L-a alungat cineva de la palat? Prințul William a petrecut o noapte pe străzi!

Moștenitorul tronului britanic a petrecut o noapte friguroasă de decembrie pe străzile din Londra, iar întreaga experiență a descris-o ulterior ca fiind „foarte inconfortabilă”. Ce s-a întâmplat, l-a dat cineva afară din palat?

image

Prințul William a renunțat la hainele lui perfect croite și la tot confortul de la palat și s-a așezat pe trotuar lângă o stație de metrou, unde a și dormit o noapte întreagă în saci de dormit, în Blackfriars, Londra. Asta se întâmpla cu câțiva ani în urmă, 14 mai exact, când Prințul William l-a însoțit pe șeful organizației caritabile Centerpoint, Seyi Obakin, pentru a vedea și el cum este să trăiești ca om al străzii.

Seyi Obakin a dezvăluit ulterior că el și Prințul de Wales s-au retras la răsărit în sediul organizației lui caritabile din Soho, timp în care William i-a mărturisit acestuia că întreaga experiență a fost „foarte inconfortabilă”. În ciuda acestui lucru, Obakin a ținut să precizeze că viitorul rege britanic a rezistat „mult mai bine decât mine”.

William n-avea mai mult de 11 ani când regretata lui mamă, Prințesa Diana, i-a arătat cealalată latură a capitalei lor, aflată departe de zidurile palatului în care trăiau ei. Fiul cel mare al Regelui Charles al III-lea și Lady Di au vizitat atunci un adăpost al oamenilor străzii, lucru care i-a schimbat complet viziunea asupra vieții foului regal. William a început de-atunci să se preocupe de soarta celor care n-au nici măcar un acoperiș deasupra capului și s-a implicat ulterior în proiecte caritabile care au în vedere oamenii străzilor.  

Luna aceasta, celebrul tată a trei copii va lansa un proiect important prin intermediul Fundației Prințesa Kate – este primul lui proiect major de când a devenit moștenitorul tronului britanic. Recent, acesta a vizitat Casa Reuben din Peckham, sudul Londrei, care este constituită din 33 de apartamente pentru tinerii proveniți din Centrepoint.

Mai multe pentru tine...

Aceast proiect caritabil, care are de-a face cu oamenii străzii, este primul pe care William l-a preferat în 2005, luând exemplul mamei sale, care avea întotdeauna un cuvânt frumos și un gest lăudabil la adresa celor mai năpăstuiți oameni de pe pământ.

Obakina a povestit în The Times despre experiența de-a locui pe străzi: „Prințul William a spus că a fost foarte inconfortabilă, dar a fost o singură noapte și ceea ce l-a preocupat pe prinț cel mai mult era starea psihică a tinerilor care trebuie să doarmă pe străzi în fiecare noapte și care nu știu ce le rezervă a doua zi”.



Recente pe Ok! Magazine

Kate Middleton  foto   profimedia 0745684376 jpg
Regina Letizia, în conflict cu Prințesa Marie Chantal a Greciei   Profimedia jpg
Farah Pahlavi, imparateasa Iranului  profimedia 0147925359 jpg
Kate și William, GettyImages (18) jpg
Kate Commonwealth, GettyImages (1) jpg
Regina Camilla  foto   Profimedia jpg
Prințesa Lilian a Suediei GettyImages 542257496 jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 1082337277 jpg
Prințesa Charlene de Monaco foto profimedia 1069776135 (4) jpg
Meghan Markle, Prințul Harry, profimedia 1079562268 jpg
Kate Middleton tiara Foto Profimedia jpg
Kate Middleton și Prințul William foto profimedia (12) jpg
Mateen și soția, Brunei png
Regina Maxima a Olandei în rochie roșie semnată Claes Iversen    profimedia 0401841874 jpg
Prințesa Maria Beatrice de Savoia cu actorul Maurizio Arena, 1970   profimedia 0771872555 jpg
Kate Middleton foto profimedia (45) jpg
Prințesa Farahnaz Pahlavi a Iranului foto Instagram colaj jpg
fostul Prinț Andrew, Jeffrey Epstein  foto   Profimedia jpg