Regina Mary a Danemarcei și prințesele suedeze, duel în tiare și rochii la banchetul regal al anului

7 mai, 2024

Regele Frederik al X-lea al Danemarcei și soția sa, Regina Mary, au sosit, săptămâna trecută, la Stockholm pentru prima lor vizită de stat de la urcarea pe tronul Danemarcei.

După ce au fost întâmpinați de Prințesa Moștenitoare Victoria și de soțul ei, Prințul Daniel, prima lor seară în capitala suedeză a fost la fel de spectaculoasă pe cât era de așteptat, cu o cină de gală la Palatul Regal din Stockholm.

Regina Mary și Regele Frederik la banchet în Suedia Facebook jpg

Evenimentul strălucitor a fost găzduit de Regele Carl Gustaf și soția sa, Regina Silvia, iar membrii regali suedezi de mare profil, precum Prințul Carl Philip, Prințesa Sofia, Prințesa Moștenitoare Victoria și Prințul Daniel au fost, de asemenea, prezenți.

Chiar dacă cuplul regal Mary și Frederick a fost urmărit de zvonuri despre probleme în mariaj, în ultima perioadă, cei doi au fost numai zâmbet la evenimentul găzduit de omologii lor regali suedezi.

Regina Mary, în vârstă de 52 de ani, a arătat deosebit de șic într-o rochie fluidă, cu un corset floral stacojiu complicat și o fustă de mătase fluidă.

Regina Mary a Danemarcei profimedia 0870823636 jpg

Mary, născută în Australia, a strălucit grație colecției de bijuterii și tiarei daneze Ruby Parure, cu care și-a completat perfect rochia de aceeași culoare. Corsetul ei marca Jesper Hovring face parte din colecția de toamnă 2018, pe care l-a combinat cu o fustă pe care a mai purtat-o în anul 2018.

Nici gazdele suedeze nu s-au lăsat mai prejos. Prințesa moștenitoare Victoria a uimit într-o rochie albastru deschis, completată de bijuterii și o tiară cu diamante și sosind la braț alături de soțul ei, Prințul Daniel. 

Fratele ei mai mic, Prințul Carl Philip, a sosit alături de frumoasa lui soție, Prințesa Sofia, care a optat pentru o nuanță de albastru deschis similară cu a cumnatei Victoria.

Sofia, în vârstă de 39 de ani, a purtat o rochie rafinată, cu fustă amplă, marca Ida Lanto, la care a asortat o tiară cu topaze. Domnii, la rândul lor foarte distinși, au trecut, ca de obicei, pe plan secundar, prințesele și reginele fiind cele care au luat ochii cu ținutele lor somptuoase.

Foto: Profimedia, Facebook



Recente pe Ok! Magazine

Kate în buline și William, GettyImages jpg
Regina Mary a Danemarcei cu noua tiara   profimedia 0943842969 jpg
Principesa Sofia cu ambasadorul Takashi Katae la recepția oferită de Ambasada Japoniei la București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale (6) jpg
regele charles camilla printesa kate middleton si printul william Foto Profimedia
Meghan Markle, Prințul Harry  foto   Profimedia jpg
Prințesa Marina Doria de Savoia   arhiva de familie a lui Emanele Filiberto jpg
Charlene și Albert de Monaco cu David Popovici foto FB jpg
Grace Kelly, Prințul Rainier de Menaco  foto   Profimedia jpg
Regina rania si Regelen Abdullah al II lea al Iordaniei nunta Printul Mostenitor Hussein al Iordaniei cu Rajwa Al Saif   profimedia 0780804182 jpg
Principesa Sofia la Universitatea Națională de Arte din București   Daniel Angelescu, Casa Majestății Sale  (2) jpg
Prințesa regală Anne, Profimedia (3) jpg
Kate și William, Profimedia (3) jpg
Regina Letizia 20 februarie foto Profimedia (5) jpg
Charles, Camilla, Charlotte, Kate, William, George, Louis, Profimedia jpg
Prințesa Madeleine, GettyImages jpg
Prințesa Charlotte cu Prințul William și Prințesa Kate, Profimedia jpg
Șeica Mahra din Dubai foto Instagram3 jpg
Prințesa Leonor   GettyImages 2161787154 jpg