LGBTQ+ la Palat! O prinţesă norvegiană e bisexuală, iar regele Suediei a avut un oaspete controversat

Actualizat:

Pe lângă toate problemele cu care se confruntă Curtea Norvegiei, acum a mai apărut una: o nepoată a Regelui Harald şi-a declarat public sexualitatea, cu încurajarea mamei sale.

LGBTQ+ la Palatele Norvegiei si Suediei   Instagram, Casa Regala suedeza jpg

Zilele trecute, marşul Pride al comunităţii LGBTQ+ a avut parte de-o prezenţă regală: Prinţesa Martha Louise a Norvegiei și-a însoțit fiica cea mare, pe Maud Angelica Behn, la parada de duminică. Tânăra prinţesă este fiica Marthei Louise cu primul ei soț, scriitorul Ari Behn, care s-a sinucis după divorţ la vârsta de 47 de ani, în 2019. Maud Angelica Behn, în vârstă de 22 de ani, este nepoata Regelui Harald al V-lea și a Reginei Sonja a Norvegiei şi este a cincea în linia de succesiune la tron.

Duminică, ea a profitat de prezenţa sa la marşul Pride pentru a vorbi public despre bisexualitatea sa, pentru prima dată. Ea a postat o serie de fotografii colorate pe Instagram, în care este îmbrăcată în dungi mov, fucsia și albastre, reflectând culorile steagului comunităţii LGBTQ+. În dreptul lor, Maud a scris: "O zi de Pride fericită de la o persoană bisexuală! Marşul din acest an a fost absolut uimitor și a fost atât de multă dragoste".

Maud Angelica este primul membru al Familiei Regale norvegiene care și-a recunoscut public identitatea. Mama ei, Martha Louise, a decis să își arate sprijinul pentru fiica ei participând la cel mai mare festival LGBTIQ+ din Norvegia, alături de cel de-al doilea soț al ei, șamanul american Durek Verrett. Ea a împărtășit fotografii și pe social media.

Controversata Prinţesp Martha Louise face iar valuri

"Dragostea nu este niciodată greșită. În această lună Pride, vreau să onorez curajul de care este nevoie pentru a-ți trăi adevărul", a scris prințesa pe propriul său cont de socializare, postând fotografii și videoclipuri din ziua specială. "În timpul marşului Pride văd o capacitate profundă de iubire - iubire care nu cere permisiune sau explicații. Există ceva profund frumos în a îndrăzni să iubești pe cine iubești, chiar și atunci când lumea îți spune să taci, să te micșorezi sau să te ascunzi. Dar iubirea nu este menită să fie ascunsă. Este menită să fie sărbătorită, trăită și împărtășită în toate formele ei minunate. Mândria de-a o face nu este doar despre identitate. Este vorba despre libertate. Este vorba despre curajul de a fi pe deplin tu însuți într-o lume care de multe ori nu face asta ușor. Pentru toți cei care încă încearcă să găsească cuvintele sau curajul: Sunteți văzuți, sunteți iubiți și nu trebuie să vă cereți niciodată scuze pentru cine sunteți."

Nu se știe ce părere are Casa Regală norvegiană despre prima prinţesă care își declară orientarea sexuală. Ceea ce este sigur este că Prinţesa Martha Louise este de partea fiicei sale. La urma urmei, prințesa, care a căutat întotdeauna libertatea şi nu s-a temut niciodată să își provoace familia. Mai întâi, în 2002, ea s-a căsătorit cu tatăl celor trei fiice ale sale (Maud Angelica, Leah Isadora și Emma Tallulah): Ari Behn, un personaj considerat „problematic”, care a murit apoi în ziua de Crăciun a anului 2019, la câțiva ani după ce l-a acuzat pe Kevin Spacey de comportament sexual nepotrivit. (Spacey nu a răspuns la acuzația lui Behn la acel moment). Apoi, în 2022, Martha Louise a renunțat la îndatoririle regale pentru a se dedica medicinei alternative și clarviziunii împreună cu Durek Verrett, un autoproclamat „șaman”. O parte din publicul norvegian a dezaprobat căsătoria și cuplul s-a confruntat cu opoziție în regatul scandinav. Cu toate acestea, cei doi, în ciuda a tot și a tuturor, au devenit soț și soție în august 2024.

Între timp, Palatul suedez a avut un oaspete controversat

Săptămâna trecută, Regele Carl Gustaf al Suediei a deschis expoziția de grădină colonială a cântărețului de operă Rickard Söderberg, „Täppan”, la Solliden. Pentru al unsprezecelea an, în parcul castelului Sollidens are loc o expoziție florală, prezentată pe vechiul avion de crochet al lui Gustaf V.  

Rickard Söderberg este în sine un personaj. Artist desăvârşit, acesta nu se laudă doar cu calităţile sale vocale, ci şi de decorator şi şi-a construit o imagine extravagantă. Ce-i drept, să vezi un tip cu păr oxigenat, tatuat pe tot corpul, cu braţele şi picioarele lăsate la vedere de acel costum de vară roz cu cămaşă fistic e în sine un spectacol inedit. Însă Regele Carl Gustaf a acceptat demult că monarhia trebuie să-şi schimbe mentalitatea, dacă vrea să coexiste cu lumea modernă.

Şi Casa Regală britanică a marcat momentul

Inclusiv Palatul Buckingham a ţinut să transmită un mesaj public comunităţii LGBTQ+. Departamentul de comunicare al Casei Regale britanice a postat un filmuleţ cu fanfara regală, alături de mesajul "Happz Pride!".

FOTO: Pelle T Nilsson/SPA/Casa Regală suedeză, Instagram



Recente pe Ok! Magazine

Kate Middleton GettyImages 2269318592 jpg
Prințul Andrew și Prințul William   profimedia 1038052398 jpg
Prințesa Charlene și Prințul Albert foto profimedia jpg
Kate Commonwealth Day 2026, GettyImages (6) jpg
Regele Edward al VII lea  foto   profimedia 1004119347 jpg
Rania a Iordaniei, Instagram jpg
Prințesa Aiko   Profimedia jpg
cum se mănâncă la Palat, Buckingham   Casa Regală, Getty Images jpg
charles  andrew jpg
Prințesa Mette Marit   profimedia 1058203338 jpg
Prințesa Charlotte și Prințul Louis  profimedia 1088803897 jpg
Meghan Markle, Prințesa Diana  foto   Profimedia jpg
 Regina Letizia a Spaniei, Profimedia (1) jpg
regele felipe, regina letizia, printesa leonor si infanta sofia madrid 12 octombrie foto profimedia (4) jpg
Regele Charles al II lea al Angliei  foto   profimedia 0431988007 jpg
Regina elisabeta a II a  foto   profimedia 0695399662 jpg
Reginele spaniole cu mantilă foto Getty Images jpg
Regele Juan Carlos părăsind Sevilla   profimedia 1089015140 jpg