Prințul William și Prințesa Kate au uimit în ”Saint Tropez-ul pârtiilor”: „Asta e adevărata lor față”

Prințul și Prințesa de Wales ar fi uimit oaspeții unui resort de lux din Alpii Francez c-o vizită neașteptată la un restaurant din „capitala mondială a schiului”.

6 william kate schi 2004 jpg jpeg

Prințul și Prințesa de Wales au surprins cu o apariție neașteptată la un restaurant luxos din uimitorii Alpi francezi. Se pare că cei doi se bucurau de o mini-vacanță în stațiunea de schi Courchevel, situată în Valea Tarentaise.

Courchevel este un paradis pentru localurile cu stele Michelin. Stațiunea, supranumită „Saint Tropez-ul pârtiilor” sau „capitala mondială a schiului”, a atras deja vizitatori celebri, primindu-i anterior pe Leonardo DiCaprio, familia Beckham și Elton John. Chiar luna trecută, Prințul și Prințesa de Wales au fost văzuți la un restaurant acolo,  la munte, iar alți invitați au făcut fotografii la plecarea cuplului regal. Un membru al personalului a declarat pentru Harriet Kean de la The Mail: „S-au distrat foarte bine și au fost foarte politicoși”.

Kate, William, schi, Franța, 2016, GettyImages (3) jpg

Harriet a remarcat, de asemenea, că viitorul rege și soția sa arătau „impecabil” în ținutele lor de schi.

Vizita regală pe pârtii a impresionat. Un client a remarcat: „Nu-mi venea să cred că luam prânzul în același restaurant cu Catherine și William. Erau adorabili cu căciulile lor.”

Prinții de Wales impresionează cu adevărata lor personalitate, caracterizată de mulți adorabilă.

 „Asta e adevărata lor față”, a spus un oaspete al resortului. ”Sunt oameni pe treaba lor, fără fițe.”

Aceasta nu ar fi prima ocazie în care Prinții de Wales au vizitat Alpii francezi. Se pare că au fost prezenți și în 2016, alături de copiii lor mai mari.

Kate Middleton a început să schieze relativ târziu, în adolescență, în cadrul vacanțelor de familie. Familia Middleton era una activă și orientată spre sport, însă fără tradiții aristocrate sau escapade luxoase din copilărie. Primele ei experiențe pe pârtie sunt legate mai ales de Alpii francezi, în excursii organizate, mai degrabă discrete, tipice clasei de mijloc britanice înstărite. Schiul nu a fost pentru Kate un ritual al copilăriei, ci un hobby dobândit treptat, perfecționat în timp, cu disciplină și seriozitate, exact stilul care o caracterizează.

diana, schi, william jpeg

În contrast, Prințul William a fost „crescut pe schiuri”. El a început foarte devreme, încă din copilăria mică, datorită mamei sale, Prințesa Diana, care iubea sincer schiul și muntele, iar vacanțele de iarnă erau pentru ea un refugiu din presiunea vieții regale. Îl lua pe William – și mai târziu pe Harry – aproape anual în Alpi, mai ales în Elveția și Austria. Există numeroase imagini emblematice cu Diana pe pârtie, râzând, îmbrăcată sport, ținându-și copiii de mână, departe de rigiditatea Palatului.

Prințesa Diana, Prințul Charles și Sarah Ferguson la schi, Profimedia jpg

Pentru William, schiul a fost profund emoțional: timp petrecut exclusiv cu mama sa, într-un context relaxat, aproape „normal”. Diana insista ca fiii ei să aibă parte de experiențe reale, nu doar de eticheta regală. Pe pârtie, William nu era moștenitorul coroanei, ci un copil care cădea, râdea și învăța să se ridice – lecție care i-a rămas adânc întipărită.

După ce Kate și William au devenit un cuplu, schiul a devenit o tradiție comună, dar tonul s-a schimbat. Excursiile lor sunt mult mai bine controlate mediatic, mai rare și mai discrete. Kate a ținut pasul cu William surprinzător de bine, fiind adesea lăudată pentru stilul elegant și tehnica solidă. Nu are naturalețea instinctivă a cuiva crescut pe pârtie, dar compensează prin rigoare și atenție.

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

kate middleton si printul william foto profimedia jpg
Împărăteasa Sissi a Austriei, Profimedia (5) jpg
Meghan Markle, turneu în Columbia, august 2024  foto   Profimedia jpg
1 charles si edward profimedia 0615775559 jpg jpeg
Prințul Andrew și Regele Charles   GettyImages 1252754598 jpeg
Sarah Ferguson și fiicele ei, Prințesa Beatrice și Prințesa Eugenie, 2024   Facebook 3 jpg
Sarah Ferguson, Regina Elisabeta, Profimedia (2) jpg
Prințesa Eugenie a fost adusă de tatăl ei, Prințul Andrew, la capela St George jpeg
Geri Halliwell foto profimedia 1081616181 (1) jpg
Marius Borg, Prințesa Mette Marit, Prințul Haakon Foto Profimedia jpg
Regele Charles Regina Camilla la slujba dedicată Zilei Commonwealth ului 2026, Profimedia (1) jpg
Kate Anne, 2026, GettyImages (4) jpg
Kate colaj jpg
Majestatea Sa Margareta la Palatul Elisabeta, martie 2026   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale (1) jpeg
Regele Charles  sursa foto   Profimedia 0734795506 jpg
Anti monarhie, profimedia 1081523851 jpg
Prințesa Beatrice și fiul vitreg Wolfie profimedia 0827885184 jpg
mette marit haakon GettyImages 1610627 jpg