În plină criză politică în Franța, Brigitte Macron a vizitat-o pe Regina Camilla la Londra

5 decembrie, 2024

Franța e în fierbere, după ce guvernul Barnier a căzut în urma unei moțiuni de cenzură. Însă, nici în cea mai tensionată zi pentru Emmanuel Macron, Prima Doamnă nu și-a schimbat programul și s-a dus liniștită la Londra, pentru o întâlnire cu soția Regelui Charles.

Brigitte Macron și Regina Camilla   profimedia 0942929329 jpg

Guvernul francez condus de către premierul Michel Barnier a căzut ieri seară după o moţiune de cenzură depusă de stânga și adoptată cu 331 de voturi la 289, potrivit cotidianului „Le Figaro”. Michel Barnier a devenit primul șef de guvern care a picat în urma unei moțiuni de cenzură de la Georges Pompidou în 1962 și primul ministru cu cel mai scurt mandat din cea de-a cincea Republică.

Potrivit analiștilor politici, căderea guvernului era o chestiune de ore, astfel că Palatul Elysee era în fierbere de câteva zile. Însă, cu toată atmosfera apăsătoare, nici în cea mai tensionată zi pentru Emmanuel Macron, Prima Doamnă Brigitte Macron nu și-a schimbat programul și s-a dus liniștită la Londra, unde avea programată o întâlnire cu Regina Camilla.

Cele două doamne au avut parte de-o revedere cordială - când Regina Camilla a și renunțat la protocolul regal, semn că sunt foarte apropiate -, după care au participat la ceremonia de premiere a „Acordului literar”, la reședința ambasadorului francez. Premiul Antantei Literare, care celebrează Antanta Cordială, a fost lansat în timpul vizitei regale la sfârşitul lunii septembrie 2023 de Regina Camilla, cunoscută şi datorită pasiunii sale pentru cărţi, şi de doamna Macron, fostă profesoară de franceză, la Biblioteca Naţională a Franţei din Paris. Și, pentru că tot a fost evenimentul acestor zile la Paris, Brigitte Macron i-a oferit soției Regelui Charles o carte despre restaurarea Catedralei Notre-Dame din Paris.

Ce-i drept, întâlnirea celor două a durat foarte puțin, doar un sfert de oră, iar drumul peste Canalul Mânecii nu durează mult. Însă e de notat faptul că Brigitte Macron și-a permis o deplasare externă, fie ea și la vecini, în cea mai neagră zi a mandatului prezidențial al lui Emmanuel Macron.

FOTO: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

regele charles camilla printesa kate middleton si printul william Foto Profimedia
Meghan Markle, Prințul Harry  foto   Profimedia jpg
Prințesa Marina Doria de Savoia   arhiva de familie a lui Emanele Filiberto jpg
Charlene și Albert de Monaco cu David Popovici foto FB jpg
Grace Kelly, Prințul Rainier de Menaco  foto   Profimedia jpg
Regina rania si Regelen Abdullah al II lea al Iordaniei nunta Printul Mostenitor Hussein al Iordaniei cu Rajwa Al Saif   profimedia 0780804182 jpg
Principesa Sofia la Universitatea Națională de Arte din București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale  (2) jpg
Prințesa regală Anne, Profimedia (3) jpg
Kate și William, Profimedia (3) jpg
Regina Letizia 20 februarie foto Profimedia (5) jpg
Charles, Camilla, Charlotte, Kate, William, George, Louis, Profimedia jpg
Prințesa Madeleine, GettyImages jpg
Prințesa Charlotte cu Prințul William și Prințesa Kate, Profimedia jpg
Șeica Mahra din Dubai foto Instagram3 jpg
Prințesa Leonor   GettyImages 2161787154 jpg
Maria Teresa a Spaniei în 1653  foto   Profimedia jpg
Regele Felipe și Regina Letizia Foto Profimedia (1) jpg
Regele Charles în vizită regală, Profimedia (1) jpg