O apropiată a Prințesei Diana își amintește: ”Capacitatea sa de a iubi era infinită”

Prințesa Inimilor, așa cum era supranumită, a rămas adânc înfiptă în amintirea tuturor celor care au cunoscut-o. Una dintre aceste persoane a vorbit recent despre Lady Di, într-un podcast. A descris-o, ca mulți alții până acum, cu cele mai frumoase atribute.

printesa diana 1997 jpeg

Însăși Prințesa Diana a transmis prin interviurile sale un lucru important: că singura forță care o anima era iubirea. Făcând un exercițiu de imaginație, ne dăm seama câte mesaje am fi avut astăzi de la ea, dacă ar fi trăit. Pe vremea aceea, nu exista ușurința comunicării, care există astăzi.

Prințesa Diana, Prințul Harry  foto   GettyImages jpg

Mary Greenwell, o artistă de make-up consacrată și una dintre apropiatele Prințesei Diana, și-a amintit câteva detalii uimitoare legate de cea care ar fi putut fi astăzi Regina Marii Britanii. Ca s-o cuprindă într-un singur cuvânt, Mary ar alege adjectivul ”extraordinară”.

Make-up artistul are amintiri inedite cu Prințesa Diana, care depășesc sfera machiajului.

”Mergeam la Palat ca să stăm împreună. Eram companioana ei. Mă suna și mă întreba dacă am timp să ajung la ea. Mergeam, stăteam cu ea și băieții, discutam mult, am învățat-o să se machieze”, a mărturisit australiana la emisiunea prietenei sale Susannah Constantine, în cea mai recentă ediție a podcastului ei, My Wardrobe Malfunction. (Greșeli de vestimentație)

”Era extraordinar să fac parte din viața unei persoane atât de speciale, într-un mod atât de intim, nu m-am așteptat”, a mărturisit Greenwell, care a colaborat prima oară cu Prințesa Diana în 1981, pentru pictorialul ediției britanice a celebrei reviste Vogue, unde Prințesa Diana a fost prezentă chiar pe copertă.

Prințesa Diana, pe coperta revistei Vogue jpeg

”Eram la Londra, Patrick fusese deja la ea la țară s-o fotografieze cu băieții. Urma să facă ședința foto pentru copertă. Ne-a șocat când a apărut, fără să fie anunțată. Prințesa Diana era absolut divină.”

După ce s-au cunoscut, Diana a început s-o solicite pe Mary și la alte evenimente. În curând, colaborarea profesională s-a transformat într-o prietenie. Prințesa era foarte caldă cu oamenii, nu aveau cum să n-o placă.

Greenwell a avut un rol esențial în schimbarea de imagine a regretatei prințese. În anii 90, transformarea sa era evidentă, comparativ cu imaginea din anii 80. Prințesa Diana devenise sofisticată, din copila ingenuă de odinioară.

Prințesa Diana, Getty (2) jpg

Mary își păstrează contactele regale, încă activează în domeniu. Cea mai recentă colaborare a avut-o la nunta iordaniană, a Prințesei Rajwa.

De asemenea, a colaborat inclusiv cu Meghan Markle pentru o ședință foto Vanity Fair din 2017.

Însă legătura cu Prințesa Diana i-a rămas în suflet. Greenwell a mărturisit în podcast că a fost copleșită de empatia Dianei, care avea o ”capacitate infinită de a iubi”.

Lady Di gettyimages jpeg

Însăși Prințesa a declarat, într-un interviu: ”Cea mai mare boală a lumii este boala oamenilor care nu se simt iubiți. Eu știu că pot dărui dragoste. Și sunt fericită să fac asta, asta îmi doresc să fac mereu.”

Foto: Profimedia și Getty



Recente pe Ok! Magazine

Charlene la Premiile Crucea Roșie (8) jpg
Earl Spencer și Lady Sarah McCorquodale foto profimedia 0619147721 jpg
Kate Middleton și Prințul William foto profimedia 1084374645 jpg
William, Kate, Camilla, Profimedia (2) jpg
Principele Radu la Clubul Sportiv Ecvestru Phoenix Riders   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale (1) jpg
Sarah Ferguson, Profimedia (3) jpg
Charles și Camilla la dineul de stat oferit în cinstea cuplului prezidențial nigerian, Profimedia (3) jpg
Prinţul Charles în România - 25 mai 2022 / FOTO Inquam Photos / Octav Ganea
Meghan Markle Lilibet Instagram png
Kate și William la dineul de stat din 18 martie 2026 în cinstea cuplului prezidențial nigerian, Foto Profimedia (8) jpg
Kate și William la dineul de stat din 18 martie 2026 în cinstea cuplului prezidențial nigerian, Foto Profimedia (2) jpg
Oluremi Tinubu prima doamna a nigeriei foto profimedia 1084073044 (2) jpg
Marius Borg jpg
Kate Middleton, Prințul William și președintele Nigeriei foto profimedia 1084065583 jpg
Camilla și Charles, Profimedia (1) jpg
FotoJet (68) jpg
Prințul Albert și Charlene de Monaco profimedia 1083844441 jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 1071784334 jpg