Regina Elisabeta râdea în secret de soția „tăcută” a lui Donald Trump, susține o carte nouă controversată

Se spunea că Regina Elisabeta era o „imitatoare iscusită” în privat.

Regina Elisabeta a II a, Melania Trump  foto   Shutterstock jpg

Întâlnirea la vârf dintre Donald Trump, Prima Doamnă Melania Trump și Regina Elisabeta II a avut loc pentru a doua oară în vara anului 2019, în cadrul vizitei de stat a liderului american în Marea Britanie. Momentul central s-a desfășurat la Buckingham Palace, reședința oficială a suveranei, unde protocolul britanic, recunoscut pentru rigoarea și eleganța sa, a fost respectat cu minuțiozitate.

Interacțiunea dintre Donald Trump și suverană a fost atent analizată de presa internațională, mai ales din cauza diferențelor de stil. Dacă regina era cunoscută pentru calmul și diplomația sa impecabilă, Trump avea încă de atunci un stil mai direct și neconvențional.

Întâlnirea a fost un exercițiu de diplomație clasică, în care tradiția britanică s-a împletit cu stilul american contemporan. Pentru răposata regină, care a primit de-a lungul domniei sale numeroși președinți americani, momentul a fost încă o dovadă a rolului său de stabilitate și continuitate. Pentru cuplul Trump, vizita a reprezentat o oportunitate de afirmare pe scena internațională, într-un cadru de o încărcătură simbolică excepțională.

Doar că ecourile au apărut într-o carte controversată.

Regina Elisabeta a II-a era cunoscută pentru faptul că în spatele ușilor închise, le imita pe unele doamne de stat.

În cartea „Regina și președinții ei”, autoarea Susan Page susține că regretatul monarh ar fi fost o „imitatoare iscusită” care a portretizat-o pe Melania Trump ca fiind „tăcută și distantă”, precum actrița Greta Garbo.

Ironizând-o pe soția președintelui Donald Trump, Elisabeta spunea în glumă: „Vreau să fiu singură”, o replică celebră a lui Garbo din filmul din 1932, Grand Hotel.

„Nu a existat nimeni ca ea”

Regina, care a murit la vârsta de 96 de ani în 2022, s-a întâlnit pentru prima dată cu președintele și cu a treia sa soție la Castelul Windsor în iulie 2018. S-au întâlnit cu alte două ocazii în anul următor.

După decesul acesteia, liderul republican și-a exprimat tristețea și marea admirație pentru Elisabeta într-o postare pe Truth Social.

donald trump regina elisabeta vizita marea britanie jpeg

„Eu și Melania vom prețui întotdeauna timpul petrecut împreună cu Regina și nu vom uita niciodată prietenia generoasă a Majestății Sale, marea înțelepciune și minunatul simț al umorului”, a scris el. „Ce doamnă grandioasă și frumoasă era - nu exista nimeni ca ea!”

Foto: Profimedia & Shutterstock



Recente pe Ok! Magazine

Charles și Camilla în tineerețe   profimedia 0087104485 jpg
Prințesa Diana, Meghan Markle  foto   GettyImages jpg
Prințul William tânăr în 2000 arhivă Chile GettyImages 1311297 jpg
Marguerite de Valois și Henric de Navarra  foto   Profimedia prelucrată cu aI jpg
Camilla tânără și străbunica sa Alice jpg
Felipe și Letizia și fosta iubită Eva Sannum jpg
Regele Charles   GettyImages 2284855594 jpg
Zara Tindall în Aachen, Profimedia (3) jpg
Regina Mary a Danemarcei în Aachen, Profimedia (1) jpg
Prințesa Amalia a Olandei și mama sa, Regina Maxima   FOTO Casa Regală a Olandei jpeg
Prințesa Beatrice de York, Edoardo Mapelli Mozzi, Sarah Ferguson, Zara Tindall, Mike Tindall la Royal Ascot   profimedia 1011877534 jpg
James, conte de Wessex, este noul William   FOTO Profimedia (1) jpg
Regele Felipe în Mallorca   GettyImages 1412222854 jpg
Prințesa Margaret a Marii Britanii, Profimedia (2) jpg
Prințul Harry și Chelsy Davy   Profimedia jpeg
nunta Regelui Carl XVI Gustaf al Suediei  foto   profimedia 0698576154 jpg
Regele Charles   GettyImages 2284724062 jpg
Prințesa Mette Marit, Prințesa Ingrid și Prințul Haakon, GettyImages jpg