Regina Mary a Danemarcei, într-o rochie seducătoare de bal, înconjurată de ofițeri chipeși

12 septembrie, 2024

Doamna și ofițerii: o imagine desprinsă, parcă, din filmele hollywoodiene. Asta a fost impresia lăsată de fotografiile de la balul de seara trecută, organizat la Palatul regal din Amalienborg de către suveranii danezi.

Ofițerii de pe nava regală Dannebrog au fost invitați, aseară, la cină la Palatul Christian al VII-lea, în prezența Regelui Frederik, a Reginei Mary și a fostei Regine Margrethe a Danemarcei. 

Regina Mary și Regele Frederik Facebook jpg

La această cină de gală, cuplul regal danez și-a luat rămas bun de la căpitanul de iaht Peter Schinkel Stamp, care se retrage după cinci ani de serviciu pe nava regală.

Atmosfera foarte elegantă a fost dată și de dress code-ul pentru eveniment, bărbații purtând uniforme de gală, iar unul dintre cei mai chipeși dintre aceștia a fost chiar Regele Frederik, în vârstă de 56 de ani, foarte atrăgător în ținuta lui oficială.

Cât despre Regina Mary, în vârstă de 52 de ani, aceasta s-a remarcat în rochia ei de bal, lungă până-n pământ și mulată pe silueta ei suplă. Piesa cu un imprimeu în tonuri de roșu și mov este una dintre cele mai elegante rochii afișate de regina-consoartă în ultimul timp, Mary completând-o cu un plic fantezie într-o nuanță plăcută de lila. 

De curând, cuplul regal danez și-a luat rămas bun de la fiul lor cel mare și moștenitor al tronului, Prințul Christian, care s-a mutat în Africa.

Tânărul de 18 ani va locui în estul continentului până în luna decembrie, pentru a experimenta munca la fermă și experiența de viață profundă.

Acesta va învăța, de asemenea, despre peisajul natural din Africa și despre modul în care localnicii mențin echilibrul între muncă, viață și conservarea naturii. Prințul Christian calcă, așadar, pe urmele tatălui său și pe cele ale bunicii sale, Regina Margrethe.

printul christian la jocurile paralimpice de la paris Foto Casa Regala 5 jpg

Este o tradiție ca moștenitorii tronului danez ​​să petreacă un timp semnificativ în străinătate, în tinerețea lor, astfel încât să poată aprecia cu adevărat realitățile lumii în care trăiesc.

Foto: Facebook, Profimedia, Getty Images



Recente pe Ok! Magazine

Principesa Sofia cu ambasadorul Takashi Katae la recepția oferită de Ambasada Japoniei la București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale (6) jpg
regele charles camilla printesa kate middleton si printul william Foto Profimedia
Meghan Markle, Prințul Harry  foto   Profimedia jpg
Prințesa Marina Doria de Savoia   arhiva de familie a lui Emanele Filiberto jpg
Charlene și Albert de Monaco cu David Popovici foto FB jpg
Grace Kelly, Prințul Rainier de Menaco  foto   Profimedia jpg
Regina rania si Regelen Abdullah al II lea al Iordaniei nunta Printul Mostenitor Hussein al Iordaniei cu Rajwa Al Saif   profimedia 0780804182 jpg
Principesa Sofia la Universitatea Națională de Arte din București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale  (2) jpg
Prințesa regală Anne, Profimedia (3) jpg
Kate și William, Profimedia (3) jpg
Regina Letizia 20 februarie foto Profimedia (5) jpg
Charles, Camilla, Charlotte, Kate, William, George, Louis, Profimedia jpg
Prințesa Madeleine, GettyImages jpg
Prințesa Charlotte cu Prințul William și Prințesa Kate, Profimedia jpg
Șeica Mahra din Dubai foto Instagram3 jpg
Prințesa Leonor   GettyImages 2161787154 jpg
Maria Teresa a Spaniei în 1653  foto   Profimedia jpg
Regele Felipe și Regina Letizia Foto Profimedia (1) jpg