Prințul William și Prințesa Kate și-au întrerupt vacanța și au transmis mesajul dureros: ”E devastator!”

Prințul și Prințesa de Wales au trimis „dragoste, gânduri și rugăciuni” victimelor atacului „odios” de la Southport, iar Regele britanic și-a exprimat șocul profund după incidentul din Merseyside.

Kate și William în negru, Getty jpg

Într-un mesaj emoționant transmis pe rețelele de socializare luni seară, Prințul William și Kate au detaliat: „În calitate de părinți, nici nu ne putem imagina prin ce trec familiile, prietenii și cei dragi ai celor uciși și răniți astăzi în Southport”.

Cuplul a adăugat: „Le mulțumim celor care au intervenit în situații de urgență și care, în ciuda faptului că au fost întâmpinați cu cele mai îngrozitoare scene, au demonstrat compasiune și profesionalism atunci când comunitatea avea cea mai mare nevoie de voi.”

Mesajul a fost semnat personal cu inițialele „W & C”, adică William și Kate.

Prințul William și Prințesa Kate, Getty (3) jpg

Regele Charles a transmis, de asemenea, un mesaj: „Eu și soția mea am fost profund șocați să aflăm despre incidentul cu totul înfiorător din Southport astăzi.

Transmitem cele mai sincere condoleanțe, rugăciuni și încurajări familiilor afectate care i-au pierdut pe cei dragi lor, oameni care și-au pierdut viața atât de tragic și tuturor celor afectați de acest atac cu adevărat îngrozitor. Charles R.”

Doi copii au murit și nouă au fost răniți, inclusiv șase care sunt în stare critică, în urma unui atac cu un cuțit în Southport, a declarat șeful poliției din Merseyside, Serena Kennedy. Doi adulți sunt și ei în stare critică.

Agentul Kennedy a spus că un tânăr de 17 ani din Banks, Lancashire a fost arestat sub suspiciunea de crimă și tentativă de crimă din cauza „atacului feroce” de la un eveniment Taylor Swift, la o școală de dans din Southport.

Într-o declarație pe rețeaua X mai devreme, prim-ministrul Keir Starmer a declarat: „Vești groaznice și profund șocante apar din Southport. Gândurile mele sunt la toți cei afectați. Aș dori să mulțumesc poliției și serviciilor de urgență pentru răspunsul lor rapid, voi fi ținut la curent pe măsură ce situația evoluează.”

După ce un tânăr a înjunghiat mai mulți copii, oamenii legii au fost șocați să descopere ferocitatea atacului.

Foto: GettyImages



Recente pe Ok! Magazine

regele charles si nepotii archie si lilibet jpg
Prințesa Martha Louise și Durek Verrett   Instagram 2025 jpg
Balerina Matilda Kschessinska profimedia 0329767669 jpg
Marius Borg Hoiby în 2022 cu mama sa, Prințesa Mette Marit   profimedia 0953459781 jpg
Regele Edward al VII lea, zis și Dirty Bertie   FOTO Profimedia jpg
Carole Middleton și  Alizee Thevenet profimedia 1110815224 jpg
Kate Middleton la Winbledon 2022 și Royal Ascot 2026  foto   Profimedia jpg
Prințesa Kate de Ziua Anzac, Profimedia (2) jpg
Prințesa Charlene de Monaco și Prințul Albert, 17 iunie 2026 3 jpg
Prințesa Kate la Royal Ascot 2026, Profimedia (3) jpg
Kate, William, George, Charlotte și Louis de Wales, Paște 2026, Profimedia (1) jpg
Prințul George, Prințesa Kate, Regele Charles și Camilla   GettyImages 2245164499 jpg
Mette Marit, Profimedia (1) jpg
Regina Camilla și Geri Halliwell aka Ginger Spice din Spice Girls   FOTO Getty Images jpg
Prințul Charles, Prințesa Diana  foto   profimedia 0722031437 jpg
Infanta Cristina   profimedia 1043517086 jpg
Kate Middleton Zara Tindall Harriet Phillips profimedia getty images jpg
Kate Middleton de Ziua Jartierei, Profimedia (3) jpg