Dineu de stat impresionant la Roma, în cinstea Regelui Charles și a Reginei Camilla

10 aprilie, 2025

Zile pline în Italia pentru simpaticul cuplu regal al Regelui Charles și al Reginei Camilla. După cum v-am informat și anterior, cei doi și-au serbat aniversarea căsătoriei în acest turneu european. Chiar ieri au împlinit 20 de ani de mariaj.

Regele Charles și Regina Camilla în timpul dineului de stat din Italia, Profimedia (5) jpg

Regele a glumit aseară la impresionantul dineu de stat organizat în onoarea sa, mulțumindu-i președintelui Mattarella pentru că le-a oferit o cină „mică, romantică”.

Regele Charles și Regina Camilla în timpul dineului de stat din Italia, Profimedia (4) jpg

Adresându-se celor aproximativ 150 de oaspeți în Sala delle Feste din Palatul Quirinale, Majestatea Sa a dovedit încă o dată că are un simț al umorului foarte dezvoltat: „Astăzi eu și Regina împlinim 20 de ani de căsătorie. Din acest motiv, și vă mulțumim, domnule președinte, ați organizat această cină mică, romantică, la lumina lumânărilor pentru noi doi”.

Regele Charles și Regina Camilla în timpul dineului de stat din Italia, Profimedia (3) jpg

Toată lumea s-a amuzat de cele afirmate de Regele Charles.

Charles a continuat apoi în italiană: „Pot să spun doar că a putea petrece acest moment aici, în Italia, o țară de care eu și Regina ne-am îndrăgostit iremediabil, este o ocazie cu adevărat specială”.

Potrivit publicației HELLO!, în propriul său discurs, președintele Mattarella a spus, în engleză, „Doresc să le felicit încă o dată pe Majestățile Lor. Suntem încântați că petreceți această aniversare importantă în Italia”.

Regele Charles și Regina Camilla în timpul dineului de stat din Italia, Profimedia (1) jpg

Toată lumea a venit îmbrăcată de gală. Regina Camilla a optat pentru o rochie verde, lungă, iar Prima Doamnă a Italiei s-a îmbrăcat în negru. Marisa Chiazzese, soția președintelui Sergio Mattarella a purtat o rochie lungă fără mâneci, la care a accesorizat perle.

Nefiind dineu de stat regal, Regina Camilla a apărut fără tiara.

Majestăților Lor li s-au alăturat invitați de vază, printre care cântărețul de operă Andrea Bocelli, hotelierul Rocco Forte, designerii Sir Paul Smith și Brunello Cuccinelli și celebrul bucătar Giorgio Locatelli la o cină festivă care a inclus paste bottoni cu caponata de vinete, biban de mare în crustă de sare, cartofi prăjiți, anghinare prăjite și flori de dovlecei, urmată de Fiordilatte cu gheață și zmeură.

Anterior, cuplul regal a fost escortat la Sala del Brustolon de Marco Nasi, generalul președintelui, unde au fost întâmpinați de domnul Mattarella și de fiica sa, signora Laura. Regele și Regina au fost prezentați șefului de protocol al Quirinalului, Cinzia Raimondi, și unora dintre cei 150 de invitați, aleși pentru contribuția lor relevantă la dezvoltarea relațiilor dintre Marea Britanie și Italia.

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Prințesa Sofia a Suediei, fosta Sofia Hellqvist, și soțul ei, Prințul Carl Philip al Suediei, 2024   Casa Regală suedeză jpg
Meghan Markle foto profimedia (3) jpg
Prințul William a ajuns la Rio de Janeiro, Profimedia (2) jpg
Prințul Philippos şi aleasa lui, Nina Nastassja Flohr, Instagram jpg
Împăratul Naruhito și Împărăteasa Masako, Prințul Fumihito Akishino, Prințesa Kiko, Prințesa Kako, Prințesa Aiko la Spring Garden Party   Agenția Imperială 2 jpg
Prințesa Thyra a Danemarcei, 1910   profimedia 0964315729 jpg
Prințesa Rajwa și Prințul Moștenitor Al Hussein, Foto Instagram (7) (1) jpg
Lalla Salma și Regele Mohammed al VI lea al Marocului   GettyImages 1124543 jpg
FotoJet (51) jpg
Regele Charles și Prințul Harry foto profimedia jpg
Kate Middleton  foto   GettyImages jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Prințul George și Kate Middleton foto profimedia jpg
Regele Juan Carlos la Sanxenxo   Profimedia jpg
Regele Constantin al Greciei și Anne Marie a Danemarcei   GettyImages 562652359 jpg
Charlotte versus Isla Phillips colaj jpg
Cati bani are Meghan Markle jpeg
Letizia vs Diana jpg