Ei sunt cei mai bogați copii regali din Europa. Aga Khan se mândrește cu noua generație de „prinți ai Mediteranei”

Prințul Rahim, actualul imam al ismaeliților, și‑a prezentat oficial fiii, moștenitorii unei dinastii care îmbină spiritualitatea, eleganța și o avere estimată la miliarde.

Prințul Aga Khan   FOTO pagina oficială AKDN 4 jpg

În iulie 2026, Porto Cervo, bijuteria Sardiniei, a redevenit scena unei povești regale. Sub lumina de amurg de pe Costa Smeralda, Prințul Rahim Aga Khan, actualul imam al ismaeliților, și‑a adus fiii - Prințul Irfan, 9 ani, și Prințul Sinan, 7 ani - la ceremonia dedicată tatălui său, legendarul Karim Aga Khan IV, fondatorul Consorțiului Costa Smeralda și arhitectul transformării insulei într‑un paradis al elitei europene.

În imaginea care a făcut înconjurul presei, Prințul Rahim, elegant și sobru, stă alături de Prințul Amyn Aga Khan, unchiul său și fratele mai mic al lui Karim, și de cei doi copii ai săi, îmbrăcați în costume bleumarin, cu zâmbete care par să anunțe o nouă eră dinastică. În centrul lor, statuia de bronz a lui Karim Aga Khan IV, vizionarul care a transformat un teren pustiu într‑un simbol al rafinamentului mediteraneean, pare să binecuvânteze generația următoare.

Moștenirea și influența dinastiei Aga Khan

Prințul Rahim, educat la Harvard și cunoscut pentru discreția sa, a preluat în 2024 titlul de Aga Khan V, devenind liderul spiritual al unei comunități de peste 15 milioane de credincioși și custode al unei averi estimate la peste 10 miliarde de dolari, considerată cea mai bogată casa regală din Europa. Sub conducerea sa, Aga Khan Development Network continuă să investească anual peste un miliard de dolari în proiecte de dezvoltare, educație și cultură în peste treizeci de țări.

Dar în Sardinia, accentul nu a fost pe cifre, ci pe emoție. „Această piață este un loc de memorie și comunitate”, a spus Rahim în italiană, inaugurând Piazza Prince Karim Aga Khan IV. „A asocia numele tatălui meu cu acest loc înseamnă a înscrie memoria lui în inimile oamenilor și în peisajul pe care l‑a iubit.”

Prințul Aga Khan   FOTO pagina oficială AKDN 3 jpg

Noua generație

Prințul Irfan și Prințul Sinan au atras atenția presei internaționale prin naturalețea și eleganța lor. În costume perfect croite, cu gesturi sigure și priviri curioase, cei doi au fost descriși de „Point de Vue” drept „tinerii prinți ai Mediteranei”, simboluri ale unei dinastii care îmbină tradiția islamică cu rafinamentul european.

Mai multe pentru tine...

Ei reprezintă o nouă imagine a regalității moderne: educați, cosmopoliți, crescuți între Londra, Geneva și Sardinia, dar legați de o moștenire care a redefinit ideea de leadership spiritual și filantropic.

Prințul Aga Khan   FOTO pagina oficială AKDN jpg

FOTO: pagina oficială AKDN, Facebook The Ismaili



Recente pe Ok! Magazine

James, conte de Wessex, este noul William   FOTO Profimedia (1) jpg
Regele Felipe în Mallorca   GettyImages 1412222854 jpg
Prințesa Margaret a Marii Britanii, Profimedia (2) jpg
Prințul Harry și Chelsy Davy   Profimedia jpeg
nunta Regelui Carl XVI Gustaf al Suediei  foto   profimedia 0698576154 jpg
Regele Charles   GettyImages 2284724062 jpg
Prințesa Mette Marit, Prințesa Ingrid și Prințul Haakon, GettyImages jpg
Charles Harry si Meghan GETTY jpg
Letizia Sofia și Leonor foto profimedia jpg
Meghan Markle, Prințul Harry, profimedia 1079562268 jpg
Sultan Hassanal Bolkiah și soția sa, Istana Nurul Iman   profimedia 0352034293 jpg
Prințesa Aiko a Japoniei   profimedia 1120243815 jpg
Prințul William de Gloucester (1941   1972), GettyImages (2) jpg
Prințesa Diana  sursa   GettyImages jpg
Nunta Prințesei Ilyana Alia de Pahang jpg
Margaret Whigham  foto   profimedia 0117034508 jpg
Letizia Sofia Leonor Felipe profimedia 1121713453 jpg
William, Charles, Camillla, Edward, GettyImages 2283594602 (1) jpg