Regii Charles și Frederik, Reginele Mary și Letizia împreună la comemorarea de la Auschwitz. Premieră pentru un suveran britanic!

28 ianuarie, 2025

Premieră istorică pentru un suveran britanic! Înaltele fețe regale au marcat cea de-a 80-a aniversare a Holocaustului în Polonia, de Ziua Memorială a Holocaustului.

Charles împreună cu alți membri regali europeni au participat la slujba de comemorare a Holocaustului, Profimedia (2) jpg

Regele s-a alăturat monarhilor străini, inclusiv regele Danemarcei Frederik și Regele Spaniei Felipe, pentru a aduce un omagiu supraviețuitorilor Holocaustului la o slujbă aniversară în Polonia.

Charles împreună cu alți membri regali europeni au participat la slujba de comemorare a Holocaustului, Profimedia (7) jpg

Şefii de stat şi liderii mondiali s-au adunat în fostul lagăr nazist Auschwitz-Birkenau pentru a marca 80 de ani de la eliberare.

Regele Charles, în vârstă de 76 de ani, devine primul șef de stat britanic care a vizitat Auschwitz.

Charles împreună cu alți membri regali europeni au participat la slujba de comemorare a Holocaustului, Profimedia (6) jpg

Monarhul britanic și-a anunțat intenția oaspeților lor la o recepție recentă la Palatul Buckingham: „Simt că trebuie să merg la cea de-a 80-a aniversare, (este) atât de important”, scrie publicația HELLO!.

Printre cei care au adus un omagiu în Polonia, s-au numărat președintele Franței Emmanuel Macron, cancelarul german Olaf Scholz, Regele Willem-Alexander și Regina Maxima ai Olandei, Regele Felipe și Regina Letizia ai Spaniei și Regele Frederik și Regina Mary ai Danemarcei.

Charles a discutat cu regalii olandezi, belgieni, spanioli și danezi

Regele a fost fotografiat la venire pentru a-și lua locul la slujbă alături de Regele Willem-Alexander și Regina Maxima a Țărilor de Jos.

În timpul emoționante slujbe, unii supraviețuitori ai Holocaustului au luminat un vagon de mărfăr – simbol al evenimentului.

Membrii ai caselor regale și alți șefi de stat și de guvern au aprins și ei lumini în memoria celor care au murit în cumplitul Holocaust.

Holocaust este termenul care reprezintă cel mai mare masacru din istorie. În timpul celui de-al Doilea Război Mondial au fost asasinați circa șase milioane de evrei de toate vârstele, majoritatea din Europa dar, ca parte din „soluția finală a problemei evreiești” au fost persecutați și asasinați evrei și în Asia și nordul Africii, conform programului de exterminare a evreilor plănuit și executat de regimul național-socialist din Germania, condus de Adolf Hitler și de colaboratorii acestuia.

Între victime, s-au numărat 1,5 milioane de copii⁠

Termenul de „Holocaust” se referă exclusiv la masacrarea evreilor și nu la alte asasinate, căci  fasciștii și acoliții lor au asasinat și ne-evrei, precum rromi, polonezi⁠, cetățeni sovietici⁠ și alte grupuri etnice slave, prizonieri de război, homosexuali⁠, Persecuția Martorilor lui Iehova în Germania Nazistă, negri⁠, adversari politici ai naziștilor și handicapați fizic și mental (Aktion T4).

Se estimează că peste 200.000 de asasini au participat la Holocaust⁠. Toate ramurile birocrației de stat în regimurile fasciste, sub coordonarea SS, cu îndrumări din partea conducerii Partidului Nazist au fost implicate în logistica și în punerea în aplicare a acestei politici criminale. Uciderile au fost comise în toată Europa ocupată de germani⁠, precum și în Germania Nazistă propriu-zisă și în teritoriile controlate de aliații acesteia. Circa 42.500 de centre de detenție au fost utilizate la concentrarea victimelor în scopul comiterii de încălcări flagrante ale drepturilor omului.

Regele Felipe al VI-lea al Spaniei, Regina Letizia a Spaniei, Regina Mary a Danemarcei, Regina Mathilde și Regele Willem-Alexander și Regele Frederik au participat la comemorarea a 80 de ani de la eliberarea fostului lagăr de concentrare și exterminare german Auschwitz-Birkenau.

Regina Mathilde a Belgiei a fost vizibil mișcată în timpul serviciului și a fost văzută ștergându-și lacrimile, în timp ce oaspeții ascultau poveștile emoționante ale supraviețuitorilor Holocaustului.

Regina Mathilde, Profimedia jpg

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Prințesa Beatrice,  GettyImages 169662637 jpg
Regele Charles  sursa foto   Profimedia 0734795506 jpg
Kate Middleton foto Kensington Palace 4 jpg
Regele Frederik la Copenhaga, Regina Mary în Kenya   FOTO Casa Regală daneză (1) jpg
Albert și Charlene de Monaco foto Facebook jpg
Regina Rania si familia foto Facebook jpg
Regele Charles profimedia 1058191571 jpg
Printesa Beatrice, Printesa Eugenie si Printul Andrew in 2019, la nunta lui Harry cu Meghan. FOTO  Getty Images 960049188 jpg
Un Moș Crăciun i a oferit Reginei Camilla un cadou, GettyImages 2250602106 jpg
Printesa Anisha Rosnah a Bruneiului si Printul Abdul Mateen   casa regala (7) jpg
Adriana Abascal și Emanuele Filiberto de Savoia s au despărțit   Instagrram jpg
Prințesa Amalia a Olandei la un banchet de stat oferit președintelui Alexander Stubb al Finlandei la Palatul Regal Amsterdam, GettyImages (4) jpg
Prințesa Ingrid Alexandra profimedia 1058141785 jpg
Principesa Maria iubește copiii   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpg
FotoJet (46) jpg
Prințul Harry, Meghan Markle, Archie și Lilibet jpg
Kate Middleton și Prințul William cu copiii George, Charlotte și Louis trooping the colour foto profimedia jpg
Kate Prințesa de Wales în buline, Profimedia jpg