Haute couture la Curtea olandeză! Regina Maxima a uimit cu ținuta sa demnă de red carpet

Ca în fiecare an, cuplul suveran olandez a găzduit Corpul Diplomatic pentru o seară de gală la Palatul Regal din Amsterdam. O nouă ocazie pentru ca argentinianca Maxima să aducă strălucirea și eleganța în prim-plan.

Regina Maxima a Olandei   profimedia 0998391448 jpg

În decurs de doar câteva ore, Maxima a Țărilor de Jos și-a schimbat radical ținuta. Dacă la primele ore ale zilei de 12 mai, când a apărut în uniformă militară alături de rezerviștii aspiranți ai armatei, la câteva ore mai târziu, când a apărut în rochie de seară și tiara în monumentalul Burgerzaal al Palatului regal din Amsterdam. La brațul soțului său, Regele Willem-Alexander, Regina Maxima a participat la dineul tradițional al Corpului Diplomatic.

Pe lângă ambasadorii acreditați la Haga, au fost prezenți și reprezentanți ai instituțiilor europene și personalități din lumea artelor, tema serii din acest an fiind cultura. „În aceste vremuri de polarizare și de înăsprire a discursului public, cultura și arta sunt din ce în ce mai importante", a declarat Regele Willem-Alexander într-un discurs marcat de un apel la revenirea la dialogul multilateral, într-un moment în care "regulile și acordurile stabilite de mult timp sunt sub presiune".

Suveranul a reafirmat, de asemenea, angajamentul Țărilor de Jos față de „protecția și promovarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale”. Willem-Alexander a profitat de ocazie pentru a-și reafirma sprijinul pentru populațiile civile afectate de conflictele din Ucraina, Orientul Mijlociu, Sudan și din întreaga lume.

Reprezentantă fidelă a artizanatului și modei olandeze, Regina Maxima nu a dezamăgit nici de această dată. Ea și-a făcut apariția într-o rochie a designerului Jan Taminiau, o creație roz pastel inspirată de rochiile de tip wrap și bogat ornamentată pe decolteu. Dar să nu credeți că este o piesă purtată în premieră! Frumoasa Maxima, care obișnuiește să-și „recicleze” ținutele a purtat-o pentru prima dată la deschiderea anuală a Parlamentului în 2010. În conformitate cu codul vestimentar, Majestatea Sa a purtat una dintre diademele sale preferate, diadema delicată „antică” cu șapte perle, comandată de Regina Wilhelmina la începutul secolului al XX-lea.



Recente pe Ok! Magazine

Charles și Camilla în tineerețe   profimedia 0087104485 jpg
Prințesa Diana, Meghan Markle  foto   GettyImages jpg
Prințul William tânăr în 2000 arhivă Chile GettyImages 1311297 jpg
Marguerite de Valois și Henric de Navarra  foto   Profimedia prelucrată cu aI jpg
Camilla tânără și străbunica sa Alice jpg
Felipe și Letizia și fosta iubită Eva Sannum jpg
Regele Charles   GettyImages 2284855594 jpg
Zara Tindall în Aachen, Profimedia (3) jpg
Regina Mary a Danemarcei în Aachen, Profimedia (1) jpg
Prințesa Amalia a Olandei și mama sa, Regina Maxima   FOTO Casa Regală a Olandei jpeg
Prințesa Beatrice de York, Edoardo Mapelli Mozzi, Sarah Ferguson, Zara Tindall, Mike Tindall la Royal Ascot   profimedia 1011877534 jpg
James, conte de Wessex, este noul William   FOTO Profimedia (1) jpg
Regele Felipe în Mallorca   GettyImages 1412222854 jpg
Prințesa Margaret a Marii Britanii, Profimedia (2) jpg
Prințul Harry și Chelsy Davy   Profimedia jpeg
nunta Regelui Carl XVI Gustaf al Suediei  foto   profimedia 0698576154 jpg
Regele Charles   GettyImages 2284724062 jpg
Prințesa Mette Marit, Prințesa Ingrid și Prințul Haakon, GettyImages jpg