Fostul consilier regal umilit de Meghan Markle a început să lucreze pentru Prințul William! E totul oficial

18 aprilie, 2025

Jason Knauf, fost consilier regal, a fost numit noul CEO al Premiului Earthshot, organizația de mediu a Prințului William. El a lucrat anterior pentru William, Kate, Harry și Meghan.

 Jason Knauf Foto Profimedia (1) jpg

Jason Knauf, fostul consilier regal al Prințului William și al Prințului Harry, a fost numit recent în funcția de CEO al Premiului Earthshot, organizația de mediu a Prințului William. Numirea a fost anunțată pe 17 aprilie, marcând o nouă etapă în evoluția acestui premiu prestigios dedicat soluțiilor inovatoare pentru protejarea planetei.

O nouă etapă pentru Premiul Earthshot

Premiul Earthshot, lansat de Prințul William în 2020, este o campanie de 10 ani care își propune să repare planeta în cinci categorii principale. Jason Knauf preia imediat rolul de CEO, urmând să lucreze alături de predecesoarea sa, Hannah Jones, în următoarele luni de tranziție.

Prințul William a declarat: „Pe măsură ce privim spre viitorul Premiului și munca urgentă necesară pentru a extinde mai multe soluții inspiratoare la cele mai mari provocări ale lumii, aștept cu nerăbdare să lucrez cu Jason pentru a trasa cursul pentru următorii cinci ani ai Premiului Earthshot și dincolo de aceasta”.

Jason Knauf are o istorie îndelungată în serviciul regal. El a lucrat anterior ca secretar de comunicare pentru Prințul William și Kate Middleton, precum și pentru Prințul Harry și Meghan Markle. Experiența sa include rolul de Director de Comunicare la Palatul Kensington și CEO al Fundației Regale.

În octombrie 2018, Knauf a depus o plângere acuzând-o pe Meghan de bullying, susținând că aceasta a determinat doi asistenți personali să părăsească gospodăria și a subminat încrederea unui al treilea membru al personalului. Un purtător de cuvânt al Ducelui și Ducesei de Sussex a respins acuzațiile la acea vreme.

Viziunea pentru viitor

Într-un interviu rar din februarie, Jason Knauf a vorbit pentru prima dată despre distanța dintre frați în mijlocul unei rupturi în curs. El a subliniat importanța respectării vieții private a Prințului William în această chestiune.

Premiul Earthshot continuă să evolueze, cu cea de-a cincea ceremonie de decernare a premiilor programată să aibă loc în Rio de Janeiro, Brazilia, în noiembrie. Acest eveniment marchează prima dată când ceremonia va fi organizată în America de Sud. Cu Jason Knauf la conducere, Premiul Earthshot intră într-o nouă fază de dezvoltare. Experiența sa în cercurile regale și implicarea anterioară în proiect îl poziționează ca o alegere potrivită pentru a ghida această inițiativă ambițioasă de mediu în anii următori. 

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Regele Charles profimedia 1058191571 jpg
Printesa Beatrice, Printesa Eugenie si Printul Andrew in 2019, la nunta lui Harry cu Meghan. FOTO  Getty Images 960049188 jpg
Un Moș Crăciun i a oferit Reginei Camilla un cadou, GettyImages 2250602106 jpg
Printesa Anisha Rosnah a Bruneiului si Printul Abdul Mateen   casa regala (7) jpg
Adriana Abascal și Emanuele Filiberto de Savoia s au despărțit   Instagrram jpg
Prințesa Amalia a Olandei la un banchet de stat oferit președintelui Alexander Stubb al Finlandei la Palatul Regal Amsterdam, GettyImages (4) jpg
Prințesa Ingrid Alexandra profimedia 1058141785 jpg
Principesa Maria iubește copiii   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg
FotoJet (46) jpg
Prințul Harry, Meghan Markle, Archie și Lilibet jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Kate Prințesa de Wales în buline, Profimedia jpg
Kate Prințesa de Wales și Ducesa de Edinburgh, GettyImages (3) jpg
Kate Middleton  foto   GettyImages jpg
Meghan Markle, Ducesă de Sussex, în 2018, GettyImages (8) jpg
Prințesa Anne GettyImages 2223553399 jpg
Prințesa Sofia, Ducesa de Värmland,  GettyImages (2) jpg
Prințul moștenitor Pavlos al Greciei, alături de soția sa, Prințesa Marie Chantal, Profimedia (1) jpg