Regele Charles și Regina Camilla, noi planuri la Balmoral, zilele acestea. Ce se pregătește

Charles și Camilla sunt momentan în vacanța de vară, în Scoția, urmând tradiția începută de Regina Elisabeta, dar nu încă la Castelul Balmoral.

regele charles si regina camilla (22) jpg

Pentru suverana răposată, era lege ca vara să fie... scoțiană. Și monarhii actuali s-au conformat și urmează s-ajungă la Balmoral.

Regele și regina se bucură în prezent de vacanța de vară în Scoția și au fost văzuți la o slujbă bisericească duminică trecută la Crathie Kirk.

Charles, în vârstă de 74 de ani, și Camilla, în vârstă de 76 de ani, despre care se crede că stau la Birkhall, par pregătiți să-și primească familia regală la Castelul Balmoral, în zilele următoare.

Astăzi [miercuri] este ultima zi în care publicul larg poate vizita terenurile, grădinile și expozițiile de la Castelul Balmoral.

Şederea Regelui la Balmoral a fost amânată uşor după decizia sa de a extinde programul de vară pentru public. Ca oamenii să se bucure din plin de acest interesant obiectiv turistic.

Regreta Regina Elisabeta a II-a ajungea de obicei la moșie la începutul lunii august, unde era întâmpinată de acorduri celtice, interpretate de o formație la cimpoi.

Regina Elisabeta a II a, Getty (2) jpg

De-a lungul anilor, regretata Regina și regretatul Duce de Edinburgh și-au găzduit copiii, nepoții și strănepoții în timpul retragerii lor de vară.

Prințesa Eugenie a vorbit anterior despre amintirile ei frumoase despre Balmoral, și a spus în cadrul documentarului ITV Our Queen at Ninety în 2016: „Este cel mai frumos loc de pe pământ”.

tur Castelul Balmoral   pagina oficiala (1) jpg

Ea a adăugat, la acea vreme: „Cred că bunica este cea mai fericită acolo, cred că iubește cu adevărat Highlands... Plimbări, picnicuri, câini - o mulțime de câini, întotdeauna sunt câini! Și oameni care intră și ies toți Timpul. În ceea ce privește familia, suntem cu toții acolo, așa că este o bază minunată pentru bunica și bunicul. Ei stau acolo, noi venim fericiți la ei! Un loc superb, unde poți respira și alerga."

Balmoral, Profimedia (2) jpg

Din păcate există și o amintire tristă. Tot aici, la Balmoral, Regina Elisabeta s-a stins din viață anul trecut, pe 8 septembrie.

Foto: Getty și Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Principesa Sofia, de 1 Iunie 2026 în Parcul Tineretului   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale (5) jpg
rajwa și hussein jpg
Rege Spaniei și Regina Spaniei  foto   Profimedia jpg
Mette Marit și fiica Ingrid Alexandra, Profimedia (2) jpg
Letizia, Charlene, Albert, Felipe, vizită Spania, Profimedia (6) jpg
1 nunta regala 1 profimedia 0372263006 jpg jpeg
Charles Spencer și Dr  Cat Jarman în iunie 2023  Foto Charles Spencer Instagram png
mette marit haakon GettyImages 1610627 jpg
Kate Middleton  sursa foto   Profimedia(1) jpg
Majestatea Sa Margareta și Principele Radu la Arhiepiscopia Greco Catolică   Casa Majestății Sale (1) jpg
Principesa Sofia la Gala Nadia Comăneci   FOTO Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale jpeg
andrew - sarah
Regele Charles și Prințul George jpg
colaj Zsa Zsa Gabor și soțul prinț Frederic von Anhalt profimedia jpg
Cele 4 viitoare regine, Leonor, Amalia, Ingrid si Elisabeta jpg
Olle Westling și Ewa Westling, părinții lui Daniel Westling la nunta cu Prințesa Victoria a Suediei   GettyImages 102233294 jpg
Printul Harry si Meghan Markle la Frogmore Cottage 2   Netflix jpg
Felicitarea de Crăciun 2025 cu Prințesa Charlotte, Prințul Louis, Prințul William, Prințesa Kate și Prințul George   Casa Regală britanică jpg