Nicolae al României și Alina-Maria, doi invitați foarte eleganți la aniversarea Zilei Israelului

Nicolae al României și soția sa, Alina-Maria, s-au numărat printre invitații de marcă ai evenimentului organizat la Opera Națională din București care a marcat aniversarea a 76 de ani de independență a Israelului.

Nepotul Regelui Mihai și soția sa au postat pe contul de Instagram al primului o fotografie de la recepția de ieri seară, în care apar alături de tânărul politician Andrei Niculae, vice preşedinte cu rang de Subsecretar de Stat al Autorității pentru Digitalizarea României.

Nicolae și Alina ai României Instagram

Cu această ocazie, Alina-Maria de Roumanie a ales o superbă rochie roșie cu mâneci lungi, completată de un plic auriu, în ton cu bijuteriile alese pentru ținuta sa, în timp ce Nicolae a arătat și el foarte elegant în costumul lui bleumarin, bine croit.

Apariția lor vine după ce, pe 13 mai, cei doi au postat pe conturile lor sociale o serie de poze în care apar îmbrăcați în costume populare foarte elaborate, cu ocazia Zilei portului popular.

Nicolae și Alina ai României Instagram

După cum știm, Alina de Roumanie, în special, este îndrăgostită de aceste piese din portul tradițional românesc. 

"Iubesc straiele tradiționale pe care Regele Mihai chiar le numea straie regești și chiar așa este. Sunt atât de frumoase, încât nu prea există cuvinte să îmi exprim admirația și sentimentele față de acestea. Dețin câteva costume foarte vechi, de colecție, pe care le port doar la evenimente importante sau la un hram", declara în urmă cu câțiva ani Alina, într-un interviu acordat revistei noastre.

"Eu personal mă simt atât de frumoasă îmbrăcată în aceste costume, că-mi este greu să găsesc ceva cu care să compar această stare. Regina Maria, o prințesă venită din Marea Britanie la noi în țară, s-a îndrăgostit iremediabil de aceste veșminte pe care le purta la cele mai înalte evenimente din țară și de peste hotare. A iubit și a apreciat munca de zeci de ore investită în realizarea acestor capodopere. Pentru noi este important să ne mândrim cu ele și să arătăm lumii frumusețea și unicitatea lor, iar copiii noștri să le îndrăgească la fel de mult ca noi", a continuat Alina.

Foto: Facebook, Instagram



Recente pe Ok! Magazine

familia regala daneza  foto   profimedia 1044018338 jpg
Prințesa Kate, ziua 2 în Italia, Profimedia (9) jpg
Regele Charles cu mașina, Profimedia (1) jpg
Regele Harald și Regina Sonja cu  Prințesa Astrid, Prințul Haakon și prințesa Mette Marit, Casa Regală norvegiană jpg
Majestatea Sa Margareta își reciclează ținutele, aici în compleu alb cu fir strălucitor jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 1098647830 jpg
Máxima a Olandei, Profimedia (5) jpg
Kate a vorbit cu copiii în Italia, Profimedia (2) jpg
Prințesa Kate în Reggio Emilia pe 13 mai 2026, Profimedia (9) jpg
Alina Maria a României Foto: Robi Boșcai
Kate Middleton GettyImages 2275431493 jpg
Meghan de Sussex png
Perlele Reginei, Elisabeta, Kate, Profimedia (3) jpg
Regele Charles și Contele Tibor Kalnoky   jpg
Charles și Margareta foto Instagram Facebook jpg
Prințesa Diana, Prințul Charles, Camilla Parker Bowles  foto   Profimedia jpg
Prințul Carl Philip și Ines profimedia 1095399002 jpg
Principesa Elena, îngrijorător de slabă   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg