Grace de Monaco era puternic contestată la Palat. De ce soacra ei, Prințesa Charlotte, o detesta?

9 iulie, 2025

Între cele două femei importante din viața Prințului Rainier era un adevărat război rece. Grace Kelly nu a fost niciodată bine primită de mama lui, Prințesa Charlotte.

Grace Kelly vs  Prințesa Charlotte de Monaco   Profimedia 2 jpg

Frumoasă, grațioasă, elegantă, talentată și populară, actrița Grace Kelly era iubită de o lume întreagă. Cu atâtea calități, cum să nu fii cucerit de ea? Destinul, însă, i-a arătat că cei care urmau să-i devină familie, prin căsătoria sa cu Prințul Rainier de Monaco, nu iubeau atât pe cât ar fi meritat orsperat măcarr.

Relația lui Grace Kelly cu socrul său, Pierre de Polignac, cu care Prințul Rainier avea o legătură strânsă, în ciuda faptului că fusese declarat „persona non grata” în Principat, era cordială și a devenit motivul pentru care starul hollywoodian nu a fost niciodată bine primită de soacra ei, Prințesa Charlotte de Monaco. Aceasta o considera o parvenită și o vânătoare de avere. Și, deși cele două doamne s-au văzut de puține ori la Curtea monegască, una dintre ocazii fiind chiar la nunta actriței cu Prințul Rainier, de fiecare dată soacra ei s-a comportat față de ea dramatic, cu o răceală de gheață.

De altfel, după cum relatează publicația „Gala”, pe holurile Palatului întreg personalul știa și comenta faptul că, în loc să-i fie de ajutor splendidei Grace de Monaco, urâcioasa Prințesă Charlotte o detesta și o bârfea și a cerut ca bijuteriile sale să nu ajungă niciodată să fie purtate de către nora ei. Și asta în ciuda faptului că ea însăși era fiica nelegitimă a Prințului Louis și a unei croitorese, Marie Juliette Louvet, care lucra într-un cabaret din Paris. Prințul Louis a vrut să se căsătorească cu ea, dar Prințul Albert I, tatăl său, i-a interzis acest lucru. Într-un final, se spune că s-au căsătorit în secret, dar nu există dovezi în acest sens. Cert e că ulterior Charlotte a devenit moștenitoarea principatului în 1922 și s-a căsătorit cu Contele Pierre de Polignac, căsătoria lor încheindu-se cu un divorț. În 1949, Prințesa Charlotte a abdicat în favoarea fiului său, Rainier. De-a lungul anilor, ca Ducesă de Valentinois, soacra Prințesei Grace de Monaco a ajuns să locuiască între Paris și castelul familiei din Marchais, împreună cu un presupus hoț de bijuterii, René Grey, supranumit „René bastonul”. Acesta îi era și șofer. Ea a participat împreună cu el la nunta fiului său, în 1956, când el se afla în libertate condiționată.

Prințesa, care a studiat asistența socială la Universitatea din Paris, a primit o decorație pentru munca sa cu deținuții și medalia de argint a Crucii Roșii franceze, printre altele. Din 1956, s-a stabilit la Paris, unde a și murit în 1977. Nu s-a mai întors niciodată în Principat. Dar se pare că bijuteriile sale nu au ajuns nici în mâinile lui „René bastonul”, dar nici să fie purtate vreodată de Grace Kelly. Ele i-au fost lăsate moștenire, prin testament, direct Prințesei Caroline, care le poartă și azi cu grație.



Recente pe Ok! Magazine

Kate Middleton foto Kensington Palace 4 jpg
Regele Frederik la Copenhaga, Regina Mary în Kenya   FOTO Casa Regală daneză (1) jpg
Albert și Charlene de Monaco foto Facebook jpg
Regina Rania si familia foto Facebook jpg
Regele Charles profimedia 1058191571 jpg
Printesa Beatrice, Printesa Eugenie si Printul Andrew in 2019, la nunta lui Harry cu Meghan. FOTO  Getty Images 960049188 jpg
Un Moș Crăciun i a oferit Reginei Camilla un cadou, GettyImages 2250602106 jpg
Printesa Anisha Rosnah a Bruneiului si Printul Abdul Mateen   casa regala (7) jpg
Adriana Abascal și Emanuele Filiberto de Savoia s au despărțit   Instagrram jpg
Prințesa Amalia a Olandei la un banchet de stat oferit președintelui Alexander Stubb al Finlandei la Palatul Regal Amsterdam, GettyImages (4) jpg
Prințesa Ingrid Alexandra profimedia 1058141785 jpg
Principesa Maria iubește copiii   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg
FotoJet (46) jpg
Prințul Harry, Meghan Markle, Archie și Lilibet jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Kate Prințesa de Wales în buline, Profimedia jpg
Kate Prințesa de Wales și Ducesa de Edinburgh, GettyImages (3) jpg
Kate Middleton  foto   GettyImages jpg