Îngrozit, Prințul William îl presează pe Regele Charles să facă aceste schimbări în toate rezidențele regale. De ce e important

Prințul de Wales ar fi sugerat o schimbare a stilului de viață la Palat și la reședințele regale, după ce a fost cucerit de noi tehnologii.

Camilla, Charles, William si Kate   profimedia 0827207591 jpg

Moștenitorul tronului este extrem de implicat în tot ceea ce înseamnă ecologie. Premiile Earthshot de care se ocupă sunt aproape semnătura lui.

Prințul de Wales s-a aflat joi la Bristol, unde s-a întâlnit și cu Matter, compania de tehnologie climatică care abordează problema globală tot mai mare a poluării cu microplastice.

Însuși William susține brandul și a instalat filtre pentru mașinile de spălat în toate cele trei case ale familiei sale.

Acum, el face un pas mai departe, potrivit PA Media, îndemnându-l pe tatăl său, Regele Charles, să instaleze filtrele și în reședințele sale regale. Exemplul pornește de cât mai sus!

Prințul William, Regele Charles  foto   Profimedia 1045234715 jpg

Compania Matter a fost finalistă a Premiului Earthshot din 2025. Misiunea lor este una extraordinară! Implementează continuu pentru a preveni pătrunderea microplasticelor în căile navigabile. Sunt disponibile două opțiuni: un filtru care poate fi adăugat la mașinile de spălat existente (de vânzare prin Bosch pentru 199 de lire sterline), precum și o mașină de spălat nouă cu filtrul deja încorporat.

Cât timp s-a aflat în vizita regală și a asistat la noi demo-uri, William s-a arătat „îngrozit” când a văzut o bilă de microfibre roșii, obținută din aproximativ 10 spălări de prosoape roșii, precum și două cutii de plastic cu microfibre de la o mașină folosită profesional în producția de textile. El a mărturisit: „Sunt sincer îngrozit. Nu pot trece peste dimensiunea asta. Este absolut atroce.”

Apoi a adăugat: „Sunt foarte bucuros că avem filtrele pe mașinile noastre de spălat”. Cel mai probabil, filtrele au fost instalate și la noua lor casă, Forest Lodge, la sediul londonez, apartamentul 1A din interiorul Palatului Kensington și la reședința de la țară, Anmer Hall.

Știm că Regele Charles este de mult preocupat de ecologie, protejarea mediului, protejarea oceanelor și sustenabilitate. Majestatea Sa a ordonat instalarea de panouri solare în reședințele regale, așa că cel mai probabil, va aplauda propunerea Prințului William.

Pe site-ul oficial al familiei regale se arată: „De mai bine de cinci decenii, Regele și-a folosit poziția unică pentru a susține acțiunile pentru un viitor sustenabil.”

Foto: Profimedia & GettyImages



Recente pe Ok! Magazine

Destinații de vacanță preferate de Harry și Meghan  FOTO Instagram, Profimedia jpg
Regina Maria a României profimedia 1025150522 jpg
Prințesa Diana ziua de naștere 1997 colaj profimedia jpg
Regina Suthida și Regele Rama X GettyImages 1487931816 jpg
Regele Kamehameha din Hawaii   imagine generată cu AI 4 png
Regina Suthida a Thailandei și Brigitte Macron la Palatul Elysee   profimedia 1113374184 jpg
Prințesa Siri și Regina Suthida Facebook3 png jpg
Meghan Markle, Kate Middleton  foto   Instagram jpg
Prințul Harry, Regele Charles  sursa foto   Profimedia jpg
Kate și Regina Elisabeta cu colierul din perle  jpg
Sultanul Mehmed al VI lea, ultimul sultan al Imperiului Otoman   profimedia 0667106072 2 jpg
Prințesa Anne în mini în tinerețe   profimedia 0209825707 jpg
Împărăteasa Farah a Iranului și copiii ei profimedia 0088889942 jpg
Emmanuel Macron și Brigitte Macron la dineul de stat pentru Regele Rama X al Thailandei și Regina Suthida   profimedia 1113389648 jpg
prințesa Sirivannavari profimedia 1113423239 jpg
Alina și Nicolae ai României foto exclusive OK! Magazine DSC 2486 instalatie 2 (4) jpg
Prințul Harry  foto   profimedia 1091114760 jpg
mirese regale foto getty images jpg