În nuanțele sale preferate de maro, Regele Charles a apărut senin la slujba de duminică, alături de soție și soră

26 ianuarie, 2026

Fanii regali sunt foarte bucuroși când au ocazia să-l vadă pe regele lor liniștit, surâzător, făcând una din activitățile sale preferate de weekend: să meargă la biserică. 

Charles, Camilla, Anne, profimedia 1069189660 jpg

Duminică, a fost prezent la un lăcașul de cult din Sandrigham, destinație preferată de monarh, care pare că nu se mai satură de Norfolk.

Arhiepiscopul ales de Canterbury, Dame Sarah Mullally, a mers alături de Regele Charles al III-lea și Regina Camila, după ce a oficiat slujba de duminică dimineață la biserica Sf. Petru din Wolferton, pe domeniul Sandringham, Norfolk.

Dame Sarah Mullally a fost numită în toamna anului trecut următorul Arhiepiscop de Canterbury, devenind prima femeie care deține vreodată această poziție cheie în Biserica Anglicană. Are 63 de ani, este căsătorită și mamă a doi copii. Ea a fost numită la 11 luni după ce anteriorul arhiepiscop Justin Welby a demisionat, pe fondul unui scandal legat de protecția copiilor.

Monarhul britanic a apărut ca de fiecare dată, în nuanțele sale de maro, mai exact, în straiele sale de biserică.

Charles, Camillam Anne și Arhiepiscopul ales de Canterbury, Dame Sarah Mullally, Profimedia 1069188636 jpg

Charles a fost tot numai un zâmbet pe 25 ianuarie, când a ieșit alături de soția sa, Regina Camilla, pentru a merge la biserică pe moșia sa regală din Sandringham. Majestatea Sa, în vârstă de 77 de ani, a fost văzută sosind la biserica St. Peter din Wolferton, pe moșia Sandringham, în timp ce s-a reunit public cu sora sa, Prințesa Anne, și soțul acesteia, viceamiralul Sir Timothy Laurence.

Regele s-a îmbrăcat aproape ca de fiecare dată cu căldurosul său palton maro în carouri, cu un costum gri și pantofii maro, în timp ce Regina Camilla a îmbrăcat tot o ținută ciocolatie.

Pentru Regele Charles al III-lea, faptul că apare la biserică mereu cu același palton și aceiași pantofi maro nu este deloc întâmplător, ci un amestec foarte clar de principii personale, mesaj public și tradiție regală.

În primul rând, Charles este cunoscut de zeci de ani ca un apostol al sustenabilității. Regele crede profund în ideea de a cumpăra puțin, dar de foarte bună calitate, și de a purta hainele ani, uneori decenii. Paltonul și pantofii maro sunt piese clasice, croite impecabil, realizate din materiale naturale, reparate și întreținute constant. Pentru el, repetarea ținutelor este un gest asumat împotriva risipei și a modei de consum rapid.

În al doilea rând, există și o componentă simbolică și spirituală. Ținutele purtate la biserică sunt în mod deliberat simple, sobre și lipsite de ostentație. Charles consideră că mersul la slujbă nu este un eveniment de modă, ci un act de reculegere. Alegând aceleași piese vestimentare, mută atenția de la aparență către semnificația religioasă a momentului, o atitudine foarte apreciată de britanici.

Un alt motiv ține de educația regală tradițională. În familia regală britanică, mai ales pentru bărbați, repetiția vestimentară este un semn de disciplină și stabilitate.

Tatăl său, Prințul Philip, purta aceleași tipuri de paltoane și pantofi ani la rând, iar Charles a moștenit această sobrietate. În contrast cu moda schimbătoare, el oferă o imagine de continuitate.

Nu în ultimul rând, este și o strategie de comunicare subtilă. Regele știe că fiecare apariție este analizată, fotografiată și comentată. Purtând aceleași haine, reduce discuțiile despre garderobă și menține accentul pe rolul său instituțional. Într-o epocă în care extravaganta regală este adesea criticată, această consecvență îl face să pară mai apropiat de oameni.

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Kate și William în Scoția, Instagram png
Charles, Camilla, William, Kate, Profimedia jpg
Regele Simeon al Bulgariei cu nepotul său, Simeon Hassan   Instagram png
Kate Middleton GettyImages 2256673349 jpg
Meghan Markle colaj getty images jpg
Kate vs Camilla, mâncare, Profimedia (2) jpg
Charlene de Monaco foto Facebook jpg
Marea Ducesă Stéphanie a Luxemburgului și Papa Leon foto profimedia 1068592310 (1) jpg
Prințul Bernhard și Prințesa Annette ai Olandei  foto GettyImages 56237823 (5) jpg
GettyImages 166819594 jpg
Meghan Markle și Prințul Harry la Sundance Film Festival foto GettyImages 2258036162 (4) jpg
FotoJet (50) jpg
FotoJet (49) jpg
Prințesa Aiko la ceremonia de citire a poezie numită Utakai Hajime   profimedia 1066460039 jpg
Prințesa Charlene și Prințesa Caroline la Balul Rozelor din Monaco 2025   GettyImages 2207546078 jpg
Regina Máxima în portocaliu, Profimedia (1) jpg
Kate Middleton, Prințul William  foto   profimedia 1068330192 jpg
Irene Urdangarin și Miguel Urdangarin, Infanta Cristina, Juan Urdangarin   GettyImages 2175377511 jpg