Motivul pentru care Regina Camilla și Sarah Jessica Parker s-au reunit! Pasiunea a adus alături adevărate personalități

Regina Camilla a găzduit o recepție la Clarence House pentru autorii, juriul și susținătorii Premiului Booker. Actrița Sarah Jessica Parker, membră a juriului, a fost printre invitați.

Regina Camilla și Sarah Jessica Parker profimedia 1051848489 (3) jpg

Într-un eveniment plin de strălucire la Clarence House, Regina Camilla a găzduit o recepție pentru autorii nominalizați, juriul și susținătorii prestigiosului premiu literar Booker. Printre invitații de marcă s-a numărat și celebra actriță Sarah Jessica Parker, membră a juriului.

Regina a salutat-o pe Sarah Jessica Parker, remarcând că rolul de jurat al Premiului Booker este „una dintre multele tale pălării”. Actrița americană, cunoscută pentru rolul lui Carrie Bradshaw și pasiunea pentru modă, a răspuns: „Și cea de care sunt cea mai mândră”.

Parker a adăugat: „A fost incitant, mai ales să fiu printre acest grup, care sunt cu toții extraordinari, inteligenți și înțelepți. Am avut atâtea bogății de discutat și suntem înconjurați de autori atât de minunați și entuziasmați.” Juriul, condus de Roddy Doyle și incluzând pe Chris Power, Ayobami Adebayo, Kiley Reid și Sarah Jessica Parker, a analizat 153 de romane în ultimul an.

Câștigătorul a fost romanul „Flesh” al lui David Szalay, descris de Doyle ca „o carte întunecată, dar o bucurie de citit”.

Regina Camilla l-a felicitat pe autorul britanic-maghiar David Szalay, spunând: „Felicitări, e fantastic”. Szalay, care locuiește în Viena, a invitat-o pe regină să viziteze orașul.

După eveniment, autorul a declarat că premiul „înseamnă enorm” și că experiența câștigării este „ușor suprareală”.

Sarah Jessica Parker despre „Flesh”

Sarah Jessica Parker, care are propria sa editură, a împărtășit entuziasmul pentru cartea câștigătoare: „Mi-a plăcut aproape totul la «Flesh». Este o abordare a ficțiunii pe care niciunul dintre noi nu o experimentase... și a permis cititorului să simtă o emoție atât de intensă pentru cineva pe care, în multe privințe, autorul a ales să nu-l ilustreze excesiv, ceea ce este o abilitate extraordinară.”

Actrița a vorbit despre pasiunea sa pentru lectură, urmărind Premiul Booker de ani de zile. Ea a dezvăluit că a acceptat rolul de jurat cu entuziasm, descriindu-l ca „o oportunitate unică în viață”. Parker a adăugat: „Am ratat multe mese în oraș, nu am mers la teatru și nu am văzut filme, dar a fost genul de sacrificiu pe care l-am considerat că are o mare noblețe.”

Sarah Jessica Parker a subliniat importanța cititului și a bibliotecilor, spunând: „Cred că [cititul] este ceva necesar, important și schimbă vieți.” Ea a apreciat atenția pe care Regina Camilla o acordă alfabetizării și lecturii, recunoscând modul în care acestea îmbogățesc viețile oamenilor. 

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Kate, William, George, Charlotte la Wimbledon 2026, Profimedia (4) jpg
nunta dintre Contesa germană Marie Eltz și indianul Dhruv Raj Singh, vărul lui Sawai Padmanabh Singh (2) jpg
Regina Mary a Danemarcei, foto Pinterest jpg
Rafael de Orleans Braganca și Margherita delle Piane   Instagram jpg
Pippa Middleton profimedia 0494560674 jpg
Șeica Moza bint Nasser și soțul ei, fostul emir al Qatarului Hamad bin Khalifa al Thani   Profimedia jpg
Charles Harry si Meghan GETTY jpg
Prințul William George și Charlotte profimedia 1116203311 jpg
Kate, William, George, Charlotte la Wimbledon 2026, Profimedia (1) jpg
Kate Middleton la Wimbledon GettyImages 2285663852 jpg
Prințul Harry   FOTO Getty Images jpg
Charles, Archie, Lilibet colaj jpg
colaj Kate Middleton Prințul William jpg
Natalie Portman (Anne Boleyn) și Scarlett Johansson (Mary Boleyn), profimedia 0136732885 jpg
Regele Felipe, Regina Letizia și Infanta Sofia, iulie 2026  profimedia 1115703381 jpg
Regele Carl Gustaf despre Bonnie Tyler   FOTO Facebook, Casa Regală suedeză jpg
Prințul William și Prințesa Kate, Getty (3) jpg
Prințesa Aiko și Prințesa Kako   profimedia 1115150954 jpg