Prinţul Albert transmite primul său mesaj de când a fost diagnosticat cu coronavirus. Cum se simte primul şef de stat infectat cu COVID-19?

21 martie, 2020
1 11111111111111111 jpg jpeg

Întrega lume a fost şocată să afle că Prinţul de Monaco a luat noul coronavirus, însă, pentru a linişti populaţia regatului său, a ţinut să facă câteva precizări legate de starea sa actuală de sănătate.

Prinţul Albert spune că este OK acum şi că suferă de tuse şi nas înfundat. Având în vedere că nu sunt prezente simptome care să-l imobilizeze sau să-i facă imposibilă activitatea de zi cu zi, monarhul îşi continuă munca şi se simte bine. În momentul de faţă, prinţul este monitorizat de echipa sa pesonală de medici şi specialişti din Princess Grace Hospital Centre din Monaco.

profimedia 0507790831 jpg jpeg

În condiţiile actuale, când însuşi şeful de stat a fost diagnosticat cu coronavirus şi tot mai multe noi cazuri apar în lume pe zi ce trece, Prinţul Albert a adresat un mesaj celor 39.000 de cetăţeni din regat privind recomandările medicale ale specialiştilor.

Monarhul de 62 de ani a suferit în trecut de pneumonie, iar acest lucru îl face mai vulnerabil în faţa bolii. Cu toate astea, optimismul nu-i lipseşte, lucru evident în mesajul transmis supuşilor săi: “Vom trece peste asta”, a spus prinţul izolat în apartamentele palatului din Monaco.

Cu cine a luat contact?

Un motiv de îngrijorare este faptul că Prinţul Albert de Monaco, care a ieşit pozitiv pentru noul coronavirus, a avut contact direct cu Prinţul Charles acum nu mai mult de 10 zile, ceea ce pune un semn de întrebare privind starea sănătaţii viitorului rege al Marii Britanii în zilele ce urmează. Prinţul Albert de Monaco a fost diagnosticat la 10 zile după ce se întâlnise cu Prinţul Charles la un eveniment caritabil, WaterAid, în Londra, ceea ce face posibil transmiterea bolii de la unul la altul.   

2222222222222222222 jpg jpeg

Dar care e situaţia actuală în regat? La ultima actualizare, s-a confirmat un total de nouă cazuri de personae infectate cu COVID-19, primul dintre ele fiind înregistrat pe 28 februarie.

Monarhul şi-a făcut cunoscut mesajul său pentru popor prin intermediul revistei People, susţinând că toată lumea trebuie să respecte regulile şi să nu “se joace” cu virusul.

Mesajul Prinţului

“Vom trece peste asta. Va dura puţin, dar toată lumea trebuie să respecte recomandările specialiştilor. Dar, este o pacoste şi da, izolarea este foarte limitativă, dar este singurul mod de-a opri răspândirea virusului. Virusul e cât se poate de serios şi răspândirea lui e de-a dreptul impresionantă. Poate lovi pe oricine, de orice vârstă, în orice moment”, a declarat Prinţul de Monaco.

1 profimedia 0495057503 jpg jpeg

Monarhul a ţinut să mai precizeze că şi-a luat măsuri de precauţie de săptămâni întregi, dezinfectându-şi mâinile cu produse speciale, dar, cu toate astea, a contactat virusului în ultimele 10 zile. Cu toate că se află la o vârstă destul de înaintată, prinţul susţine că simptomele lui sunt destul de uşoase, incluzând tusea şi nasul înfundat. Primul său simptom a fost că îi curgea nasul.

Cât de afectat e Monaco?

Ce se întâmplă cu familia prinţului în tot acest timp? Soţia sa, Charlene, şi gemenii lor de cinci ani, Jacques şi Gabriella, se află în casa lor de la ţară, în Roc Agel, şi niciunul dintre ei n-are niciun simptom.   

si asta jpg jpeg

În Monaco, şcolile şi grădiniţele au fost închise, la fel şi restaurantele, casino-urile, cafenelele, sălile de evenimente, cinematografele şi cluburile de noapte. Doar magazinele alimentare, farmaciile şi băncile mai sunt deschise.

#eOKsaStaiAcasa

foto - Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Prințesa Sofia a Suediei, fosta Sofia Hellqvist, și soțul ei, Prințul Carl Philip al Suediei, 2024   Casa Regală suedeză jpg
Meghan Markle foto profimedia (3) jpg
Prințul William a ajuns la Rio de Janeiro, Profimedia (2) jpg
Prințul Philippos şi aleasa lui, Nina Nastassja Flohr, Instagram jpg
Împăratul Naruhito și Împărăteasa Masako, Prințul Fumihito Akishino, Prințesa Kiko, Prințesa Kako, Prințesa Aiko la Spring Garden Party   Agenția Imperială 2 jpg
Prințesa Thyra a Danemarcei, 1910   profimedia 0964315729 jpg
Prințesa Rajwa și Prințul Moștenitor Al Hussein, Foto Instagram (7) (1) jpg
Lalla Salma și Regele Mohammed al VI lea al Marocului   GettyImages 1124543 jpg
FotoJet (51) jpg
Regele Charles și Prințul Harry foto profimedia jpg
Kate Middleton  foto   GettyImages jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Prințul George și Kate Middleton foto profimedia jpg
Regele Juan Carlos la Sanxenxo   Profimedia jpg
Regele Constantin al Greciei și Anne Marie a Danemarcei   GettyImages 562652359 jpg
Charlotte versus Isla Phillips colaj jpg
Cati bani are Meghan Markle jpeg
Letizia vs Diana jpg