Harry și Meghan Markle au avut o întâlnire privată cu fiul lui Beckham, Brooklyn, și soția acestuia, Nicola Peltz, în California. Această sincronizare a fost interpretată de unii comentatori ca un semnal al apropierii dintre familia regală și familia Beckham, în contextul unor tensiuni familiale recente.
Întâlnirea de la Chelsea Flower Show subliniază angajamentul comun al Regelui Charles și al lui David Beckham pentru promovarea sustenabilității și implicarea tinerilor în proiecte ecologice. Colaborarea lor continuă să inspire și să aducă în prim-plan importanța conservării mediului și a educației pentru generațiile viitoare.
RHS Chelsea Flower Show este, fără îndoială, punctul culminant al calendarului de grădinărit.
De la înființarea sa în 1913, expoziția botanică a strâns tot ce este mai bun din grădinile de spectacol și expozițiile florale spectaculoase din Anglia, la Chelsea.
În fiecare an, o multitudine de celebrități, grădinari pasionați și membri ai familiei regale britanice se îngrămădesc la spectacol pentru o bucățică de rai horticol.
Foto: Profimedia