Regina Rania a Iordaniei, definiția eleganței la un nou eveniment european

17 octombrie, 2025

Regina Rania a Iordaniei a fost splendidă într-o ținută complet neagră la o întâlnire cu Papa Leon al XVI-lea în Cetatea Vaticanului, în timp ce alți membri ai familiei regale iordaniene se aflau în Marea Britanie.

Regina Rania a Iordaniei, superbă la Vatican, Profimedia (1) jpg

Papa Leon al XIV-lea s-a întâlnit cu Abdullah al II-lea, regele Iordaniei, și cu soția sa, regina Rania Al Abdullah, la Vatican, pe 14 octombrie 2025.

Familia regală iordaniană este extrem de activă prin Europa, zilele acestea. Dacă Prințul moștenitor Hussein și Prințesa Rajwa au făcut senzație la Londra, întâlnindu-se cu omologii britanici Prințul William și Prințesa Kate, Regele și Regina Iordaniei s-au aflat la Roma și Vatican, întâlnindu-se cu Papa și alți șefi de stat.

Ca de fiecare dată la întâlnirile la vârf, Rania a Iordaniei a impresionat cu eleganța și seriozitatea vestimentară. Soția Regelui Abdullah al II-lea a urmat protocolul în ceea ce privește întâlnirile cu Papa, chiar dacă Leon al XIV-lea este un suveran pontif mult mai relaxat.

Regele Abdullah II, Regina Rania a Iordaniei și Papa Leon la Vatican, Profimedia (1) jpg

Rania nu are privilegiul albului, statut deținut de puține femei care ajung la Vatican. Drept urmare, Regina și-a reinventat ținuta Fendi, a îmbogățit-o cu dantelă neagră.

Regina Rania a Iordaniei, superbă la Vatican, Profimedia (3) jpg

Rania a Iordaniei este definiția stilului regal modern, îmbrăcându-se întotdeauna impecabil, modest și potrivit, indiferent de ocazie.

Ca parte a turneului familiei regale iordaniene prin Europa, regina în vârstă de 55 de ani l-a vizitat pe Papa Leon al XIV-lea în Cetatea Vaticanului. La un eveniment atât de important și serios, o ținută potrivită și decentă este obligatorie.

Iar ea știe să se îmbrace cu stil, indiferent de ocazie.

Regina Rania a Iordaniei, superbă la Vatican, Profimedia (2) jpg

Mama Prințului Moștenitor Hussein al Iordaniei a optat pentru un superb taior negru Fendi, pe care l-a accesorizat cu o curea subțire și discretă, ce i-a marcat talia fină.

Regele Abdullah II, Regina Rania a Iordaniei și Papa Leon la Vatican, Profimedia (3) jpg

Ca de fiecare dată, Regina Rania a purtat accesorii superbe. O curea subțire aurie, tot de la Fendi, care i-a accentuat silueta într-un mod flatant. A purtat o geantă neagră din piele cu mâner de la Max Mara și o pereche de pantofi negri cu toc din piele lăcuită de la Tom Ford.

De ce membrii familiilor regale poartă negru pentru a-l întâlni pe Papă

Catolicismul este cunoscut pentru numeroasele sale tradiții, care se extind și la reglementările vestimentare; unul dintre privilegii este cel al ”albului”. Asta înseamnă că anumite regine și consoarte catolice pot purta alb în prezența Papei, cum ar fi Prințesa Charlene și Regina Mathilde. Toate celelalte femei, chiar și membrii familiei regale, trebuie să poarte negru atunci când se întâlnesc cu Papa, ceea ce explică de ce Regina Rania este îmbrăcată ca atare.

Conform etichetei papale tradiționale, femeilor li se cere să poarte o rochie lungă, neagră, cu mâneci lungi și decolteu înalt, și o mantilă neagră (un voal de dantelă sau mătase), de unde și voalul Reginei Iordaniei. Negrul vorbește despre o atitudine spășită, ca un respect, solemnitate. Lucru complet ignorat de Regina Letizia a Spaniei, care la același eveniment a venit purtând roșu. Sfidare!

Regina Letizia foto profimedia (7) jpg

Foto: Profimedia



Recente pe Ok! Magazine

Kate Middleton (2) jpg
Regele Charles și Kate Middleton jpg
Kate Middleton și Prințul Harry foto profimedia jpg
Claudia Schiffer și premierul britanic Keir Starmer la bachetul de stat de la Castelul Windsor dat pentu cuplul prezidențial german   GettyImages 2249178872 jpg
Kate Middleton și Prințul William Instagram
Regina Camilla și Regele Charles la banchetul de stat în cinstea președintelui german Frank Walter Steinmeier și a soției acestuia, Elke Buedenbender   GettyImages 2249144337 jpg
FotoJet (44) jpg
Kate, William, Charles, Camilla  la banchetul de stat organizat la Castelul Windsor în cinstea președintelui german Frank Walter Steinmeier și a soției acestuia, Elke Buedenbender, Profimedia (3) jpg
Kate Middleton și Prințul William foto profimedia 1056283451 (3) jpg
Meghan Markle  foto   Profimedia jpg
Kate Middleton foto profimedia 1056231601 (2) jpg
FotoJet (49) jpg
Prințesa Charlene și Prințul Albert de Monaco profimedia 1055566340 jpg
Eddy Downpatrick alias Lordul Edward Downpatrick, cu bunicul său, Ducele de Kent, Lady Helen Taylor și Lady Amelia Windsor la înmormântarea Ducesei de Kent   GettyImages 2235222649 jpg
10 kate middleton rochia de mireasa 1 jpg jpeg
Meghan Markle, Prințul Harry, Profimedia (1) jpg
Printesa Ingrid Alexandra, printul Haakon, Printul Sverre Magnus si Printesa Mette Marit   profimedia 0800064672 jpg
FotoJet (48) jpg