Protestatarii anti-monarhie vor ca Regele Charles și Prințul William să știe că devin indezirabili

Începe să crească nemulțumirea în Marea Britanie, asta vor să transmită protestatarii anti-monarhie, din ce în ce mai mulți.

Will și Charles (1) jpg

Protestatarii anti-monarhie vor ca Regele Charles și Prințul moștenitor William să știe că începe să crească nemulțumirea în Regat și că se observă și o antipatie vădită vizavi de Palatul regal. Ce se întâmplă în Marea Britanie, de fapt?

De când a murit Regina Elisabeta, nimic pare că nu mai e la fel, iar actualul suveran se află în permanență comparat cu răposata sa mamă.

Regina Elisabeta și Charles, Getty (3) jpg

Și dacă britanicii o apreciau pe Elisabeta a II-a și o și sprijineau, nu e la fel situația în ceea ce îl privește pe Charles al III-lea, monarhul care așteaptă încoronarea pe 6 mai.

Nimic nu mai e la fel, căci vremurile sunt altele acum. Din ce în ce mai mulți protestatari anti-monarhie apar la ieșirile publice ale Regelui Charles. Iar vocile lor se fac din ce în ce mai auzite. Ba mai mult, atenționează că-și vor face apariția și la încoronare, iar acesta este un fapt îngrijorător. Potrivit Yahoo UK, Omid Scobie afirmă că situația este în control, întrucât există și numeroase voci pro-monarhie. El spune că îngrijorarea adevărată nu se datorează protestelor, ci mai degrabă apatiei care a început să domnească.

Pe contul de Twitter # NoMoreRoyals apare un manifest care subliniază: ”Noi trebuie să alegem între a ne încălzi casele sau a pune mâncare pe masă, în timp ce regele organizează un bal de milioane de lire!”

Și Graham Smith, liderul grupării anti-regaliste, i-a spus lui Scobie: ”Vrem să evidențiem problemele și scandalurile monarhiei, ca oamenii să înțeleagă de ce merită să ne descotorosim de ei. E nevoie ca instituțiile statului să se conecteze la problemele de identitate, justiție socială și reformă democratică.”

Smith crede că ”regalii se vor sforța să reintre în grațiile oamenilor, căci aceștia nu mai au de ce să fie interesați de ei mai mult decât sunt interesați de vedete.”

Și este uluitor cum Regele Charles ignoră problemele, având un singur focus lunile acestea: mult așteptata încoronare.

Foto: Getty



Recente pe Ok! Magazine

Prințul William și Prințul Edward, GettyImages (3) (1) jpg
Prințul Harry foto Profimedia (1) jpg
Andrew Mountbatten Windsor, GettyImages (3) jpg
Kate Middleton GettyImages 2263070025 jpg
FotoJet (56) jpg
Regina Elisabeta cu copiii ei  foto   profimedia 0054013650 jpg
regele felipe, regina letizia, printesa leonor si infanta sofia madrid 12 octombrie foto profimedia (4) jpg
Regina Letizia foto profimedia 1054782517 (4) jpg
Prințul William și părinții lui, Charles și Diana  foto   GettyImages jpg
Prințesa Estelle a împlinit vârsta de 14 ani, Instagram (1) jpg
Meghan Markle și Prințul Harry foto profimedia 1078215083 jpg
Kate Middleton foto profimedia 1078494226 (3) jpg
Prințul William și Regina Camilla la slujba Commonwealth pe 11 martie 2024, la Londra, Getty Images (3) jpg
Mary, ravisantă cu pantofi Manolo Blahnik (5) jfif
fostul Print Andrew si Jefferey Epstein jpeg
Regina Letizia si Regele Felipe   Casa Majestatii Sale jpg
Prințul Andrew și Regele Charles   GettyImages 1252754598 jpeg
Prințesa Ingrid Alexandra a Norvegiei și fratele ei vitreg, Marius Borg Høiby, profimedia 0953459392 jpg