Prințesa Diana se simțea „sufocată” de o tradiție regală „arhaică”, spune fostul ei majordom

28 iulie, 2025

Paul Burrell, fostul asistent personal și confident al Dianei, vorbește despre ce a simțit regretata Prințesă de Wales în legătură cu preferința din fiecare vară a Familiei Regale.

Prințul Charles și Prințesa Diana la Castelul Balmoral   profimedia 0322788999 jpg

Există o tradiție regală pe care regretata Prințesă Diana nu a putut-o respecta niciodată: vacanțele de vară la Balmoral. Regina Elisabeta a II-a a adorat castelul din piatră cenușie situat în mijlocul pajiștilor verzi din nordul Scoției. Regele Charles îl iubea la fel de mult și petrece și azi fiecare vară la Balmoral împreună cu Regina Camilla.

Prințesa Diana, pe de altă parte, nu a găsit niciodată imensa proprietate pe placul ei, considerând-o „sufocantă”, o dezvăluire făcută în „Marie Claire” de Paul Burrell, asistentul personal și confidentul Dianei. Potrivit acestuia, din „prima zi”, Prințesa de Wales a găsit locul „plin de fantome din trecut”, împiedicând-o să se „integreze ca o femeie modernă”. „Trăia în lumea reală”, a explicat el, unde existau persoane fără adăpost, HIV și SIDA și mine de teren. Nimic din toate acestea nu încăpea între zidurile Castelului Balmoral.

Prințesa de Wales detesta rutinele „arhaice” cu care Familia Regală a fost obișnuită încă de pe vremea Reginei Victoria. Fostul majordom citează în special inițierea în vânătoarea de cerbi. Un ritual în timpul căruia un vânător novice trebuie să își mânjească fața cu sângele primului animal pe care îl împușcă. „I s-a părut demn de un roman victorian", a explicat el. În autobiografia sa „Spare”, Prințul Harry și-a amintit de acest ritual și de „mirosul infernal" de sânge care îl făcea să îi „sară" micul dejun din stomac.

Prințesa Diana visa la o vacanță scoțiană „mai relaxată și mai informală" și la cine „în blugi". Balmoral nu permitea acest lucru. „Micul dejun este la ora 9. Dacă ești jos la ora 10, l-ai ratat", a explicat Paul Burrell. Prânzul este servit la ora 13.00, ceaiul la ora 17.00 și „trebuia să fii acolo pentru o ceașcă de ceai”. „Cina este la ora 20.15. Vai de tine dacă vii prost îmbrăcat, la ora nepotrivită, pentru evenimentul nepotrivit! Este foarte, foarte formal", a insistat el. Diana a luat totul în serios, încercând să se „adapteze" și „să-și facă prieteni", își amintește fostul ei confident. „Voia să se integreze, să fie iubită, să fie acceptată", într-o explozie de iubire pentru soțul ei. „Diana încerca să-l mulțumească pe Charles, așa că anii ei la Balmoral au fost suportați pentru a-l mulțumi pe el”.

Potrivit acestui angajat al Familiei Regale, tradițiile seculare de la Balmoral, mult criticate, ar putea fi numărate. „Prințul William este un catalizator pentru schimbare", a spus el. Viitorul suveran „plănuiește" deja o coroană lipsită de greutatea „fastului și a exceselor". „El va fi Regele poporului”.

FOTO: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Amal și George Clooney, Profimedia 1043240066 jpg
Prințesa Beatrice,  GettyImages 169662637 jpg
Regele Charles  sursa foto   Profimedia 0734795506 jpg
Kate Middleton foto Kensington Palace 4 jpg
Regele Frederik la Copenhaga, Regina Mary în Kenya   FOTO Casa Regală daneză (1) jpg
Albert și Charlene de Monaco foto Facebook jpg
Regina Rania si familia foto Facebook jpg
Regele Charles profimedia 1058191571 jpg
Printesa Beatrice, Printesa Eugenie si Printul Andrew in 2019, la nunta lui Harry cu Meghan. FOTO  Getty Images 960049188 jpg
Un Moș Crăciun i a oferit Reginei Camilla un cadou, GettyImages 2250602106 jpg
Printesa Anisha Rosnah a Bruneiului si Printul Abdul Mateen   casa regala (7) jpg
Adriana Abascal și Emanuele Filiberto de Savoia s au despărțit   Instagrram jpg
Prințesa Amalia a Olandei la un banchet de stat oferit președintelui Alexander Stubb al Finlandei la Palatul Regal Amsterdam, GettyImages (4) jpg
Prințesa Ingrid Alexandra profimedia 1058141785 jpg
Principesa Maria iubește copiii   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg
FotoJet (46) jpg
Prințul Harry, Meghan Markle, Archie și Lilibet jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg