Kate a Japoniei ne încântă din nou! Prințesa Kako își rafinează stilul după moda europeană

23 mai, 2025

În lipsa unei prezențe mai susținute din partea fiicei Împăratului Naruhito, nepoata acestuia a preluat mare parte din obligațiile publice.

Prințesa Kako   profimedia 1002309595 jpg

Și ei au Kate pe care o adoră și căreia îi copiază stilul. Se numește Kako și este nepoata Împăratului Naruhito, tot mai activă în spațiul public, de vreme ce mult prea timida Prințesă Aiko nu prea se lasă văzută și nici nu are vreo tragere de inimă s-o facă, de vreme ce, în timp, rolul său de fiică de împărat se va diminua, după regulile ierarhiei imperiale.

Însă Prințesa Kako pare să nu pună atât de mult preț pe succesiunea la tron, cât pe popularitatea pe care o poate câștiga prin statutul său de fiică a moștenitorului tronului (tatăl ei este fratele Împăratului Naruhito) și se bucură de fiecare ieșire în lume care îi poate spori vizibilitatea.

Sociabilă și zâmbitoare, elegantă și atentă la trendurile de la celelalte case regale, Prințesa Kako pare să adopte mai curând moda europeană în vestimentația sa - desigur, atunci când evenimentul la care ia parte nu implică purtarea tradiționalului kimono din mătase. Deunăzi, ea a ales o rochie plisată, atât de în trend în Europa, cu mâneci lungi și într-o nuanță pală de mentă, pe care a accesorizat-o cu geantă, pantofi și cercei clips albi.

Cu această ținută, Prințesa Kako a participat la Târgul național de ecologizare urbană 2025 organizat în aer liber, în Grădina mondială de trandafiri Gifu din orașul Kani. În timpul ceremoniei, prințesa a fost invitată să planteze un cireș într-un parc din apropiere, pentru a marca faptul că anul acesta este pentru prima dată când Prefectura Gifu găzduiește Târgul național de ecologizare urbană.

Astfel de târguri sunt organizate anual în întreaga Japonie, încă din 1983. Acesta servește drept eveniment de sensibilizare a opiniei publice cu scopul de a promova importanța verdeții în rândul cetățenilor și de a aprofunda cunoștințele privind modul de protejare și conservare a acesteia. Iar Prințesei Kako pare să-i facă plăcere să ia parte la orice eveniment care are legătură cu natura.

FOTO: Agenția Imperială, Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Prințul Harry cu o blondă în Aspen profimedia 1060266766 jpg
Regina Jetsun Pema Bhutan și fiica ei Instagram jpg
Fotul rege Juan Carlos, Sofia, Regele Felipe și Letizia GettyImages 86250937 jpg
Kate și William, gesturi adorabile de tandrețe, la dineul în cinstea lui Trump, Foto Instagram (1) png
Meghan Markle, Prințesa Diana  foto   Profimedia jpg
Regina Letizia foto profimedia 1054782517 (4) jpg
Regina Rania și Melania Trump în 2018, Profimedia (2) jpg
Felicitarea de Crăciun 2025 cu Prințesa Charlotte, Prințul Louis, Prințul William, Prințesa Kate și Prințul George   Casa Regală britanică jpg
Sarah Ferguson jpeg
Regina Elisbeta de Crăciun în 2019 profimedia 0489662078 jpg
Meghan Markle, Rory McIlroy  foto   Profimedia jpg
Prințul Edward, Sophie și James profimedia 0990562827 jpg
Prințul William, Prințul Harry  foto   GettyImages jpg
Principele Radu și Majestatea Sa Margareta la aeroport, în drum spre Săvârșin   FOTO Instagram jpg
Prințesa Charlene de Monaco și copiii ei Jacques și Gabriella profimedia 1059943215 jpg
Prințul Harry, Ducele de Sussex, Profimedia (2) jpg
Maria Teresa Turrion Borrallo foto GettyImages 2252263735 jpg
Charles, William, George, Kate, Charlotte, Louis 15 06 2024, profimedia 1052772138 jpg