Există speranță! Cea mai tristă prințesă din lume a înflorit, la propriu, în prima ei deplasare externă

Prințesa Aiko a fost însărcinată cu prima ei misiune regală oficială de una singură, în toiul disputei despre succesiunea la Tronul Crizantemei.

Prințesa Aiko în Laos   Agentia Imperială 16 jpg

Poate că pentru europeni nu înseamnă mare lucru faptul că această unică fiică a Împăratului Naruhito a mers singură să-și reprezinte țara pe plan extern. Însă pentru timida Prințesă Aiko, botezată de media internațională drept „Cea mai tristă prințesă din lume”, poate însemna totul. Și asta pentru că, încă de la nașterea sa, părinții au știut că ea nu va urca niciodată pe tron și că soarta ei se va scrie undeva într-un colț al Palatului Imperial, departe de toate privilegiile de care se bucură odraslele de sex masculin - sau chiar și prințesele, dar cele din monarhiile emancipate.

Ei bine, în plină discuție despre șansa imensă pe care o are Împăratul Naruhito de-a schimba lucrurile în favoarea ei și în cadrul unei monarhii străvechi paternaliste, care nu ia în considerare decât moștenitorii pe linie masculină, Prințesa Aiko a bifat prima ei deplasare externă, ca unic reprezentant al Coroanei Japoniei. O misiune care sigur i-a dat mari emoții timidei Aiko, despre care știm că a fost mai mult „șoarece de bibliotecă” și încurajată să aibă preocupări tipic „femeiești”, precum însușirea unui rol pe lângă Crucea Roșie și alte asemenea activități umanitare.

Însă, cu toate emoțiile, Prințesa Aiko a Japoniei și-a încheiat prima vizită oficială solo în Laos, unde a fost plecată timp de șase zile. Fiica Împăratului Naruhito și a Împărătesei Masako s-a întors în Japonia pe 22 noiembrie cu mult mai multă încredere în ea. Și asta pentru că, de-a lungul vizitei sale oficiale, Prințesa Aiko s-a întâlnit cu președintele Laosului, Thongloun Sisoulith, și i-a transmis un mesaj din partea părinților săi, pe lângă diverse mici vizite la locuri simbolice din vechea și actuala capitală a statului. Evident că pe lista opririlor sale s-au aflat și câteva centre educaționale și un spital pentru copii, unde a interacționat cu cei mici, dar și o întâlnire cu comunitatea de japonezi care locuiesc în Laos.

Pe lângă responsabilitățile asumate, ne-am bucurat s-o vedem pe Prințesa Aiko experimentând și o garderobă nouă, de la ținutele colorate, cu iz tradițional, până la cele mai moderne cu pantaloni și bluze în trend. O neașteptată schimbare înfloritoare!

După călătorie, prințesa a scris pe Instagram: „Mi-am dat seama că prietenia dintre Japonia și Laos a fost cultivată și dezvoltată prin schimburile dintre oamenii din cele două țări”. Anul acesta s-au împlinit, într-adevăr, 70 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice între Japonia și Laos, dar noi ne dăm seama că asemenea experiențe i-ar putea da aripi lui Aiko și că, dacă ar fi lăsată să se dezvolte, titulatura de „Cea mai tristă prințesă din lume” ar fi dată uitării.

FOTO: Profimedia, Agenția Imperială



Recente pe Ok! Magazine

FotoJet (74) jpg
Maria Caroline de Bourbon Două Sicilii la Luvru   Instagram 2 jpg
printesa diana printul charles jpeg
Prințul Andrew, Prințul Edward la înmormântarea Reginei Elisabeta a II a   GettyImages 1243362563 jpg
Regina Elisabeta cu fiul ei preferat, Prințul Andrew aka Andrew Mountbatten Windsor   Profimedia jpeg
Copiii Regelui Thailandei Rama X profimedia 0431007712 jpg
RHONDA FLEMING în rolul Cleopatrei  foto   profimedia 0137026979 jpg
Kate Middleton și Prințesa Diana  foto   Profimedia jpg
Regina Margrethe a Danemarcei   Per Morten Abrahamsen jpeg
Nepoatele Prințesei Diana, gemenele Lady Amelia Spencer și Lady Eliza Spencer, Profimedia (4) jpg
Regina Letizia, 21 mai, Profimedia (6) jpg
Regele Felipe al Spaniei   profimedia 1033793195 jpg
Seica Moza a Qatarului 16 jpg
Prințul Harry și Meghan Markle logodnă foto profimedia 1031433556 jpg
Regele Juan Carlos al Spaniei și Maria Gabriela de Savoia   Getty Images, Casa de Savoia jpg
Regele Mihai Regina Ana Margareta Elena și Irina profimedia 0221961061 jpg
Prințul William la Istanbul, Profimedia (1) jpg
Vanessa Redgrave în rolul Annei Boleyn și Robert Shaw în rolul Regelui Henric al VIII lea, în filmul din 1966 Un bărbat pentru toate anotimpurile, profimedia 0797331669 jpg