Regele Charles nu a uitat de Ziua României. Monarhul britanic iubește țara noastră, ce mesaj a transmis

2 decembrie, 2025

Primul contact oficial al lui Charles cu România datează de la finalul anilor ’90: prima sa vizită ca prinţ moștenitor a avut loc în 1998, când a fost primit la București de autoritățile vremii.

Regele Charles la 77 de ani jpg

De atunci, vizitele sale în România au fost fie oficiale, fie, tot mai frecvent, private.

Pe parcursul celor aproape trei decenii, Charles a revenit de zeci de ori în țară, practic anual, mai ales după 2000, fie cu caracter privat, fie ocazional oficial.

De pildă, a doua sa vizită oficială după 1998 a avut loc în martie 2017, după o pauză de 19 ani. În plus, ultima sa vizită importantă înainte de devenirea suveran a fost în mai 2022.

Legătura sa cu Transilvania, și în general cu viața rurală românească, a devenit una foarte concretă: Charles și-a cumpărat mai multe proprietăți în sate transilvănene, printre ele în Viscri și în Valea Zălanului (judeţul Covasna).

Aici și-a amenajat reședințe, a renovat case vechi, a sprijinit meșteșugurile tradiționale și agricultura durabilă, manifestând un interes sincer pentru conservarea patrimoniului rural, arhitectural și natural al regiunii. De altfel, Charles a vorbit adesea despre ceea ce-l atrage la România și Transilvania: pe parcursul vizitei sale din 2023, prima după încoronare, a declarat că a „învățat să iubească România, cultura și arta ei, patrimoniul și istoria, peisajele impresionante și biodiversitatea neprețuită.”

Charles in Transilvania casa de la Viscri (4) jpg

A arătat apreciere pentru pădurile vechi, zonele rurale curate și modul de viață tradițional, vorbind despre „o bogăție naturală incomparabilă” pe care o găsește aici.

16 foto 4   charles la viscri  foto epa efe 2 jpg

Prin toate acestea, vizite frecvente, proprietăți personale, susținerea restaurării satelor vechi și implicarea în agricultură și conservare, Charles a demonstrat că România nu e pentru el doar o destinație ocazională, ci un loc de suflet. Relația lui cu țara noastră a evoluat de la o simplă vizită diplomatică la o legătură personală profundă, care reflectă preocupările sale pentru tradiție, natură și patrimoniu.

Drept urmare, suveranul britanic nu putea să nu marcheze diplomatic și amical Ziua României.

Ambasada Regatului Unit la București a transmis un mesaj de felicitări Administrației Prezidențiale și Ministerului de Externe, din partea regelui Charles al III-lea, cu această ocazie.

Iată mesajul Regelui Charles al III-lea, de Ziua Națională a României

„Eu și soția mea (n.r. Regina Camilla)  suntem încântați să transmitem Excelenței dv. și poporului român cele mai calde urări, cu ocazia Zilei Naționale. Sunt încântat că țările noastre împărtășesc legături atât de strânse și sunt nerăbdător să continuăm să consolidăm prietenia noastră. Este speranța și ambiția mea ca națiunile noastre să colaboreze pentru un impact pozitiv în ceea ce privește problemele de mediu, care ne afectează pe toți, la nivel global. Eu și soția mea suntem încântați să vă transmitem cele mai bune urări dumneavoastră și tuturor românilor, în anul ce vine”, a transmis Regele Charles al III-lea președintelui Nicușor Dan.

Foto: Profimedia / EPA



Recente pe Ok! Magazine

Kate Prințesa de Wales și Ducesa de Edinburgh, GettyImages (3) jpg
Kate Middleton  foto   GettyImages jpg
Meghan Markle, Ducesă de Sussex, în 2018, GettyImages (8) jpg
Prințesa Anne GettyImages 2223553399 jpg
Prințesa Sofia, Ducesa de Värmland,  GettyImages (2) jpg
Prințul moștenitor Pavlos al Greciei, alături de soția sa, Prințesa Marie Chantal, Profimedia (1) jpg
Regele Carl al XVI lea Gustaf, Prințul Daniel, Regina Silvia și Prințesa Victoria a Suediei la ceremonia de decernare a Premiilor Nobel 2025, GettyImages (1) jfif
Regele Juan Carlos   GettyImages 2198335517 jpg
Regele Charles și Camilla GettyImages 57291451 jpg
Regele Charles 14 mai Foto Profimedia (3) jpg
Meghan Markle, Prințul Harry și copiii lor, Archie și Lilibet  foto   Profimedia jpg
Prințul William, Prințul Harry  sursa foto   GettyImages jpg
Încoronare Charles, GettyImages (2) jpg
Maxima și Willem în vizita de stat din Cehia, Profimedia (8) jpg
Prințul William, Profimedia (2) jpg
Ultimul Craciun cu Regina Elisabeta a II a   GettyImages 1290174786 jpg
Majestatea Sa Margareta, Principele Radu au oferit cadouri de Craciun personalului Palatului   Daniel Angelescu, Alexandra Curea Gogu, Casa Majestatii Sale (1) jpeg
Prințesa Diana  foto   profimedia 0105901152 jpg