Reacția Prințului Harry după ce s-a zis că Meghan Markle a trecut nepăsătoare prin locul din Paris unde Prințesa Diana a murit

14 octombrie, 2025

Prințul Harry este „rănit” de criticile aduse soției sale, Meghan Markle, după ce aceasta a postat un videoclip din Paris. Unii au considerat că evocă amintirea Prințesei Diana.

Prințul Harry și Meghan Markle foto profimedia jpg

Prințul Harry este profund afectat de criticile aduse soției sale, Meghan Markle, în urma unei călătorii recente la Paris. Ducesa de Sussex a postat un videoclip pe Instagram în care apărea într-o mașină, cu picioarele ridicate, în timpul Săptămânii Modei de la Paris. Acest gest a stârnit controverse, fiind considerat insensibil de unii critici.

Criticile și controversa

Unii au acuzat-o pe Meghan că ar fi trecut pe lângă tunelul Pont d'Alma, locul unde Prințesa Diana și-a pierdut viața în 1997. Însă, conform surselor citate de „People.com”, aceste acuzații sunt nefondate. „Harry a fost rănit și supărat. Moartea Dianei a fost folosită ca o armă împotriva soției sale. Meghan nici măcar nu a trecut pe aproape de tunel”, a declarat o sursă pentru The Daily Mail.

Reacția Prințului Harry

Prințul Harry este descris ca fiind „rănit și supărat” de aceste critici nedrepte. O sursă apropiată ducelui de Sussex a declarat pentru „People.com” că Harry va proteja întotdeauna familia sa de narațiunile media negative și tendențioase. Cu toate acestea, sursa a adăugat că Harry nu a fost complet surprins de reacția negativă, ci mai degrabă descurajat.

Meghan Markle, în vârstă de 44 de ani, a participat la Săptămâna Modei de la Paris pe 4 octombrie, asistând la prezentarea Balenciaga pentru a-l susține pe Pierpaolo Piccioli, noul director creativ al casei de modă. Aceasta nu a fost prima dată când ducesa și-a exprimat dragostea pentru Orașul Luminilor. În 2014, pe blogul său The Tig, ea scria: „Oh, cât de mult iubesc orașul luminilor. Da, a fost romanțat în mințile noastre prin cadre cinematografice ale Turnului Eiffel și plimbări lungi pe malul Senei.”

Deși Meghan nu a avut niciodată șansa să o întâlnească pe soacra sa, Prințul Harry a vorbit adesea despre asemănările dintre mama sa și soția sa. Într-un interviu recent, Meghan a fost întrebată despre comentariile lui Harry referitoare la similitudinile dintre ea și Prințesa Diana. Răspunsul ei a fost simplu și emoționant: „Este frumos. Aș fi vrut să o pot întâlni.” 

Amintiri dureroase pentru Prințul Harry

În memoriile sale, „Spare”, Prințul Harry a dezvăluit că a trecut prin tunelul unde a murit mama sa în timpul Cupei Mondiale de Rugby din 2007. El a descris experiența ca fiind „o idee foarte proastă” care a eliminat orice îndoială despre realitatea pierderii mamei sale.

Foto: Getty Images, Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Albert și Charlene de Monaco foto Facebook jpg
Regina Rania si familia foto Facebook jpg
Regele Charles profimedia 1058191571 jpg
Printesa Beatrice, Printesa Eugenie si Printul Andrew in 2019, la nunta lui Harry cu Meghan. FOTO  Getty Images 960049188 jpg
Un Moș Crăciun i a oferit Reginei Camilla un cadou, GettyImages 2250602106 jpg
Printesa Anisha Rosnah a Bruneiului si Printul Abdul Mateen   casa regala (7) jpg
Adriana Abascal și Emanuele Filiberto de Savoia s au despărțit   Instagrram jpg
Prințesa Amalia a Olandei la un banchet de stat oferit președintelui Alexander Stubb al Finlandei la Palatul Regal Amsterdam, GettyImages (4) jpg
Prințesa Ingrid Alexandra profimedia 1058141785 jpg
Principesa Maria iubește copiii   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg
FotoJet (46) jpg
Prințul Harry, Meghan Markle, Archie și Lilibet jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Kate Prințesa de Wales în buline, Profimedia jpg
Kate Prințesa de Wales și Ducesa de Edinburgh, GettyImages (3) jpg
Kate Middleton  foto   GettyImages jpg
Meghan Markle, Ducesă de Sussex, în 2018, GettyImages (8) jpg
Prințesa Anne GettyImages 2223553399 jpg