Legătura specială a Reginei Sofia a Spaniei cu Împărăteasa Farah Diba a Iranului, două femei unite de exil

Vocea simbolică pentru mulți iranieni a trecutului glorios al țării, Farah Diba se află în centrul atenției din cauza nou declanșatului război din Iran, fiul său, Prințul Reza, fiind considerat candidat pentru noua conducere.

Regina Sofia a Spaniei cu Împărăteasa Farah Diba a Iranului și Regele Juan Carlos în Spania, 1976   profimedia 0830090419 jpg

Având în vedere situația critică din Iran, un nume a reapărut cu forță. Fiul cel mare și moștenitorul șahului iranian răsturnat de republica islamică în 1979 vrea să conducă tranziția și a cerut funcționarilor și cetățenilor să-i declare loialitatea. Familia Pahlavi vrea să se întoarcă în țară din îndelungatul exil, lucru pe care l-au cerut public atât moștenitorul, Prințul Reza Pahlavi, cât și Farah Diba, ultima Împărăteasă a Iranului.

Regalitatea iraniană nu a dus lipsă de sprijin, nicia când a fost nevoită să se exileze, nici în ultimele cinci decenii în care a trăit în afara țării sale. Multe case regale se află în aceeași situație sau au cunoscut exilul îndeaproape. Printre acestea se numără și Regina Sofia a Spaniei, cu care Împărăteasa Farah Diba a Iranului a menținut o strânsă prietenie, publică și privată, care durează până în prezent.

Prima lor întâlnire publică și oficială a avut loc în 1976, cu Juan Carlos și Sofia proaspăt sosiți la Palatul Zarzuela ca regi. Farah Diba a vizitat Madridul la invitația cuplului. A făcut-o atunci fără soțul ei, dar a primit toate onorurile, cu niște regi foarte tineri care au întâmpinat-o la aeroportul Barajas, au primit-o în reședința lor și i-au luat rămas bun înainte de a pleca în Iran, 24 de ore mai târziu.

Iranul a fost și una dintre destinațiile pe care le-au vizitat Regele Juan Carlos și Regina Sofía în primii ani ai domniei lor. Au efectuat o vizită de stat în 1978, dar ceea ce nu știau era că aceasta era una dintre ultimele în care Reza Pahlaví și Farah Diba au fost gazde. Au fost detronați doar câteva luni mai târziu de regimul ayatollahilor și au fost nevoiți să părăsească în grabă țara, lăsând acolo o parte din averea lor.

Dar cel mai rău pentru Împărăteasa Farah Diba abia urma să vină. În 1980, șahul a murit la Cairo. Nu a fost organizată o mare înmormântare, așa cum se cădea, tocmai din cauza situației politice. Totuși, unul dintre puținii membri ai Familiei Regale care s-au deplasat în capitala egipteană a fost Regele Constantin al Greciei, un alt monarh detronat și exilat, care nu a ezitat să-și prezinte omagiile familiei Pahlavi, poate din cauza acelei inevitabile legături a exilului.

Cu toate acestea, nici faptul că nu mai avea tronul, nici faptul că era văduvă nu au făcut ca ultima Împărăteasă a Iranului să fie uitată. Dimpotrivă. De atunci și până acum, Farah Diba a fost una dintre figurile indispensabile atât la evenimentele festive, cât și la cele mai puțin vesele, demonstrând astfel puterea legăturilor indestructibile dintre casele regale.

Una dintre ele, cea care o leagă pe Farah Diba de Familia Regală greacă, se extinde și la Regina Sofia, ca fostă Prințesă a Greciei. Împreună au sărbătorit multe dintre evenimentele festive ale clanului, precum debutul în societate al Olgăi, fiica lui Michael al Greciei – decedat la Sevilla, în 1989. De asemenea, ani mai târziu, au participat împreună la nunta Alexandrei a Greciei la Veneția, în 1997, și la nunta Olgăi, în 1998.

Desigur, Împărăteasa Farah Diba a Iranului a fost și una dintre invitatele la nunta Prinților de Asturias, în 2004, când a fost însoțită de fiul său mai mare, Prințul Reza Pahlavi, și de nora sa, Yasmine. Cu ani în urmă, o altă nuntă le-a reunit, însăși căsătoria Majestății Sale Margareta a României cu Principele Radu, în 1996. Și mai, recent, la nunta lui Leka al Albaniei, un alt membru al unei dinastii detronate.

Împreună au trebuit să participe și la evenimente mai puțin plăcute, cum ar fi mai multe înmormântări. În 1999, au trebuit să călătorească în Maroc pentru a-și lua rămas bun de la Hassan al II-lea, iar în 2019 au făcut același lucru pentru Henri de Orleans în Dreux, Franța. Această întâlnire a fost ultima ocazie în care au fost fotografiate împreună, stând lângă Prințul Mulay Hassan al Marocului.

FOTO: Profimedia, Getty Images



Recente pe Ok! Magazine

Ducesa Sophie, Prințesa Anne și Zara Tindall la Royal Ascot   profimedia 1111045523 jpg
Regele Charles  foto   rofimedia 1113762317 jpg
Prințul William la ceremonia Ordinului Thistle în Edinburgh   GettyImages 2283591658 jpg
Regina Letizia Leonor și Sofia profimedia 1027024337 jpg
Prințul Haakon și Mette Marit foto profimedia 1086033517 jpg
nuntă în lacrimi Charlene și Albert   profimedia jpeg
Kate Middleton și William în Bahamas GettyImages 1239502886 jpg
Destinații de vacanță preferate de Harry și Meghan  FOTO Instagram, Profimedia jpg
Regina Maria a României profimedia 1025150522 jpg
Prințesa Diana ziua de naștere 1997 colaj profimedia jpg
Regina Suthida și Regele Rama X GettyImages 1487931816 jpg
Regele Kamehameha din Hawaii   imagine generată cu AI 4 png
Regina Suthida a Thailandei și Brigitte Macron la Palatul Elysee   profimedia 1113374184 jpg
Prințesa Siri și Regina Suthida Facebook3 png jpg
Meghan Markle, Kate Middleton  foto   Instagram jpg
Prințul Harry, Regele Charles  sursa foto   Profimedia jpg
Kate și Regina Elisabeta cu colierul din perle  jpg
Sultanul Mehmed al VI lea, ultimul sultan al Imperiului Otoman   profimedia 0667106072 2 jpg