Regele Felipe al Spaniei, pentru prima data în 15 ani când apare singur în public cu această doamnă

21 iulie, 2025

Au apărut singuri în public, doar ei doi, pentru prima oară în 15 ani.

S-a întâmplat la Palatul Zarzuela din Madrid, acolo unde Regele Felipe al VI-lea a primit vineri, pe 18 iulie, comitetul executiv al Federației Spaniole a Băncilor de Alimente. Deși evenimentul poate de importanță medie pentru presă, prezența unui alt cap încoronat, alături de acesta, a făcut ca ziua să fie unică...

Regele Felipe și mama sa Sofia profimedia 1023108885 jpg

Este vorba despre mama sa, Regina emerită Sofia a Spaniei, care și-a făcut apariția zâmbitoare la brațul fiului ei. 

Ultima ieșire oficială a Regelui Felipe al VI-lea doar cu mama sa nu a fost deloc una recentă. Nici pe departe. În timp ce cuplul regal mamă-fiu a mai fost văzut împreună în privat, pentru prezența lor singulară la evenimentele publice trebuie să ne întoarcem cu cincisprezece ani în urmă, la concertul organizat în memoria Reginei Victoria Eugenie.

Astfel, apariția de pe 18 iulie a lui Felipe al VI-lea și a Sofiei a Greciei (fiica lui Paul I, fost Rege al Elenilor) este prima de la încoronarea Regelui Spaniei.

Departe de a fi în relații tensionate, căci aceștia au participat, de exemplu, în octombrie anul trecut, la ceremonia de decernare a Premiilor Prințesei de Asturia, eveniment care a avut loc la Oviedo. Cu toate acestea, acest eveniment i-a reunit nu doar pe mamă și pe fiu, ci și pe Regina Letizia și pe Prințesa Leonor și Infanta Sofia.

Regele Felipe și regina Sofia profimedia 1023108945 jpg

Ce ar putea fi mai simbolic, așadar, decât ca Felipe și mama sa să se reunească pentru a sărbători o cauză dragă ultimei?

Timp de mulți ani, Regina Sofia a avut numeroase inițiative de combatere a foametei în lume, donând 600.000 de euro Federației Spaniole a Băncilor de Alimente doar în acest an. Mai mult, la 86 de ani, ea își conduce propria fundație, „Reina Sofía”, ce promovează lupta împotriva sărăciei.

Regele Felipe, Regina Letizia, Regina Sofia   GettyImages 2164271211 jpg

În imaginile surprinse la ieșirea lor publică, Felipe al VI-lea și Regina Emerită Sofia a Spaniei au afișat o legătură emoționantă, dar și firească, în fața fotografilor. Amândoi îmbrăcați sobru, cei doi au pozat alături de membrii comitetului executiv FESBAL, chiar în fața Palatului Zarzuela, reședința oficială a regilor Spaniei încă din anul 1975.

Ne bucurăm să vedem că Felipe își prețuiește atât de mult mama și-i acordă importanța pe care o merită, invitând-o să fie și o piesă principală la acțiunile oficiale, nu doar secundară, în spatele Reginei Letizia. 

Regina Letizia, Regele Felipe, Infanta Sofia, Prințesa Leonor, Regina Sofia, Foto Profimedia (1) jpg

Foto: profimedia, getty images



Recente pe Ok! Magazine

Andrew, eliberat FOTO Captură video
Sarah Ferguson, fosta Ducesă de York   profimedia 1013082806 jpg
Prințesa Eugenie, Prințesa Beatrice și tatăl lor, Prințul Andrew alias Andrew Mountbatten Windsor   GettyImages 539186900 jpg
fostul Print Andrew si Jefferey Epstein jpeg
Prințul Andrew alias Andrew Mountbatten Windsor și Prințul Harry   GettyImages 539186898 jpg
Charles Încoronare, familia regală britanică, profimedia 0774632262 jpg
Kate și William, GettyImages (16) jpg
printul andrew foto getty images
Regele Charles  foto   profimedia 1076535788 jpg
Regele Charles foto profimedia 1076540486 (1) jpg
Prințul Andrew, Ducele de York   GettyImages 1252754598 jpg
Prințesa Desiree a trecut la cele veșnice (7) jpg
Sarah Ferguson, Ducesă de York, GettyImages jpg
Prințesa Beatrice Prințesa Eugenie și Sarah Ferguson schi GettyImages 2987688 jpg
Regele Abdullah al II lea al Iordaniei și regina Rania îi primesc pe președintele german Frank Walter Steinmeier și pe prima doamnă Elke Büdenbender la Palatul Al Husseiniya din Amman, Iordania, Profimedia 1076375454 jpg
Fosta Printesa Mako a Japoniei   GettyImages 1182646446 jpg
Kate Middleton  foto   profimedia 0810531311 jpg
Charlotte Kate colaj Instagram jpg