În timp ce alți copii încep școala, gemenii de la Palatul Monaco au obligații oficiale

4 septembrie, 2024

Asortați și serioși! Așa au apărut prinții Jacques și Gabriella, gemenii Prințului Albert și ai Prințesei Charlene la una dintre acțiunile Palatului.

Prințul Jacques și Prințesa Gabriella își iau în serios atribuțiile. FOTO: Palatul Princiar
Prințul Jacques și Prințesa Gabriella își iau în serios atribuțiile. FOTO: Palatul Princiar

E acea perioadă din an când copiii se reîntorc la școală și se bucură de revederea colegilor, după lunga vacanță de vară. Însă pentru Prințul Jacques și pentru Prințesa Gabriella, gemenii de la Palatul Princiar din Monaco și urmașii Prințului Albert și ai Prințesei Charlene, nici vacanța nu a fost atât de lungă, nici începerea noului an școlar nu e chiar cel mai tipic.

Cei doi copii, îmbrăcați atât de oficial și cu mine atât de sobre, par mult mai mari de vârsta lor, deși abia vor împlini zece ani la sfârșitul anului. Și, chiar dacă și ei râd, se joacă și chicotesc la cursuri, atunci când datoria îi cheamă să fie prezenți alături de părinții lor, nu mișcă-n front.

Gemenii au avut o altă asemenea apariție cuminte pe la începutul săptămânii, când Prințul Albert și Prințesa Charlene l-au primit la Palatul Monaco pe noul ministru de stat, Didier Guillaume - un fel de prim-ministru la noi. După o discuție privată cu tatăl lor, cei doi copii și mama lor, Charlene, au făcut oficiile de gazdă și au salutat numirea acestuia în funcție.

Prințesa Charlene a purtat o cămașă bleu ciel cu guler Mao și un blazer asortat, având un machiaj foarte discret, în timp ce soțul ei a optat pentru costum albastru și cravata lui roșie preferată. Prințul moștenitor Jacques a purtat pantaloni gri și un sacou de costum bleumarin cu cravată cu picățele. Iar Prințesa Gabriella, la fel de șic ca mama ei, a purtat pantofi albi ca mama și ținută bleumarin ca fratele ei - o rochiță cu guler claudine și o bentiță cu perle. Un tablou stilistic coerent, ca întotdeauna, în predilectele nuanțe de alb, albastru și gri.

Întreaga familie s-a deplasat apoi la Salon des Glaces pentru depunerea jurământului de către Didier Guillaume. Ceremonia a avut loc în fața secretarului de stat, a membrilor guvernului și a cabinetului princiar, precum și a soției noului ministru de stat. Gemenii monegasci au pozat din nou alături de familia lor, iar apoi alături de toți membrii guvernului. A fost o zi încărcată, dar plină de informații pentru Prințul Jacques și Prințesa Gabriella, care își iau foarte mult în serios viitorul rol. Din fericire, copiii lui Albert și Charlene mai au câteva zile de vacanță înainte de începerea clasei a patra, pe 9 septembrie. 

FOTO: Palatul Princiar



Recente pe Ok! Magazine

regina elisabeta printul andrew
sarah ferguson jpg
FotoJet (55) jpg
Sarah Ferguson și Prințul Andrew foto profimedia 1048755914 jpg
Prințul Andrew  foto   Profimedia jpg
Prințul Rainier, cu Prințesa Grace de Monaco alias Grace Kelly, Prințesa Caroline, Prințesa Stephanie și Prințul Albert de Monaco   profimedia 0210130809 jpeg
Kate Middleton și Prințul William BAFTA 2026 foto profimedia 1077412247 (2) jpg
Printesa Anne sora Regelui Charles 2 jpg
Kate Middleton getty images  jpg
Regele Harald cu fiul său, Prințul moștenitor Haakon, și cu nepoata sa, Prințesa moștenitoare Ingrid Alexandra   FOTO Casa Regală norvegiană jpg
Regina Elisabeta, Prințul William și Kate Middleton profimedia 0720708218 jpg
Sarah Ferguson profimedia 0883026528 jpg
Andrew, eliberat FOTO Captură video
Sarah Ferguson, fosta Ducesă de York   profimedia 1013082806 jpg
Prințesa Eugenie, Prințesa Beatrice și tatăl lor, Prințul Andrew alias Andrew Mountbatten Windsor   GettyImages 539186900 jpg
fostul Print Andrew si Jefferey Epstein jpeg
Prințul Andrew alias Andrew Mountbatten Windsor și Prințul Harry   GettyImages 539186898 jpg
Charles Încoronare, familia regală britanică, profimedia 0774632262 jpg